Danişmend Gazi eliyle yaptırılan Garipler Cami 932 yıldır ibadete berrak

Danişmend Gazi tarafından yaptırılan Garipler Cami 932 yıldır ibadete kategorik

TOKAT – Tokat’ta, 1071 Malazgirt Zaferinden bilahare Danişmend Gazi yoluyla yaptırılan Anadolu’nun evvel Türk Camilerinden Garipler Cami 932 yıldır ibadete celi.

Tarihin bir nice dönemine sülale sahipliği yapan Tokat’ta, Anadolu’nun önceki Türk Camilerinden Garipler Camii dikkat çekiyor. Caminin kitabesinde, Hakan Danişmend Gazi vasıtasıyla 11. yüzyılın son çeyreğinde düz yazı ettirildiği bilgisi vadi alıyor. Semerkant Mahallesinde bulunan Garipler Camii, minaresinde düzlük düz yeşil sırlı tuğlalardan ufuk el beyninde Yeşil Minareli Camii yerine biliniyor. 1071 Malazgirt Zaferinden sonra bilcümle Anadolu’daki arz eski cami olma özelliği bulunan Garipler cami, Buhara selim 1040 Karahanlılar aracılığıyla yapılan Degaron Cami ile tıpkı cazibe tipine sahip. 14. yüzyılda yapılan mihrapta bire bir kitabe kâin cami dört sütun, koridorlar, mustatil mazgallı pencereler caminin zahir özelliklerinden. Tarihi kaynaklarda Anadolu’nun İslamlaşmasında Garipler Camii’nin payının olduğu düzlük almaktadır.

“Tokat ve Anadolu’nun arz çarkıt camilerinden birisidir”

5 yıldır Garipler Caminde imamlık eden Ihtiyaç İşbilir, ” Ecdadın fena hâlde ayrımsız mirası namına bırakmış olduğu bu tarihi camide fariza yapmaktayız. Tanrı buranın kadrini bilmeyi, burada uyarınca fariza yapmayı bizlere baht etisin. Burası Tokat ve Anadolu’nun yer bozuk camilerinden birisidir. Hem mimari özelliğiyle hem mihrabıyla Anadolu’bile tektir. Tokat’ın fethinden bilahare Bitirmiş Gazi tarafından yaptırılmış olduğu bilinir. Mihrabında zat üstünde kitabesi olan bir tane mihraptır. İçinin girintisiz çıkıntısız olması ve tarihi dokunun de vermiş olduğu hazdan dünya âdem ibadet ederken elan huşu içerisinde ibadetini yapıyor ve üzüntü alıyoruz. Buranın feyzi ve bereketi gerçekli ki tarihinden, yıllarca içerisinde yapılan ibadetlerden kaynaklıdır. Buraya gelip ziyaret gayeli gelip ibadetini yapanlarda oluyor” dedi.Share: