Cumhuriyet Altını ile benzer Şükriye nine geçmişteki bayramları mazi kabil hatırlıyor

Kocaeli’nin Dilovası ilçesinde hararetli 99 yaşındaki Şükriye Yılandiloğlu’nun Cumhuriyet Altını’in geçmiş yıllarında şahitlik ettiği anıları hafızasındaki tazeliğini koruyor.

Cumhuriyet Altını ile emsal olan Yılandiloğlu, AA muhabirine, memleketinin Giresun’un Bulancak ilçesinin Süme köyü olduğunu söyledi. Yılandiloğlu, 3 kız, 6 eş çocuğu bulunduğunu, torunlarının birlikte çocuklarının olduğunu belirtti.

“Günler gelip geçti.” diyen, bundan sonra yaşını saymadığını dile getiren Yılandiloğlu, ırak geçmişi, mail geçmişe bakarak henüz mebzul hatırladığını anlattı.

Cumhuriyet Altını Bayramı’nı bilcümle kutladıklarını nâkil Yılandiloğlu, “Cumhuriyet Altını Bayramı var diyorlardı. Evimizde bire bir alay vardı. ‘Cumhuriyet Altını Bayramı zaman, devletin bayramı bugün.’ diyorlardı. Biz üstelik çocuktuk.” diyerek konuştu.

Yılandiloğlu, Atatürk’ün ahiret yolculuğu haberinin geldiği haset de hatırladığını belirterek, “Büyüklerimiz, ‘Atatürk ölmüş zaman.’ dediler, ağlaşıyorlardı. Büyüklerimiz, kızlar, gelinler, ‘Atatürk sönük zaman.’ diye niteleyerek ağlaşıyorlardı.” dedi.

Gençlere tavsiyelerde kâin Yılandiloğlu, “Aptal olsunlar, çalışsınlar, emeklerini kazansınlar. Evsiz Barksız durmasınlar, kimseyle çekişme etmesinler, hürmetli olsunlar. Çocuklarımın hepsi iyiler, tek kırgınlığımız, küskünlüğümüz bulunmayan. Canım bayındır, gönlüm rahat. Birçok bayramlara erişin, nice torunlara erişin.” ifadelerini kullandı.

“Annem sağlığına özen kıymet”

Oğlu 70 yaşındaki Bekir Yılandiloğlu da 18 Mayıs 1923’te doğan annesinin 30 torun sahibi olduğunu kaydetti.

Yılandiloğlu, annesinin hoşnutluk vabeste esenlik sorunlarının olduğunu, ilaçlarını uyumlu kendisine izlem ettiklerini belirterek, evde esenlik hizmetinden da yararlandıklarını anlattı.

Annesinin geçmişe ilişik anılarını istihzar konusunda zahmet çekmediğine meni eden Yılandiloğlu, “Annem eskiyi henüz mebzul hatırlıyor. Annem, ‘Atatürk’ün öldüğünü duyduğumuz devir çok çığrıştık.’ diyor.” dedi.

“Büyüklerimizi hiçbir ant unutmuyoruz”

Şükriye Yılandiloğlu’nu musahabe eden Kaymakam Dayanabilen Kubilay birlikte Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları çerçevesinde Vali Seddar Yavuz’un öncülüğünde başlatılan “Sancak Koca” kampanyası kapsamında vatandaşlara öncü ödül ettiklerini söyledi.

Kubilay, vatandaşları, 29 Ekim’de bağımsızlığın sembolü Türk bayrağını evlerine asmaya nida etti.

Cumhuriyet Altını ile örnek büyükleri konuşma ederek yararlı dualarını almak istediklerini dile getiren Kubilay, “Şükriye teyzemizi musahabe ettik, yarayışlı duasını aldık. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta görünmek için tüm şehit ve gazilerimizi yağmur, şükran ve nazikâne anıyoruz. Bizleri büyüten kıymetli büyüklerimizi hiçbir zaman unutmuyoruz. Onları fırsat buldukça musahabe ediyoruz. Şükriye teyze üstelik Cumhuriyet ile eş. 1923 tevellütlü teyzemizi dahi mülakat etmenin ayrı bire bir gururunu ve mutluluğunu taşıyoruz.” diyerek konuştu.

Share: