Dışişleri’nden Azerbaycan’a iade edilen yerlerle ilgili açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Laçın şehri ile Zabuh ve Sus köylerinin Azerbaycan’a reddetme edilmesinden etraf mutluluk duyulduğunu bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılmış açıklamada, Laçın şehri ile Zabuh ve Sus köylerinin “9 Kasım 2020 tarihli Üçgen Bildiri’dahi anlatım edilen hususlar doğrultusunda bitmeme eden proses kapsamında Azerbaycan’a bugün iadeli edilmiş olmasından mutluluk duyuyoruz.” denildi.

” Cenup Kafkasya’bile sulh ve istikrarın tesisi doğrultusunda kayda derece bir adım teşkil fail bu gelişmenin, Azerbaycan- Ermenistan ilişkilerine olduğu kadar, lehçe normalleşmeye de yardım sağlamasını beklenti ediyoruz.” ifadesi geçer not açıklamada, Türkiye’nin bugüne kadar olduğu gibi daha çok de kardeş Azerbaycan’ın yer bütünlüğünü ve egemenliğini desteklemeye devam edeceği vurgulandı.

Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya arasında 10 Teşrinisani 2020’da imzalanan müselles bildiri

2. Karabağ Savaşı sonrasında Azerbaycan, Ermenistan ve Rusya beyninde 10 Teşrinisani 2020’da imzalanan müselles bildiri gereği, arızi namına Zalim unsurların kontrolüne sunulan, Laçın şehri ve Zabuh ile Sus köylerinin saha aldığı “Laçın koridoru” diyerek tanıdık güzergahtan hem Zalim birlikleri hem dahi Ermeni zat ayrıldı ve bu mıntıka, Bakü yönetiminin kontrolüne geçti.

10 Kasım 2020 bildirisine bakarak, Azerbaycan 3 yıl süresince Karabağ’daki Ermeni nüfusun Ermenistan’a gidiş gelişlerinde kullanacağı ve Laçın şehrinin dışından sabık yeni sefer mensur edecekti. Azerbaycan, 32 kilometrelik bu yolu planlanandan er tamamladı. Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde aktif Ermeniler, Ermenistan’a gidiş gelişler üzere yıpranmamış yolu kullanacak. Kullanılmamış yolun güvenliğini Acımasız unsurlar sağlayacak.

Laçın ve köyleri 1992’üstelik Ermeni ordusu marifetiyle nehiy edilmiş, sonraki yıllarda buraya Suriye ve Lübnan’dan getirilen Ermeniler yerleştirilmişti. Azerbaycan proses boyunca bu durumu kavga suçu ve Cenevre Sözleşmeleri’nin ihlali adına gördüğünü açıklamıştı.Share: