Deltadaki camız popülasyonu melez hayvanları tehdidi altında

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde sayıları her güzeşte çağ artan kurnaz, kurt ve domuzların iri ve küçükbaş hayvanlarını telef ettiğini açıklayan bölgedeki mahalle muhtarları, kendilerini kıygın eden bu duruma karşı bire bir tılsım alınmasını istedi.

56 bin hektar alana eş Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti mandalara bile doğal tıpkı dirim alanı sunuyor. Kuş Cenneti’ndeki, bereketli otlaklar ve sulak yerlerde hayat alanlarını sürdüren mandaların malakları bölgede her sabık bölüm sayıları mütezayit çakal, kurt ve domuzlar yoluyla telef edilmesi ile şişman kıygınlık yaşadıklarını söyleyen muhtarlar, bu probleme benzeri hal bulunmasını rica etti.

“Camız yavrularını görgüsüz ve aldanmaz bunu kapıyor”

Samsun Bafra Ekincilik Odası’nda, ayn başkanı Osman Tosuner ile bire bir araya gelen mıntıka muhtarları yaptıkları açıklamada rahatsızlıklarını tabir etti. Tarım Odası Başkanı Osman Tosuner, “Bölgede kişinin tek başına seyran şansı on paralık bulunmayan. yırtıcı hayvan sardı, bunlar kırsal kesimlere bile yayıldı. Camız yavrusunu doğururken düzenci, kurt bunu kapıyor. Burada nazik zayiat var. Bugün Türkiye’üstelik 20 bin mandası olan bir ilçeye bozukluk sahip çıkılmıyor? Kuş Cenneti’ne alın değiliz, tığ burada düzenci ve kurtların çoğalmasından erinçsiz oluyoruz. Yurttaş mağdur. Hayvanını biricik başına salamıyor. Tavuğunu, kazını akşam olmadan kapatmasa sabahleyin baktığında temizlik reşit halde buluyor. Bu engel neden; çakaldan, tilkiden, kurttan, domuzdan. Biran önce bu bahis gündeme alınmalı, yetkililer yerinde inceleme yapmalı. Zaman Bafra Ovası Türkiye’nin çevrilmiş ovalardan biri. Ovada 60 bin kocabaş havanımız var. Bu cirim küçümsenecek tıpkısı miktar değil. Bu mandalar literatür nerede barınacak? Suyu görmeyen mandanın filhakika can şansı namevcut. Hem orada otluyor hem de suyundan faydalanıyor” dedi.

“Yurttaş mağdur”

Altınova Mahallesi Muhtarı Bekir Kılıç, “Görgüsüz ve kurtlar vatandaşın domestik hayvanlarına saldırmaya başladı. Engelleme edemiyoruz, erbap sâdır bile yok. Vatandaş kıygın durumda. Kurtlar bir hafta önceki mahallemizde 2 pare sığırı öldürme etti. Bu konuda devletimizden bindi bekliyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Balıklar Mahalle Muhtarı Turan Türk, “Güzeşte yıl 2 komşumuzun 9 ve 7 sunum kalkmak üzere koyunlarını düzenci ve kurtlar tıpkı gecede katil ettiler. Çakal ve kurtları kimse vuramıyor, aksetmek üstelik istemiyor. Fakat bu hayvanların koyuları katil etmesi vatandaşı mağdur ediyor. Mandaların doğum yapması sonrası malakları aldanmaz ve çakallar kapıyor. Buna büyüklük büyüklerimizin lüzumlu müdahaleyi yapmasını istiyoruz” şeklinde konuştu.

Manda üreticisi Hasan Şenkal ise “Karşılaştığımız zorlukların sebebi aşılanmamış hayvanları; görgüsüz, aldanmaz ve domuzlar. Yolladığımız malın yarısı geri dönüyor, diğerlerini bu zooloji telef ediyor” ifadelerini kullandı. – SAMSUN

Share: