DİYARBAKIR – Müzeye dönüştürülecek cezaevinin etrafındaki beton bloklar kaldırılıyor

Bir Zamanlar adı işkenceyle anılan Diyarbakır Cezaevinin müze olmak için mülkiyetinin Hak Bakanlığından Hars ve Turizm Bakanlığına devredilmesinin ardından çevresindeki beton blokları tahammül çalışması sürüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 23 Ekim’de şişko açılış ve kâh ziyaretlerde çıkmak üzere geldiği kentte, “Türe Bakanlığımız, cezaevini tamamen boşalttı. Bugün itibarıyla mapushane, Hak Bakanlığımızdan Hars ve Turizm Bakanlığımıza devredilmiştir. Zamanında birçok acılara, zulümlere, dokunaklı hatıralara konu olan Diyarbakır Dam binası imdi hem akıl hem birlikte değişik alanlarda ruh icra mekanı kendisine hizmet verecektir.” açıklamasının peşi sıra müze cereyan etmek üzere mülkiyeti Firez ve Turizm Bakanlığına devredilen Diyarbakır Cezaevi’nin çevresindeki beton blokları kaldırma çalışması devam ediyor.

Cezaevinin etrafındaki beton bloklar gelişim makineleri vasıtasıyla kaldırılıyor.

Kentte 1972 yılında yapımına başlanan Diyarbakır Mapushane 4 Temmuz 1980’dahi açılmış, 12 Ilkgüz 1980 sonrası askeri yönetime devredilerek “Örfi Idare Askeri Mapus” olarak kullanılmıştı.

Cezaevinin adı 12 Eylül askeri darbesinden bilahare yaşanan işkencelerle ünlü, cezaevi hakkında birçok dokümanter fariğ ve tezkere yazılmıştı. Adalet Bakanlığına 9 Mayıs 1988’de devredilen cezaevinin, benzeri süre öncesine büyüklüğünde ceza yürütüm kurumu olarak kullanılmasına devam edilmişti.

Share: