“Demir Print” iddianamesi yetkisizlik kararıyla İskenderun’a gönderildi

Çıpa polat sektöründe paravan şirketler üzerinden kamuyu zarara uğrattığı iddia edilen firmalara yönelik “Demir Pres” soruşturması kapsamında Erol Eşrefoğlu’nun (Domestik) de aralarında bulunduğu 17 sanıklı iddianame “yetkisizlik” zımnında İskenderun Kilolu Ceza Mahkemesi’ne gönderildi.

Alınan bilgiye göre Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca 16 Ağustos’ta tamamlanan savca, Ankara 21. Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesine gönderildi.

İddianameyi akseptans eden mahkeme, sav edilen suçların gerçekleştiği düz ile sanıkların bire bir çoğunun ikametgahının İskenderun olması zımnında “salahiyetsizlik” kararı vererek, dosyayı buradaki aheste ceza mahkemesine gönderdi.

Mahkemenin dosyayı akseptans etmesi halinde yargılama İskenderun’üstelik yapılacak, itiraz etmesi yerinde ise yargılamanın hangi mahkemede yapılacağına Yargıtay değişmeyen verecek.

İddianame

İddianamede sanıkların, çipo polat sektöründe elektrik gösteren ve ekonomik elverişsiz boğaza sakıt fabrikaları, baştan işler kuzuluk getirileceği vaadiyle sahiplerinden kiraladığı, şeriklik yönetimlerini de akrabaları üzerinden devraldığı belirtildi.

Yerel ve beraberindekilerin bu şekilde 9 şirketi ele geçirdiği, bu hareket yerlerini paravana yönetimler tarafından dalavere ettikleri aktarıldı.

İddianamede, sanıkların, piyasadan kütük alıp bu fabrikalar aracılığıyla piyasaya sürdükleri, bu süreçte tahakkuk eden Mülhak Ayar Vergisi, Stopaj Vergisi ve SGK primlerini ödemeyerek devleti zarara uğrattıkları tespitleri düz aldı.

Sanıkların antrparantez bu fabrikalardaki üretim karşılığı alınan paraları, haczedilmesine karşı, ERE Çıpa Çelik Limited Şirketi ve Eşrefoğlu Demir Polat Nakliyat Sanayi ve Ticaret A.Ş. firmalarının vezneci hesaplarına aktardıkları belirtildi.

Bu kapsamda sanıklar Erol Eşrefoğlu, Hasan Kabuklu, Fırat Ardıç ve Tolga Demirel’in, “suç örgütü kurmak”tan 4’er yıldan 8’er yıla, “zincirleme şekilde amme kurumlarına müteveccih ayyarlık”tan 5’er yıldan 17 sene 6’şar taban ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline hapsetmek” suçundan ise 8’er aydan 5 sene 3’er aya kadar hapisle cezalandırılmaları istendi.

Toplam 9 sene 8 aydan 30 sene 9’ar taban kadar hapsi istenen bu sanıkların antrparantez suçtan elde edilen gelirin iki merhametsizce kadar adli mülk cezasına çarptırılmaları talep edildi.

Sanıklardan Alpaslan Gazi Ağca ve Sadun Budinli’nin “yanlışlık örgütüne üye gelmek”, “amme kurumlarına müteveccih dolandırıcılık” ve “zincirleme şekilde kamu alacağının tahsiline engel olmak” suçlarından 7 sene 8 aydan 26 yıl 9’ar taban, Fettah Erdem, İsmet Höke, Özdemir Öntürk ve Ilişkin Fırat Ekşioğulları’nın dahi “suç örgütüne organ koyulmak”fecir 2’şer yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapsi istendi.

“Hiyerarşik yapıya karışma olmamakla alay malay örgüte arkalama” suçundan sanıklar Mücahit Şengül, Ayten Domestik, Patent Nuri Şengül, Gülderen Evcil Ardıç, Mirza Ardahan Ardıç, Remziye Domestik Şengül ve Salih Yerli’in birlikte 2’şer yıldan 4’er yıla büyüklüğünde hapisle cezalandırılması rica edildi.

Share: