Dalış turizmine açılan Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı bakir çekik keşifleriyle genişliyor

Çanakkale Savaşları’nın izlerinin su altından görülebilmesine imkan tanınması üzere tıpkısı yıl ilk plonjon turizmine açılan Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı, yeni çekik keşifleriyle büyüyor.

Çanakkale Savaşları ve Gelibolu Tarihi Düz Başkanlığınca başlatılan proje kapsamında hazırlanan park yeri, bulunan 14 batıkla sıkıntılı içi ve mahdut dışından ziyaretçilerini ağırlıyor.

Tarihi kaynaklarda tespit edilerek aranan 3 İngiliz batığından HMS Hythe’ye, akarsu şeş araştırmacısı Selçuk Görgüsüz eliyle ulaşıldı.

Düz Başkanlığı tarihçilerinin da katıldığı çalışmada, 28 Teşrinievvel 1915’te batan 60 metre uzunluğundaki taşımalık gemisi HMS Hythe’nin, 70 metre derinlikte bulunduğu belirlendi.

Biri muhrip, gayr lojistik gemisi farklı iki batığın üstelik bulunması üzere tetkikat sürüyor.

Tarihi Kayran Başkanı İsmail Kaşdemir, AA muhabirine, henüz önceki yerleri bilinmeyen 3 batıktan birinin bulunmasından bahtiyarlık ve cümbüş duyduklarını söyledi.

Envantere aynı batığın elan eklendiğini belirten Kaşdemir, “Ayrıntılı yıllardan beri birçok araştırman yoluyla araştırılıyordu ancak yeri tespit edilememişti. Serencam zamanlarda Tarihi Alan Başkanlığımızca (akarsu şeş araştırmacısı) Selçuk Niteliksiz ve müverrih Yusuf Kartal ile kuma çalışma başlattık. Bu çalışmanın sonucunda üstelik Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı tıpkı sefine batığına elan kavuştu.” dedi.

Kaşdemir, batığın Seddülbahir köyünün 6 mil açığında, Gökçeada yönünde bulunduğunu ifade etti.

Bunun tıpkı lojistik gemisi olduğu bilgisini veren Kaşdemir, “Türk topçusunun ateşinden kaçarken eksantrik tıpkısı gemiyle çarpışarak batan benzeri sefine. Kavga gemisi değil amma cidal sırasında çıkma. Geri Hizmet gemisi, mürettebatı, kaptanı ve ne devir battığı mahsus. Yani esasta hikayesi olan benzeri gemi. Dolayısıyla eş dahi hikayesi olan ayrımsız şeyi iptila haysiyet. Bu üstelik insanların dalış meraklılarının de çekmek üzere dalmak amacıyla zaaf ettiği bir batık haline mevrut olacak.” diye konuştu.

“Dünyada ‘plonjon’ denildiği zaman Çanakkale akla gelecek”

HMS Hythe’nin Çanakkale plonjon merkezine karışma edildiğini anlatan Kaşdemir, vurmak istedikleri iki batığın henüz bulunduğunu dile getirdi.

Bu konuda çalışmalarının sürdüğünü bildiren Kaşdemir, şunları kaydetti:

“Aranan iki gemiden biri destoyer, diğeri ise gine İngilizlere ilişkin ayrımsız lojistik gemisi. Tarihi Sualtı Parkı pespaye dünyanın yeryüzü muhteşem plonjon merkezlerinden biri olma yolunda birden ilerliyor. Dünyada haddinden fazla nazik demet gördü, plonjon meraklıları vasıtasıyla çok düşkünlük edilen ayrımsız saha oldu. Çokça kısa az buçuk zarfında inşallah dünyada ‘dalış’ denildiği ant Çanakkale akla gelecek, Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı akla gelecek. Özellikle yabancı misafirlerin, turistlerin sargı odağı haline mevrut olacak. Turizm destinasyonu anlamında dahi Çanakkale haddinden fazla bambaşka tıpkı yere kavuşmuş olacak. Bu kabil çalışmalara devam ediyoruz. Burayı dünyanın plonjon konusundaki en son ligine çıkarmayı amaçlıyoruz. Bütün dalış meraklılarını tarihe benzeri plonjon yapmaya, tarihin içre tıpkı yolculuk yapmaya nida ediyoruz. Çünkü Çanakkale’birlikte denizin altı de denizin üstü dahi doğası dahi tarihi da çokça tam. Dünyanın yeryüzü ferah masun cenk alanı. Gelen ziyaretçilerimiz de Çanakkale’de bulunmaktan rastgele ahit sağlık algı ve tarihin içinde tıpkı seyahat yapmış olacak.”

Share: