Devlet genelinde sıcaklıklar 5 etap azalacak! Meteoroloji’den iki şehre turuncu, 18’ine ise soluk kodlu uyarma geldi

Meteoroloji Umumi Müdürlüğü aracılığıyla yapılan akıbet değerlendirmelere bakarak ülkemizin yıldız, çöz ve şarki kesimlerinin modüler ve düzlük kayran haddinden fazla bulutlu, Mutedil ve Şark Karadeniz, Maşrık ve Güneydoğu Anadolu’nun doğusu, Mersin Ağacı, Hatay, Sinop, Bartın, Kayseri ve Şanlıurfa çevreleri ile Kastamonu’nun ve Adana’nın kıyı kesimlerinin yağışlı geçeceği hesap pusulası ediliyor.

MAŞRIK KARADENİZ VE GÜN DOĞUSU ANADOLU’DA KAR BEKLENİYOR

Yağışların; alelumum yağmur ve sağanak, düz meydan gök ses boğanak, Gün Doğusu Karadeniz’in bağırsak kesimlerinin ve Doğu Anadolu’nun doğusunun yükseklerinde karla tuhaf yağmur ve düzlük yer kar şeklinde olması bekleniyor. Yağışların, Doğu Karadeniz kıyıları, Gün Doğusu Anadolu’nun güneydoğusu, Muş, Dert, Iğdır, Batman, Siirt ve Mardin çevreleri ile Diyarbakır ve Şanlıurfa’nın doğusunda meydan saha akva olması bekleniyor. Sabahleyin ve tün saatlerinde Marmara ile iç kesimlerde dahi vadi meydan inç ve sis hadisesi görüleceği hesap ediliyor.

Ağrı, Iğdır, Muş, Şırnak, Bitlis çevreleri ile Kars’ın güneyi, Bingöl’ün güneydoğusu, Hakkari’nin batısı ile Van’ın kuzey ve batısında ferda muhtemel baran ve sağanağın domestik yerine sağlam olacağının tahmin edildiği anlatım edilen açıklamada, bölgenin faziletkâr kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar yağışının görülebileceği kaydedildi.

RİZE’YE KAR YAĞDI

Gün Doğusu Karadeniz’in efdal kesimlerinde geçkin geceden itibaren kar yağışı enerjik olurken, Rize’nin Çamlıhemşin ilçesinde yaylalar, beyaza büründü. İlçenin Kavron ve Samistal yaylalarında kar kalınlığı yer kayran 15 santimetreye ulaştı. Minibüsü ile Samistal Yaylası’ndan Kavrun Yaylası’na gitmeye müteharrik tıpkı çoban birlikte yolda kaldı. Yaylacılar kar yağışı ile gelişigüzel köylerine zaman amacıyla tedbir başlattı.

18 İLDE SARI KODLU UYARI

Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü Veca, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Giresun, Hakkari, Kars, Mardin, Muş, Kalabalık, Samsun, Siirt, Trabzon, Şanlıurfa, Van, Batman, Şırnak ve Iğdır illeri üzere zerrin kodlu Artvin il Rize için bile turuncu kodlu ikaz yayınladı.

RÜZGARA DİKKAT

Genellikle kuzey ve kuzeydoğu, maşrık kesimlerde cenup ve güneybatı yönlerden belli belirsiz, arada bir orta kuvvette, Şark Anadolu’nun güneydoğusunda cenup ve güneybatı yönlerden düzlük vadi sağlam (40-70 km/saat) adına esmesi bekleniyor.

Share: