Diyarbakır bilgelik! Diyarbakır’da “Uğur Hars Yolu Festivali” başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Talih Hars Yolu Festivali’nde, “Gün Doğusu’nun ayn bebeği Diyarbakır’dayız. Bu sene 5’e çıktı, önümüzdeki sene 10’a çıkacağız ve gelişigüzel sene bu sayıyı artırarak, bilcümle illere ulaşmış olacağız. Önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri aksettirmek.” dedi.

Türkiye Ekin Yolu Festivalleri bünyesinde Diyarbakır’da düzenlenen Uğur Kültür Yolu Festivali, İçkale Müze Kompleksi’nde açılan sergilerle başladı.

Icra Vekili Ersoy, Hars ve Turizm Icra Vekili Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Ilbay Ulvi İhsan Su, Talih Kaymakamı Asım Solak, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Ekinci, DÜRÜST Parti Diyarbakır Milletvekilleri Mehdi Eker, Oya Eronat ve Ebubekir Bal, YANLIŞSIZ Parti MKYK Üyesi Alaattin Ak Pak ve SELIM Fırka İl Başkanı Muhammet Mübarek Okumuş ile “Amida Höyük ve Artuklu Sarayı Kazıları Sergisi”, “Yağız Beyaz Zehir Diyarbakır Sergisi”, “Diyarbakır Kazı İzleri Sergisi” ile Türkiye Jokey Kulübü marifetiyle açılan “11. Fotoğraf Yarışması Sergisi” ve “Diyarbakır Arkeolojik ve İslami Asar Sergisi”ni gezdi.

Daha sonra, “Fotomaraton Diyarbakır Etkinliği”ni başlatan Ersoy, burada yaptığı konuşmada, Ekin Yolu festivallerinin Beyoğlu Ekin Yolu Festivali ile başladığını belirterek, sonrasında Vekillik kendisine bu festivalleri Anadolu’ya ifşa kararı aldıklarını söyledi.

“Gelecek yıl arttırma 5 şehrimiz geliyor, 3’ü kesinleşti”

Beyoğlu Firez Yolu ile başlayan festivallerin Payitaht Ekin Yolu Festivali devam ettiğini dile getiren Ersoy, şu bilgileri verdi:

“Bu sene Çanakkale ile başladık. Çanakkale’yi, Konya Mistik Çalgı Aleti Festivali izledi. 1 Ekim’üstelik Beyoğlu ve Başkent Firez yolu festivalleri başladı. Şimdi Gün Doğusu’nun göz bebeği Diyarbakır’dayız, Talih Ekin Yolu Festivali’ndeyiz. Bunun startını bile bu vesileyle vermiş oluyoruz. Bu sene 5’e artık, önümüzdeki yıl 10’a çıkaracağız ve her sene bu sayıyı artırarak, bütün illere nail olacağız. Gelecek yıl ilave 5 şehrimiz geliyor, şu asıl kadar 3’ü kesinleşti.”

Ersoy, gelecek yıl april ayında yapılacazk Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı himayelerine aldıklarını anlatarak, İzmir’de Efes Hars Yolu Festivali’nin dahi april ayında düzenleneceğini kaydetti.

Alsancak Tekel Fabrikası’nın restorasyon ve renovasyon çalışmalarının mart sonuna kadar tamamlanacağını belirten Ersoy, etkinlik alanını oluşturarak, nisan ayına İzmir’i bile eklediklerini ifade etti.

Ekin ve Turizm Bakanı Ersoy, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ilkgüz ayında Gaziantep Gastro Festivali vardı, onu üstelik Ekin Yolu Festivali olarak himayemize alıyoruz. Gastro Gaziantep Hars Yolu Festivali olarak ilkgüz ayında onu de katmış oluyoruz. 2 şehrimize henüz katacağız. Biri mahsus Akdeniz Bölgesi, diğeri Trabzon olacak. Zira önceliğimiz 7 bölgeye festivalleri ulaştırmak. Sonrasında büyük şehirlerimize, yavaş yavaş de Anadolu’ya duyurmak.”

Bu festivallerin arz ateşli bölümlerinden birinin “fotomaraton” olduğunu dile getiren Ersoy, zira fotomaraton ile haddinden fazla sunturlu fotoğraflar üretilip, bunların içtimai medya üzerinden yayılmasının sağlandığını söyledi.

“Yabansı bire bir coğrafya”

Festivale katılan ışık muhabiri ve belgesel yapımcısı gazeteci Ateşli Aral de uygarlığın, “bereketli ayça” diye niteleyerek tanımlanan, hep insanlığı doyuracak nitelikte ilklerin olduğu topraklarda bulunduklarını belirterek, bu kentin yanı başındaki Siirt’te doğduğunu söyledi.

Terör olaylarının yaşandığı dönemde birlikte bölgeye geldiğini anlatan Aral, “Bura adalet etmediği günleri yaşadı. Amma deminden görüyorum ki; Diyarbakır doğruluk ettiğini yaşamaya başlayacak. Zira 3 günden beri buradayım. Bu imge yeşerdi bu topraklarda, bu topraklardan bilcümle Orta Doğu coğrafyasına yayılacak diyorum.” diye niteleyerek konuştu.

Fotoğrafın önemine meni fail Aral, fotoğrafın dünyada sunu çokça konuşulan açar haline geldiğini belirtti.

Aral, şunları söyledi:

“Neredeyse 2-3 milyar insanın müşavere diline dönüştü. ve konuşacak konu çokça Diyarbakır’a ilgilendiren. Suriçi’nde yıllar evvel ilk kez havadan görüntü çekmiştim, yabansı ayrımsız coğrafya. Artık eskimemiş çevrim geliyor insanlık üzere, Diyarbakır bile bunların başlangıcı. Apayrı illerde yapmış olduğumuz fotomaratonu sebep Diyarbakır’birlikte yaptık? Buradaki fotoğrafçı arkadaşlarımız çok amma haddinden fazla deneyimli. Bölgede yıllardır değişik etkinlikler yapıyoruz. Sayın Bakanımızdan ricam bu zümre etkinleri artıralım. Bu tıpkı mir. Bir şehir coğrafyası, o kentlinin gözünün dışında ayrıksı kentlerden gelenlerin gözleriyle yansıtıldığında çokça elan verimli olur.”

Vekil Ersoy ve beraberindekiler daha bilahare Muannit Burcu’nda açılan “Kıvrılma Erbil Elvan ve Teknikler Sergisi”ni gezdi.

Inatçı Burcu’nun terasında, Dicle Üniversitesi Çocuk Eğitimi Aplikasyon ve Araştırma Merkezinde düzenlenen etkinliklere katılan çocuklarla mülaki Ersoy, “Talih Gün Gözlemleri” etkinliği kapsamında tarihi Zerzevan Kalesi ile ilgili çekilen fotoğrafların meydan aldığı sergiyi da gezdi, çalışmalarla ilişkin hikmet aldı.

Share: