DİYARBAKIR – Yöresel aşındırmak yarışması yapıldı

Diyarbakır “Genç önder yöresel aşındırmak yarışması” finalistleri birincilik amacıyla hünerlerini sergiledi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Esnaf ve Sanatkar İşleri Ofis Başkanlığı ile Dicle Üniversitesi (DÜ) Aşçılık Programı teşrikimesai ile planlı ve DÜ Sosyal Ulum Iz Yüksekokulu Aşçılık Bölümünden 220 öğrencinin katıldığı yarışmada eliminasyon sonucunda 10 yarışçı bu misil birincilik amacıyla yarıştı.

Tarihi Sur ilçesinde bulunan Cemil Gösterişli Konağı’nda düzenlenen finalde, jüride kayran kayran Esnaf ve Sanatkar İşleri Ofis Başkanı Ahmet Salduş, Diyarbakır Lokantacılar, Kebapçılar ve Tatlıcılar Odası Başkanı Haşim Elkaan, Diyarbakır Hevsel Mutfağı Araştırı ve Tanıtım Derneği Başkanı Kültür Ensarioğlu ve Dicle Üniversitesi Terbiye ve Araştırı Hastanesi diyetisyeni Muştu Ok, hazırlanan yerel yemekleri tattı.

Zorlu tıpkısı tadım sürecinin peşi sıra Bayram Ensarioğlu “Perdeli pilav” ile birinci, Zilan Rol “Kibe mumbar” ile ikinci, Kübra Güner “Keşkek yatağında eşkene” yemeğiyle üçüncü oldu.

Dereceye giren yarışmacıların ödüllerini ve belgelerini Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Rençper, Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakoç ile Esnaf ve Sanatkar İşleri Ofis Başkanı Ahmet Salduş verdi.

Birinciliği elde fail Alay Ensarioğlu, “Bahtiyar ve heyecanlıyım. Diyarbakır’ın lokal yemeklerini takdim etmek için bundan sonra çalışacağız. Perdeli pilav Diyarbakır’da gelinin düğünde duvak açması esnasında yapılan bire bir aşındırmak.” dedi.

Share: