“Delice beyazı”ndaki faziletli mahsul üreticiyi sevindirdi

Kırıkkale’nin Delice ilçesinde yetişen ve “Sapan beyazı” namına bildik üzümün verimi üreticilerin yüzünü güldürdü.

Aroması ve şıra oranının yüksekliği, tafsilatlı kabuklu ve hazmının yalın kat olmasıyla öne sâdır “Akkuş beyazı”nın, bu özelliklerini al topraktan aldığı değerlendiriliyor.

Yaklaşık 10 bin dönüm üzüm bağının bulunduğu ilçede sabık sene dönüm başına 1 titrem yapıt kayran üreticiler, bu sene 1,5-2 ton yayın elde ediyor.

Sapan Belediye Reisi Turgut Özdem, AA muhabirine, Kırıkkale’da üzüm denilince akla Akkuş’nin geldiğini söyledi.

İlçede Samsun yolunun alt ve eğin kısmında üzüm bağlarının bulunduğunu tamlayan Özdem, yağışların etkisiyle bu sene verimin efdal olduğuna dikkati çekerek, şöyle konuştu:

“Şehremaneti adına ürününü satmakta zorlanan çiftçilerimizle birlik kurarak, üzümleri Tarım Cesaret Kooperatifleri, Itimat Genel Müdürlüğünün içtimai tesisleri yahut market ve tesislere da gönderiyoruz fakat daha çok dümbelek pazarı ve sefer boyundaki tezgahlarda üzümlerimizi satıyoruz. Artan kısımları üstelik pekmez, köfter (pestil), yolsuz ve kışın evlerimizde helvasını yapıyoruz. Yeniden çekirdeğini satıyoruz. Üzümden birçok bile ürün elde edebiliyoruz.”

Özdem, bu yıl fiyatların bile ferah olduğunu, bağda kilogramının 8-10, posta kenarındaki tezgahlarda ise 15-20 liradan satıldığını dile getirdi.

Üreticilerin mahsul ve fiyatlardan kıvançlı olduğunu ifade eden Özdem, “Biz üzümümüzü Akkuş beyazı adına tescillemek üzere rabıta çubuklarımızı Tekirdağ’üstelik enstitüye gönderdik, orada çalışılıyor ama Hasandede üzümüyle cinsleri ayrımsız olduğu amacıyla tescilini şu temel kadar gerçekleştiremedik. Biz üzümden üretilen pekmez ve farklı mahsulat için coğrafi belen belgesi almak istiyoruz. Bununla ilgilendiren çalışıyoruz. En güdük sürede yemek istiyoruz.” dedi.

“3 dekarlık bağdan 6 titrem rekolte bekliyoruz”

Üreticilerden Mehmet Yiğitlik ise 10 dekar alanda üzüm büyü olduğunu ancak 7 dönümünün doludan beis gördüğünü söyledi.

Kalan 3 dekarlık alandaki üzümlerinin evire çevire olduğunu anlatan Fazilet, şöyle devam etti:

“3 dekarlık bağdan 6 titrem rekolte bekliyoruz. Verimden gayet memnunuz. Kazancımız adamakıllı. Bu üzümden Hasandede ve Sungurlu’üstelik birlikte bulunuyor ancak buranın toprağı, suyu ve havasından çevre tadı farklı. Üzümümüzü farklı kılan ve aromasını güzelleştiren yerey, su ve hava. Normal benzeri üzümden 8-10 kilogramdan 1 kilogram pekmez alırsın, bizim üzümden 6 kiloda 1 kilo pekmez elde edersin. Şırası ve suyu haddinden fazla aşkın olduğu amacıyla pekmezi birlikte mübarek oluyor ayrıca çok tatlı ve lezzetlidir.”

Sercan Biçici bile 25 dönüm üzüm bağının olduğunu, Atmaca üzümünün tadının yiyince daha dolgunca anlaşıldığını söyledi.

Üzümün tadını kırmızı topraktan aldığını düşündüklerini dile getiren Biçici, “Elan ayrıntılı kabuklu, hazmının dümdüz ve şıra oranının efdal olması, ayrıksı üzümlerden değişik kılıyor. hava şartları ve hizmet mebzul olunca bu sene verim haddinden fazla iyicene.” ifadelerini kullandı.Share: