“Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” ünlü fotoğrafın çekildiği araba müzede sergilenecek

Cumhuriyet’in 10. yılında merhum Hüsnü Kazım Özler’in “Cumhuriyeti Biz Böyle Kazandık” isimli bayrak fotoğrafı çekerken kullandığı fotoğraf makinesi, Uşak’ta müzede sergilenecek.

Merhum Hüsnü Kazım Özler’in oğlu Mustafa ve torunu Hüsnü Kazım Özler, fotoğraf makinesini ve karenin basıldığı tartı makinesini, sergilenmek amacıyla Uşak Site Tarihi Müzesine bağışladı.

Özler ailesinin müzeye getirdiği foto ve gravite makinesini, Uşak Kent Tarihi Müzesi sorumlusu Cengiz Doğan teyit aldı.

Burada gazetecilere açıklamalarda mevcut Doğan, tarihe tanıklık etmiş fotoğraf ve ağırlık makinesinin müzede sergilenmesinden iri mutluluk duyduklarını söyledi.

Çeltek’ta çekilen bu karenin, alem fotoğraflardan biri olduğuna meni fail Doğan, şöyle konuştu:

“Tarihi aynı objenin tamamlayıcısı tarihi aynı ajanda yaşıyoruz. Müzemize, Cumhuriyet’imizin 99, Çeltek ilimizin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında haddinden fazla eke bir hediye alıyoruz. Işık, müzemizin kuruluşunda bağışlanmıştı. Tığ onu gururla sergiliyoruz. Müzemizin yeryüzü büyük objelerinden biri. Şu anda onun tamamlayan unsurları geldi, yoz biz de haddinden fazla mutluyuz.”

Mustafa Özler ise “Babam bu resmi çektiğinden ufuk kendisine minnettarız. Yardımcı tarihine hakeza aynı armağan bıraktığı için dahi kendisine çok teşekkürname ederiz. Işık makinesinin ve etki makinesinin müzede sergilenmesinden bahtiyarlık duyacağız.” diye niteleyerek konuştu.

Torun Hüsnü Kazım Özler üstelik fotoğraf ve sıklet makinesinin etraflı zamandır kendilerinde olduğunu rapor ederek, müzede herkesin onu görecek olmasından mutluluk duyduklarını belirtti.

Share: