Diyarbakır selen: DİYARBAKIR – Vekil Ersoy, Sur Hars Yolu Festivali’nde halay çekti

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Talih Firez Yolu Festivali’nde, “Gün Doğusu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız. Bu yıl 5’e artık, önümüzdeki yıl 10’a çıkacağız ve seçkin sene bu sayıyı artırarak, bilcümle illere erişmiş olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek.” dedi.

Türkiye Kültür Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’üstelik düzenlenen Talih Firez Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Nazır Ersoy, Kültür ve Turizm Vekil Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ilbay Mürtefi İhsan Akarsu, Talih Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Umumi Sekreteri Abdullah Fellah, DOĞRU Tümen Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, AK Parti MKYK Üyesi Alaattin Ak Pak ve AK Tümen İl Başkanı Muhammet Şerif Aydın ile “Amida Kurgan ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Yağız Beyaz Zehir Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Hafriyat İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü eliyle açılan “11. Foto Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Kazı Bilimsel ve İslami Asar Sergisi”ni gezdi.

Daha sonraları, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Ekin Yolu festivallerinin Beyoğlu Firez Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Nezaret yerine bu festivalleri Anadolu’ya yayma kararı aldıklarını söyledi.

“Gelecek yıl ilave 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Hars Yolu ile başlayan festivallerin Başşehir Ekin Yolu Festivali devam ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu sene Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Gizemci Müzik Festivali izledi. 1 Ekim’üstelik Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Hars yolu festivalleri başladı. Deminden Gün Doğusu’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız, Talih Kültür Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını de bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu yıl 5’e daha çok, önümüzdeki sene 10’a çıkaracağız ve her yıl bu sayıyı artırarak, bilcümle illere başarmış olacağız. Gelecek sene ilave 5 şehrimiz geliyor, şu anne büyüklüğünde 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, ati sene april ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’bile Efes Ekin Yolu Festivali’nin bile nisan ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Tekel Fabrikası’nın yenileme ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna kadar tamamlanacağını belirten Ersoy, aktiflik alanını oluşturarak, april ayına İzmir’i birlikte eklediklerini tabir etti.

Hars ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ilkgüz ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu birlikte Hars Yolu Festivali kendisine himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Kültür Yolu Festivali namına ilkgüz ayında onu dahi katmış oluyoruz. 2 şehrimize elan katacağız. Biri belli Akdeniz Bölgesi, ötekisi Trabzon olacak. Zira önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek. Sonrasında nazik şehirlerimize, adım adım de Anadolu’ya aksettirmek.”

Bu festivallerin sunma hararetli bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, zira fotomaraton ile çok güzelce fotoğraflar üretilip, bunların toplumsal medya üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Yabansı aynı coğrafya”

Festivale katılan ışık muhabiri ve belgesel yapımcısı gazeteci Ateşin Aral da uygarlığın, “fazlalaşan hilal” diye niteleyerek tanımlanan, hep insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde dahi bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Burası adalet etmediği günleri yaşadı. Ama deminden görüyorum ki; Diyarbakır doğruluk ettiğini yaşamaya başlayacak. Çünkü 3 günden beri buradayım. Bu rüya yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan bilcümle

Orta Doğu coğrafyasına yayılacak diyorum.” diye konuştu.

Fotoğrafın önemine işaret eden Aral, fotoğrafın dünyada yer çok konuşulan komütatör haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Neredeyse 2-3 bilyon insanın müzakere diline dönüştü. ve konuşacak laf haddinden fazla Diyarbakır’a ilişik. Suriçi’nde yıllar önce ilk defa açıktan görüntü çekmiştim, alışılmadık bire bir coğrafya. Bundan Sonra kullanılmamış aktarılma geliyor insanlık için, Diyarbakır bile bunların başlangıcı. Apayrı illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu illet Diyarbakır’da yaptık? Buradaki fotoğrafhane arkadaşlarımız çokça ama çokça tecrübeli. Bölgede yıllardır değişik etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu kök etkinleri artıralım. Bu bire bir kelle. Bire Bir şehir coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında apayrı kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında çok elan artağan tamam.”

Icra Vekili Ersoy ve beraberindekiler henüz bilahare Inatçı Burcu’nda açılan “Kıvrılma Erbil Renkler ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Aksi Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Bala Eğitimi Aplikasyon ve Araştırma Merkezinde planlı etkinliklere katılan çocuklarla mülaki Ersoy, “Talih Gündüz Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ilişkin çekilen fotoğrafların vadi aldığı sergiyi bile gezdi, çalışmalarla ilgilendiren vukuf aldı.

Share: