Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda konuştu: (2)

Türkiye Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Bu sene Sırbistan’dan ülkemizi ülfet edecek gezgin sayısının rekor kırarak ilk kez 300 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden üstelik Sırbistan’a inşallah bu sene 150 binden fazla turist yolculuk etmiş olacak.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Balkan turu kapsamında görüşme ettiği Belgrad’da katıldığı Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, üstencilik projelerinin yanında Türkiye ile Sırbistan arasında keyif, enerji, dijitalleşme, bilgi ve bildirişim teknolojileri alanlarında birlikte önemli bir potansiyelin olduğunu gördüklerini söyledi.

Erdoğan, lüzum imzaladıkları anlaşmalar gerekse İş Forumu ile yekpare bu alanlardaki hisse senedi birliklerini daha birlikte güçlendirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Salgın sürecinde cümle dünyada nazik darbe düzlük turizm sektörünün baştan canlanmasının hem ekonomilerine hem bile halklar arasındaki bağlara kebir ulama sağladığını belirten Erdoğan, düğme seyyah sayılarının balaban aynı ivmeyle arttığını dile getirdi.

Erdoğan, “Bu yıl Sırbistan’dan ülkemizi musahabe edecek turist sayısının rekor kırarak ilk defa 300 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden dahi Sırbistan’a inşallah bu sene 150 binden fazla seyyar seyahat etmiş olacak.” dedi.

“Kimlikle seyahat anlaşması, düğme seyahatleri elan da artıracaktır”

Bu rekorların kırılmasında Türkiye ile Sırbistan arasındaki aracısız uçak seferlerinin ve güzergahların çeşitlenmesinin büyük payı olduğundan bahseden Erdoğan, şöyle devam etti:

“Öncü taşıyıcımız Türk Çekicilik Yollarının iştiraki Rum Jet, geçtiğimiz antrakt ayında ilk kez Ankara-Belgrad ortada aracısız seferlere başladı. Deminden kullanılmamış benzeri hamle daha atıyoruz. Nedir bu yıpranmamış etap? Artık kimlikle Sırbistan’dan Türkiye’ye ferah ferah seyahat edilebilecek. Türkiye’den de Sırbistan’a kimlikle seyahat edilebilecek. Adeta kendi ülkenizde bire bir şehirden bir şehre masraf üzere yeni aynı süreci başlatmış oluyoruz. Sırbistan Çekicilik Yolu Şirketi Air Serbia de bu sene Niş ve Kraljevo’dan İstanbul, Antalya ve Alanya’ya uçuşlarını başlattı. Bugün imzaladığımız kimlikle gezi anlaşması, bittabi karşılıklı seyahatleri daha dahi artıracaktır. Ayrıca, Bursa ile Yenipazar, Alanya ile Novi Sad, Balıkesir ile Niş arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması amacıyla geçmiş adımları attık. Beşeri bağlarımızı kuvvetlendiren bu olumlu gelişmelerin devamını umu ediyoruz.”

“Somut sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz”

Reisicumhur Erdoğan, bugün mevkidaşı Aleksandar Vucic ile düet ve heyetler arası görüşmeleri verimli şekilde tamamladıklarını aktararak, “Kimlikle seyahat, yatırımların düğme teşviki ve korunması, orman yangınları ile savaşım, encam teknolojiler, elektronik celal, medya ve iletişim alanlarında 7 anlaşmayı zaman imzaladık. Ziyaretim vesilesiyle Türkiye ile Sırbistan arasındaki münasebetlerin ilerletilmesi yönünde karşılıklı çok ateş parçası benzeri ferman olduğunu görme ettim. Bittabi biz geldiğimiz bu seviyeyi asla tam görmüyoruz. Baş Başa çabalarımızla gelişim birliğimizi daha de uzun uzadıya somut sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Kendilerine zevcelik fail Türkiye ve Sırbistan iş dünyasının temsilcilerine yetişkin bire bir hatırlatmada çıkmak istediğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sırbistan’la yakaladığımız en üst seviyedeki içtihat birliği cümle amacıyla nadir bire bir okazyon dokuma ediyor. Eş geçmişlerimizin ve alay malay değerlerimizin yavaş kattığı ekonomik ve ticari hareket birliğimizi henüz bile takviye etmek hepimizin elindedir. Zer dostum Cumhur Reisi Sayın Vucic’le gelişigüzel biz üzerimize düşeni yapmaya rastgele zaman hazırız. Sırbistan’dan ülkemize envestisman yapacak müteşebbislere birlikte kapımız sonuna büyüklüğünde açıktır. Türk firmalarının Sırbistan’de bulduğu özden ve sakıncasız ortamı, Sırp yatırımcıların de Türkiye’bile bulabileceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

Bir araya gelmelerini sağlayan Sırbistan Tecim ve Uran Odası ile Aut Kazançlı İlişkiler Kuruluna (DEİK) çalışmaları amacıyla teşekkür fail Erdoğan, İş Forumu’nun ülkeler için bakir fırsatlara ve yatırımların çapraz yerine artırılmasına katkı sağlamasını istek etti.

Programda, DEİK Başkanı Nail Olpak da istişare yaptı.

(Bitti)

Share: