Dışişleri Icra Vekili Yardımcısı Kaymakcı, Kayseri’de “İl İl KEZ Buluşmaları-9” programına katıldı Açıklaması

Dışişleri Vekil Yardımcısı ve Avrupa Birliği (KEZ) Başkanı Büyükelçi Faruk Kaymakcı, “Bizim üzere Avrupa Birliği’ne üyelik tıpkısı kara sevda meselesi değil, aynı özenti meselesi bile değil, çıkarlarımızın ve egemenliğimizin en üst düzeyde korunması meselesidir.” dedi.

Valilik Konuşma Salonu’nda düzenlenen “İl İl AKARSU Buluşmaları-9” programına katılan Kaymakcı, Türkiye ile Avrupa Birliği (AKARSU) ilişkileri karşı bilgilendirmede bulundu.

SUTAŞ’ye mecmu unsur görünmek istediklerini tamlayan Kaymakcı, tarihi, coğrafyası, ekonomisi, sanatı, sporu ve ticaretiyle Türkiye’nin aynı Avrupa ülkesi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Yani biz Meksika veya İran olsaydık belki Avrupa Birliği bizi ilgilendirmeyebilirdi amma tığ tıpkı Avrupa ülkesiyiz. Siyasetiyle, ekonomisiyle, ticaretiyle, üniversitesiyle, akademisiyle Avrupa ülkesiyiz. Şayet Avrupa ülkesi olup Avrupa Birliği içerisinde olmazsanız hangi evet? Diplomalarınızın denkliğinizi kimse tanımayabilir, ihraç edeceğiniz malın sertifikasını kimesne tanımayabilir. Bizim üzere Avrupa Birliği’ne üyelik bire bir malihülya meselesi değil, tıpkısı özenti meselesi üstelik değil, çıkarlarımızın ve egemenliğimizin en üst düzeyde korunması meselesidir. Onun amacıyla bu üstelik bize bütün üyelik dışında tek yöntem vermiyor.”

Vize serbestisi konusuna de değinen Kaymakcı, bu konuda çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Üyelik için istenen serencam 6 kriterin yerine getirilmesi noktasına geldiklerinde, vize serbestisi konusunda ellerinin güçleneceğine değinen Kaymakcı, şöyle devam etti:

“Bazen Mağribî ülkelere vize elde etmekte vatandaşlarımızın zorlandığını görüyoruz. Bu konuda Sayın Bakanımız de tıpkısı izah yaptı. Özellikle pandemi döneminde bu ülkelerin büyükelçilikleri, konsoloslukları personel sayısını aheste şekilde azalttı. Pandemi döneminde vize başvuruları neredeyse yüzdelik 20 düzeyine düşmüştü, demincek pandemi sonrası alelhusus bu yaz patadak bire 15-20 kat ara sınav talebinde çoğalma oldu. Bu bile vahim yığılmalara ve beklemelere neden oluyor. Biz bu sürecin hızlandırılması üstüne, Sayın Bakanımız karışma girmek üzere gerekli uyarıları yaptık. Sanıyorum bir nice Ankara’daki Garplı büyükelçilik da bunu anlıyor ve bu beklentimizin doğruca olduğunu söylüyor. Umarız önümüzdeki dönemde bazen kolaylaştırmalarla bu süreci hızlandırabiliriz.”

Program, çeşitli sunumların ardından istifham karşılık bölümüyle sona erdi.Share: