“Deniz suyu sıcaklığı avcılığı karşıt etkiledi”

– Bahir suyu sıcaklığı avcılığı kontra etkiledi

DÜZCE – Karadeniz’dahi deniz suyu sıcaklığının yüksek olması sebebiyle balıkçılar denize açılamadı. Ferahlanmak amacıyla denizin soğumasını bekleyen balıkçılar, bu mevsim palamuttan umutlu.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde bahir suyu sıcaklığının 26 dereceye çıkması avcılığı zıt etkiledi. 1 Eylül’den sonradan denize açılmayı muntazır balıkçılar, suyun yunak olması sebebiyle avcılık faaliyetlerini sürdüremedi.

Hava şartları sebebiyle balıkçıların limanda beklediğini söyleyen Akçakoca Akarsu Ürünleri Kooperatifi Başkanı Mustafa Karakaş, “Deniz hamam olduğu amacıyla balık sürüleri müteferrik. Bu sebeple avlanma bir iki. Yarın bakımından poyraz rüzgarları başlayacak. amma velakin denizin az buçuk elan serinlemesini bekliyoruz. Bunun akabinde da balık sürüleri yoğunlaşacaktır. Balık bol fakat yunak hava cihetiyle pejmürde. Havaların biraz henüz serinlemesiyle gelişigüzel avcılık çok daha çok olacaktır” dedi.

“Palamuttan umutluyuz”

Bu zaman palamuttan umutlu olduklarını söyleyen Karakaş, “Bu sene palamuttan çok umutluyuz. Çokça fazla miktarda pelit var. Orta ve mufassal pelit artağan miktarda var. İstavrit, hamsi, çinkekop ve lüferde da bereket olacaktır. Buda suların az buçuk daha soğumasıyla ait aynı boyut. Şu anda Akçakoca bölgesinde suyun sıcaklığı 26 adım. Bu flama 23 derecelere büyüklüğünde düştüğünde haddinden fazla ağır sıklet tıpkısı miktarda avcılık olacak. Şu anda beklememizin sebebi bu. Ancak parça parça avcılık bitmeme ediyor. Tezgahlarda birlikte fiyatlar yüzdelik 30-40 oranında düştü ve firez balıkları yerini bahir balıklarına bırakmaya başladı. Bu ayın 8’ine kadar rüzgarlar var. 8-9 Eylül’den sonraları tezgahlarda mübarek miktarda balık olacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.Share: