Devletin milyonluk yatırımlar yaptığı Diyarbakır’ı görenler şaşırıyor

Devletin milyonluk yatırımları ile gündeş aynı görünüme mülaki Diyarbakır metropole dönüşürken, ayrımsız zamanda çağ kokuyor.

Diyarbakır’a devletin desteğiyle milyonluk yatırımlar yapılmaya bitmeme ediliyor. Şehir hem tarihe ışık tutarken hem üstelik metropolleri aratmayan çağcıl tıpkı görünüme kavuştu. Tarihi Talih ilçesinde tarihi yapılar restorasyonla dönüş yüzüne daha çok. Bir Nice bölgeyi sollayan Kayapınar ilçesi ise, kayyumun stratejisiyle duble yollar, sosyal hayat alanları ve çılgın yapılarla doldu. Yemeden Içmeden şehremaneti marifetiyle 500 milyon lira bütçe ile ilçe geneline asfalt duble yollar, parkeler, marifet, tekellüm, kültür merkezleri, havuzlar ve içtimai spor, yeşil kayran, eğitim kurumları kazandırılırken, TOKİ, Afiyet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığının gerçekleştirdiği yatırımlar dahi milyonları aştı.

“Önümüzdeki sene tahminî 500-600 milyonluk bütçeyi daha yatırıma sunacağız”

Harcadıkları bir tane kuruşun hesabını yaptıklarını belirten Kayapınar Kaymakamı ve Şehremaneti Başkan Vekili Arif Karaman, önümüzdeki yıl kestirmece 500-600 milyonluk bütçeyi elan vatandaşın envestisman anlamında hizmetine sunacaklarını söyledi. Komutan Karaman, “Diyarbakır ve Kayapınar çarçabuk büyüyor. Sayı Farkı 20 bin, 30 bin nüfusu artıyor buranın. Şehrin Kayapınar’ın aut kısımlarına çıktığımız ahit şu gördüğünüz çağdaş binalar derakap artıyor. Bunların altyapısı var, yolları var, intikal noktaları var. Aynı yandan üstelik bunlara yetişmeye çalışıyoruz. Yeni yerleşim alanlarında vatandaşımıza en ferah hizmeti sunmak adına. Burada TOKİ’nin bir nice yatırımı var. Sağlık Bakanlığımızın yatırımı var. Ayrıksı merkezi yönetimsel kuruluşların bir nice yatırımı var. Milli Eğitim Bakanlığımızın çok pahal okul yatırımı var burada” dedi.

“Bunların kâffesi yekun büyük benzeri adisyon tutuyor ve hemen uray adına dönüp baktığımızda bu yılki bütçemiz tahminî 500 milyonu buldu” diyen Karaman, “Bunun 320 milyon kabilinden bir rakamını tığ sadece yatırıma ayırdık. İşte gördüğünüz asfaltlar, şehir içi parkeler, olgun merkezlerimiz, müzakere merkezlerimiz, hars merkezlerimiz, havuzlarımız bütünü bu dediğim bütçeden yapıldı. İnşallah önümüzdeki sene kısaca 500-600 milyonluk bütçeyi daha vatandaşımızın yatırım anlamında hizmetine sunacağız” diye niteleyerek konuştu.

“Benzeri yanı çağ, bire bir yanı metropol”

Kayapınar’bile 150 milyon teklik envestisman gerçekleştirdiklerini hatırlatan Komutan Karaman, kente çırağ yakıldığını, ayrımsız yanının medeniyet, başka yanının ise metropole dönüştüğünü vurguladı. Komutan Karaman, “Burası Kayapınar, bura Diyarbakır. Ben farklı meselelerle bunu rapor etmekten sevinme duyuyorum. Diyarbakır’ın tıpkısı yüzü bin yıllık benzeri medeniyete beşiklik, familya sahipliği özne Uğur ilçemiz, Diyarbakır’ın diğer tarafı dahi modern yüzü Kayapınar. Burası 410 bin nüfuslu bire bir kaza. Birkaç ay bilahare 2022 yılı nüfusumuz açıklanacak. Mahsus bunun üzerine hesap pusulası ediyorum kim geçmişin ortalamalarına baktığımızda 20 bin civarında daha eş üstüne koyacağız” şeklinde konuştu.

İlçenin seçme güzeşte gün ışıldak tıpkı felek olduğunu belirten Karaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Nüfusu, imkanları ve hayat konforu artıyor. Bizim bakım alanımız genişliyor. İnsanlar bundan sonra Kayapınar’da yaşıyor. Bura Diyarbakır’ın gündeş yüzü. Çağcıl Kayapınar. Biz dahi bunu sık sık vurguluyoruz insanların aklına yok etmek amacıyla. Illet gündeş diyoruz, kaslı benzeri mimari durumu var buranın. Caddeleriyle, yollarının genişliğiyle, spor parkımız kabilinden bir nice örneğe sahip olmasıyla, çağdaş kamu binalarıyla, modern amme hastaneleriyle, çağcıl mehabet okullarıyla, gündeş özel okullarıyla, çağdaş binalarıyla, kaslı siteleriyle, adam başına sakıt yeşil alanlarıyla bir nice açıdan Türkiye’deki birçok ilçeden kendini ayırabilen içtima adıdır Kayapınar. Cumhurbaşkanımızın açılışını yaptığı hizmetlerimiz arasında selen parkımız, yetişek akademimiz, eş dirim merkezimiz, kurslarımız, spor merkezlerimiz var. Bu hizmetlerimiz akıbet 1 yılda toparlanmış ve hayata geçirilmiş yatırımlar, aceleci devam ediyor.”

“Bir Tane kuruş kaynağın herhangi bir devir hesabını yapıyoruz”

Bütün kayyumlar kabil kendilerinin üstelik milletin harcadığı yegâne kuruş kaynağın rastgele dolaşma hesabını yaptıklarını nâkil Başbuğ Karaman, daha mebzul ve bereketli şüphesiz kullanabileceklerinin dertleri olduğunu kaydetti. Başkan Karaman, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bunun için bire bir derdimiz var, bunların bütünü hepimizin cebinden sâdır evlatlarımızın geleceğine yatırmamız müstelzim vergilerden harcanan nukut. Onun üzere haddinden fazla konuşu gidiyoruz. Bittabi ki bundan sonra ayrımlı yerlere, farklı noktalara gidiyor, harcanıyor kaygısı vatandaşımızın olmasın. Onların herhangi bir birinin cebin teriyle verdiği vergilerin kuruşuna kadar harcamasını tıpkısı adisyon içerisinde yapıyoruz. O birlikte bu sonuçları doğuruyor, parkı sıfır, yeşil alanı sıfır, ne bileyim kıraat salonu olmayan mahallemiz kalmadı.” – DİYARBAKIR

Share: