Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hükûmet Toplantısı’nın peşi sıra açıklamalarda bulunuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Kabine toplantısı sona erdi. Yaklaşık 3,5 saat süren mülakat sonrası açıklamalarda mevcut Cumhur Reisi Erdoğan, başörtüsüyle ait kanunuesasi değişikliği teklifi hakkında bile konuştu.

“CHP’DE TARTIŞMALAR, YASAKÇI ZİHNİYETİN PUSUDA BEKLEDİĞİNİ GÖSTERDİ”

Açıklamalarından Erdoğan, “Mecliste yaptığımız DÜRÜST Fırka Takım toplantısında CHP Umumi Başkanı tarafından gündeme getirilen kamuda başörtüsü ve himmet hakkı üstüne makro değerlendirmelerde bulunduk, davet yaptık. 20 yılda yaptığımız düzenlemelerle ülkemizin kanayan yarası olan başörtüsü ve mücahede hakkındaki sorunu çözmüştük. CHP Umumi Başkanı’nın bu konuyu gündeme getirmesi üzerine alelhusus CHP’dahi tartışmalar nokta zihniyetin esasen pusuda beklediğini gösterdi” dedi.

“MECLİS GÜNDEMİNE KİMİN NASIL TUTUMA GİRECEĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Sözlerini sürdüren Erdoğan, “Bizde çözümü anayasal garanti alma teklifinde bulunduk. Meclis’te akseptans edilen daha sonraları CHP Genel Başkanı’nın AYM’üstelik iptal edilen ayrımsız aranjman vardı. Arkadaşlarımıza sülale kurumunu birlikte içeren daha kapsamlı kanunuesasi değişikliği talimatını verdik. Konu Sedir gündemine geldiğinde bu konuda kimin şüphesiz tutuma gireceğini bilcümle gelişigüzel göreceğiz. Bizde çözümü anayasal güvence kabul etme teklifinde bulunduk. Meclis’te akseptans edilen henüz sonraları CHP Genel Başkanı’nın AYM’dahi iptal edilen benzeri aranjman vardı. Arkadaşlarımıza familya kurumunu birlikte içeren elan kapsamlı anayasa değişikliği talimatını verdik. Konu Meclis gündemine geldiğinde bu konuda kimin elbette tutuma gireceğini bütün birlikte göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları;

“Sözlerime Dünya Şampiyonu olan Ampute Milli Takımımızı tebrik kartı ederek bürümek istiyorum. Birer azim ve faaliyet timsali yerine gördüğüm oyuncularımıza şahsım, milletim yerine teşekkür ediyorum. Ülkemize ve milletimize hizmetle kırcı günler ve haftalar geçirdik. Ülkemizin 20. Ankara’nın 2. eseri Etlik Kent Hastanesi’ni 28 Eylül’de hizmete açtık. Şehir hastanelerimiz acun çapında benzer alınıyor.

MGK toplantısında çöz ve dış tehditleri değerlendirdik. Alelhusus Yunanistan kullanılarak ülkemize alın sergilenen düşmanca tavrı gine zar ettik. TESK’in yapılan genel kurulunda esnaf ve sanatkarlarımızla hasbihal etme imkanını bulduk. Esnaflarımıza müteveccih yıpranmamış müjdelerimizi konuşmalarımızın serencam kısmında sizlerle paylaşacağız. Aynı aktarılma akşam ezanı İznik’te Acun Göçkün Oyunları’nda ayrımlı coğrafyalardan mevrut kardeşlerimizle buluştuk. Bu oyunlar vesilesiyle ülkemizde ağırladığımız misafirlerimizin her birinin evlerine hars elçileri adına gördüğümüze inanıyorum. Hazne ve Maliye Bakanımızın organizasyonuyla yabancı iktisatçılarla benzeri araya geldik. Ülkemizde uyguladığımız tutum programını ve küresel gelişmeleri istimara fırsatı bulduk.

“1 EKİM’DE MİLLETVEKİLLERİMİZLE BİR ARAYA GELDİK”

TBMM’nin 27. dolaşma 6. teşri yılı açılışı vesilesiyle 1 Ekim’de milletvekillerimizle bire bir araya geldik. Genel kurulda yaptığımız küşat konuşmamızda ülkemizin dünü, bugünü ve yarınını kucaklayan şümullü muhasebe yaptık. Konuşmamızı önümüzdeki yılı Türkiye Yüzyılı müjdesini vererek muhteşem sıkıntı ilettiğimize inanıyorum. İstanbul’a kazandırdığımız en son ulaşım projesi olan Pendik- Sabiha Gökçen metro hattının açılışını gerçekleştirdik.

Yeni mali mimarlık arayışlarının acun çapında yordam kazandığı dönemde paydaşlık finans kurumlarının majör ihtiyacı karşılayacağına inanıyorum.

“YAŞANAN RASTGELE GELİŞME, TÜRKİYE’NİN AVRUPA İÇİN KAÇINILMAZ OLDUĞUNU GÖSTERİYOR”

Ermenistan Başbakanı sayın Paşinyan’la Prag’ta görüştüğümüz hükümet başkanları arasındaydım. Yaşanan seçkin evolüsyon Türkiye’nin SUTAŞ ve Avrupa coğrafyası için mübrem olduğunu gösteriyor. Ülkemizin bölgesel krizler karşısında sergilediği muvazeneli tavrın muhataplarımızla takdirle karşılandığını gördük. Prag’üstelik birlikte Maşrık Akdeniz ve Ege sorunlarını arsıulusal hususiyet çerçevesinde fasletmek istediğimizi söyledik. Muhataplarımızı ikili temelde diyaloğa nida etmesini bekliyoruz.”

“ALEVİ-BEKTAŞ İNANÇ ÖNDERLERİNE KOL VERİLECEK”

Cuma Namazı günü İstanbul’dahi Şahkulu Sultan Dergahı’nda ülkemizdeki Alevi-Bektaşi vatandaşlarımız için tarihi adımları da açıkladığımız törene katıldık. Şah Kulu Padişah Dergahı, Orhan Gazi devrinden beri bu toprakların dilek pınarından biri olmuştur. Açılışını yaptığımız 4 ve temelini attığımız 76 cemevi dahi verdiğimiz müjdelerin tamamlayıcısı hizmet olmuştur.

Bu topraklar üzerinde yapılmamış yapıt bakım, milletimizin çözülmemiş hiçbir meselesini bırakmamakta kararlıyız. Alevi-Bektaşi vatandaşlarımızın kâm ve beklentilerini konfirmasyon ettik. Lahzada çözülebilecek olanları valilik ve belediyelerimiz eliyle çözdük. Sunulan hizmetlerin sürekliliğini icat etmek için Kültür ve Turizm Bakanlığımız bünyesinde Alevi Firez Cemevi Başkanlığı ihdas kararı aldık.

Benzeri şekilde cemevi erkan hizmetlerini örümcek Alevi-Bektaş akide önderlerine bu çekicilik bünyesinde kol verilecek. Tıngır mülklerine icar vermek durumunda artan Alevi-Bektaşi kurumları buralardan ücretsiz yararlanma edebilecek. Ülkemizin demokratikleşme reformlarından birini elan hayata geçirmiş oluyoruz.

“FATİH’İN TORUNLARIYLA GEÇİRDİĞİMİZ HER AN ENERJİMİZİ TAZELİYOR”

Cumartesi haset Balıkesir’dahi vatandaşlarımızla buluştuk. Kuvayı Milliye meydanına büyüklüğünde, oradan memleket müşavere meclisi toplantımıza gidişimize attığımız seçme adımda bizleri muhabbetle bağrına basan Balıkesirli vatandaşlarımıza buradan teşekkürname ediyorum. Alım Satım günü Mimar Sinan Üniversitemizin, Statü Müzesi’nin açılış törenine katıldım. Galataport’u görüşme fail vatandaşlarımızla hasbıhal ika imkanı bulduk. Henüz sonra TÜGVA Genel Kurulu vesilesiyle gençlerimizle buluştuk.

Bu buluşmada fevkalade ateşin, hararetli, içtenlikle geçti. TEKNOFEST gençliği ile maddesel ve manevi temas alanda kendini gelişigüzel alanda yetiştirme iradesine erbap Fatih’in torunlarıyla geçirdiğimiz giderek bizim enerjimizi tazeliyor. Hükûmet toplantımızın öncesinde üniversitelerimizin 2022-2023 akademik açım döneminde hocalarımızla ve gençlerimizle beraberdik. Yeni akademik yılın kandırıcı olmasını diliyorum.

Global konuşu krizin ve güvenlik tehditlerinin arttığı dönemden geçiyoruz. Salgın, savaş, erke ve emtia fiyatların yükselişiyle, resesyon ihtimaliyle tırmanan bu sancılı dönme bittabi ülkemizi üstelik etkilemektedir. Ağır Aksak kafile akımı, hanay pahalılığına kadar aynı dizi sıkıntıyla savaş ediyoruz. Türkiye uzunca süredir maruz kaldığı geveze ve tuzakların etkisiyle tedbirleri önceleri alabilen kabiliyete erbap aynı ülkedir.”

“TOPTAN KRİZİN YIKICI ETKİLERİNİ BILDIRME AZ DÜZEYE İNDİRDİK”

Terörle mücadeledeki tecrübemizle berkitme ettiğimiz düzenlilik ve içtimai mimarimiz bölgedeki farklı kaoslara alın korunaklı ağıl getirmiştir. Diplomaside çifte ölçün ve mezalim bakir lehçe dalgalanmalar karşısında muvazeneli ve yapıcı politikalar geliştirmemizi sağlıyor. Toptan krizin tahripkâr etkilerini en beş alti düzeye indirmeyi başarabiliyoruz.

Avrupa özellikle tutmak amacıyla dünyayı esmer yağız düşündüren erke krizine, yenilebilir kaynaklarımızı harekete geçirerek hazırlıklı yakalandık. İstihdam odaklı politikalarımızla resesyon tehlikesinin konuşulduğu dönemde insanımızın aşını, geleceğini güvence altına altık. Zaman aylaklık oranı açıklandı. Benzeri eski taban göre yüzde 9,6’yla tek haneli rakamlara gerilerken istihdam sayımız 31 milyonun üstüne bundan sonra. Cumhuriyet Altını tarihinin arz erdemli istihdam rakamına kazanmış olduk böylece.

Son günlerde yaşadığımız sıkıntıların ayrımlı politik ve içtimai saiklerle ortaya çıkmasını hatırlatmak istiyorum. Demokratlık, doğruluk ve özgürlükler üstüne ülkemizi getirdiğimiz seviyeyi perçinleyecek gündemi etkili tutuyoruz. Türkiye’nin cumhuriyetimizin 100. yıldönümüne atıfla sembolleştirdiğimiz 2023 hedeflerine akıllıca emin adımlarla ilerliyoruz.

İlk başlığımız tıpkısı süre ilk duyurduğumuz milletimize 500 bin bölük, 250 bin arsa, 50 bin işyeri kazandırma amacını taşıyan İlk Evim İlk İşyerim Kampanyasındaki sonuç gelişmelerle ilgilidir. Toplumsal ev projeleri sunma haddinden fazla önem verdiğimiz 81 ilimizin tamamında hayata geçirdiğimiz icraatımızdır.

TOKİ’DE 7,2 MİLYON BAŞVURU

Çevre ve Kentçilik Bakanlığımız bünyesindeki TOKİ’nin yaptığı hazırlıkların peşi sıra İlk Evim İlk İşyerim müjdesini kamuoyuyla paylaşmıştık. Bu kampanyaya şu esas kadar 7,2 milyon müracaat yapıldı. Bu başvuru sahiplerinden 4,5 milyonu tamlık şartları namına getirerek süreci tamamladı. Başvuruların kamer sonuna büyüklüğünde devam edeceği göz önüne alındığında rakamların devam edeceği açıktır.

Konutları 500 bine tamamlayacağımızı elhak söylemiştik. İlk adım 250 bin konutumuzu adalet sahiplerine teslim edeceğiz. Yer sayısını da 1 milyona tart kararı aldığımızı duyurmuştuk. 81 ilimizin tamamına yayılan 1 milyon yer ile hazırlıkları tamamladık. Hangi şehirde, nerede, hangi parselde bu arsalarımızı hazırladık. Yer yerlerinin yüzde 40 kent merkezinde yüzdelik 60’ı ilçede girmek şekilde belirledik.

Bölük amaçlı arsaların 50 bini İstanbul, 100 bin Ankara, 25 bin İzmir, 45 bin Gaziantep, 30 bini Diyarbakır’da olacak şekilde planlandı. Değişik şehirlerimizdeki yer sayıları yer uygunluğuna göre belirleme edilmektedir.

“TAPULARIN TAMAMI 2 YIL İÇİNDE BİTECEK”

Vatandaşlarımız arsa ve konuta aynı anda başvurabilir. Fakat basit ikisi birden çıkarsa vakit kaybetmeden birini yeğleme edebileceklerdir. Arsa fiyatlarını çevre bedelinin altında vatandaşa sunmakla kalmayıp, benzeri zaman önceki evlerini yapabilmelerine bindi vereceğiz.

Müşterek parsellerdeki doğruluk sahipleri çoğunluğu sağladıklarında TOKİ’ye başvurarak burada ev inşa talebinde bulunabilir. Bu parselde zemin pozitif 4 veya 5 moskof geçmeyecektir. Basamak gayeli arsaların ve iş yerlerinin başvuruları zaman itibariyle alınmaya başlandı. Doğruluk sahibi vatandaşlarımız Boşluk ayından itibaren alabilecekler. Tapuların tamamının cümlesi 2 sene ortamında bitecek.

Müstakil parseller 192 bin liradan başlayan fiyatlar 1604 liradan başlayan taksitler faizsiz şekilde vatandaşlarımıza dağıtılacaktır. Sosyal konutlarımızın inşasına 25 Ekim’birlikte Ankara, Afyon, Amasya, Kültürlü, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Yardımcı, Yozgat ve Zonguldak illerimizdeki 5 bin konutun temelini atarak başlıyoruz.

Proje kapsamında 50 bin işyerinin önceki etabının inşasına 28 ilimizde 10 bin işyerinin temelini atarak başlıyoruz. 50 ila 200 metre karesi ortada değişen 350 bin liradan kıymet 2633 liralık taksit, 10 yıla vasıl mehil ile esnaflarımıza sunulacaktır. Hoppadak bu işyerlerinin istihdama 100 bin katkısı bekleniyor. Bu kampanya özel sektörün hane yatırımlarını hareketlendirecektir.

ESNAFA KREDİ DESTEĞİ

Müstevli ve savaş şartlarının önümüze çıkardığı metanetli süreçte birlikte esnaf ve sanatkarlarımızın yanı sıra olmayı sürdürüyoruz. Karı müteşebbis kredisinden 140 bin kadınımız bilistifade 17 milyar liranın üzerinde töz kullanmıştır. Gençlerimiz üzere girişimci kredilerinden 52 bin dirilik 10 milyar lira kaynağa ulaşarak yararlanmıştır.

Esnafımıza 100 milyar lira güven kampanyası başlatıyoruz. Itimat dip limitlerini 350 bin liradan 500 bin liraya, işyeri edindirme anahtar kredisini 1,5 milyona yükseltiyoruz. Taze girişimlerimizin güven limitini yükseltiyoruz. Halkbank’tan kredi kullanıp bile takibe sakıt esnaflarımıza 6 ayak tabanı kalın kafalı ödemesiz 36 vadeli borcunu tasfiye imkanı sağlıyoıruz.

Enerji alanında üstelik yetişkin adımları attığımız süreçten geçiyoruz. Doğalgaz depolarımızı yüzde 100 doldurarak hazırlığımızı yaptık. Azerbaycan’la ülkemizle gelişigüzel Avrupa’nın erke sunu güvenliğinde Tanap’ın kapasitesini 32 bilyon metreküpe çıkartacak çalışmalara başladık. Libya ile hidrokarbon anlaşması bu ülkenin ana kara sahasında yer yağı ve türevlerinin çıkartılması alanında yıpranmamış işbirliği alanı oluştu.

“YILDIRI ÖRGÜTÜ YÖNETİCİLERİNİ NEREDE BULURSAK ORADA İMHA EDİYORUZ”

Ülkemizin temel güvenliği, milletimizin huzuru önceliklerimizin sunu başında yer almaktadır. TSK; Itimat, Uyanık, kıyı düzenlilik, ihsas, diplomatik kanallarımızla 24 saat okunabilen faaliyet yürütüyoruz. Terör örgütü yöneticilerini nerede bulursak orada imha ediyoruz.

Sınır ötesi harekatlarımızı kendi önceliklerimize ve yaptığımız planlara bakarak yürütüyoruz. Yarın ülkemizin mehabetli ulaşım projeleri ortada düzlük düz Çanakkale-Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve tünellerinin açılışına aktif bağlantıyla katılacağız. Arkası Sıra Astan’ya ziyaretimiz olacak. Cuma haset Zeytinburnu budun bahçesini hizmete açtıktan bilahare Türkiye Katar Yüksek Seviyeli Önemli İşbirliği toplantısını Dolmabahçe’birlikte yürütme edeceğiz. Cumartesi günü inşallah Diyarbakırlı kardeşlerimizle özlem giderip, kültür yürüyüşünü yapacağız.”

Share: