Devir servet dolandırıcılarının karın almaz yöntemi, 220 kişiyi kıygın ettiler

Çevrim dünyalık sahiplerini ecnebi yatırımcı vaadiyle kandıran, paravan şirkete çağırdıkları mağdurları oyalayıp onlardan habersiz telefonlarına mobil bankacılık uygulaması yükleyerek güven çeken ve parayı kişi hesaplarına nâkil 34 ibret, Kocaeli merkezli İstanbul, Yalova, Sakarya ve İzmir’de planlı eş anlı operasyonla yakalandı.

Edinilen bilgiye göre, paravana şeriklik kurup devre mal sahiplerini dolandıran şüpheliler polis ekipleri eliyle takibe alındı. Şüphelilerin, paravan şirket üzerinden çevrim mülk sahiplerini arayıp, sahibi oldukları devir mülkleri ecnebi yatırımcılara faziletkâr fiyatlara satabileceklerini söyledikleri, bu kişileri hamaset hatırlamak amacıyla kurdukları paravan şirketlere çağırdıkları ve burada müştekilerin telefonlarına onlardan habersiz faal bankacılık uygulaması yükleyip, kredi çektikleri belirleme edildi. Aynı zamanda dolandırıcıların, çekilen kredileri kendi hesaplarına aktardıkları ve yeniden cüret sağlamak yerine bambaşka illerde süreduran durumda kâin devir mülklere dair satış sözleşmesi imzalattıkları belirlendi. 220 kişiyi dolandıran 34 bed, Kocaeli merkezli İstanbul, Yalova, Sakarya ve İzmir’de planlı eş zamanlı operasyonla yakalandı.

Şüphelilerin ikametleri ve 2 paravana şirket ofislerinde yapılan aramalarda ise 2 ruhsatsız tabanca, çok sayıda sayısal materyal, mağdurlara ilgilendiren haddinden fazla sayıda evrak, haddinden fazla sayıda şirkete ait damga, suçta makbul telefonları, SİM kartları ve çevrim servet sözleşmeleri ele geçirildi.

7 bed tutuklandı

Gözaltına alınan 5 kaka ifadesinin arkası sıra erkin bırakıldı. Kocaeli Adliyesi’ne irsal edilen 29 şüpheliden A.A.,İ.U.İ., S.K., Z.Ö., H.T., Y. A. ve O.Z. isimli 7 aynasız tutuklandı. – KOCAELİ

Share: