Cumhurbaşkanı Erdoğan faal yayında soruları yanıtladı: (1)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, “Togg satışa sunulduğunda rekabetçi olacak. Piyasaya çıktığı anda kişi sınıfındaki araçlarla karşılık anlamında rekabet edebilecek. Zira buradaki babayiğitler tam, masada oturan adamlar değil. Hepsi ülkenin sivrilmiş, saygın hisse senedi adamları. Oturacağız onlarla değerlendirmesini yapacağız ve mart ayında yollara çıkmadan önceki eşit tespitini yapıp ona bakarak de adımımızı atacağız.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, A Bili, ATV, A Servet ve A News’in “Ruzname Hususi” ortak etkili yayınında, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Türkiye’nin uyanıklık projeleri beyninde düzlük düz Togg’un sıra üretiminin yapılacağı Gemlik Kampüsü’ndeki küşat töreni öncesi, eşi Emine Erdoğan ile Togg’u kullandığı görüntüleri izleyen Erdoğan, “Seçkin şeyden önceki orası fabrika değil mi? Birileri diyordu evet ‘Fabrika nerede?’ diye niteleyerek. Bura fabrika, Togg burada üretilecek.” ifadelerini kullandı.

Togg Gemlik Kampüsü’nde açım töreni ilk fabrikada etkin bin 300 kişiyle fotoğraf çektirip, fabrikayı gezdiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fabrikada herhangi bir öz robotik işlemlerle yapılıyor. İnsan bunu görünce kıvanç ediyor. Rabbim bizlere, elhamdülillah bunu yıldız etti, bugünlere ulaştık.” diye konuştu.

Aracın fiyatının sorulduğunu belirterek, bu konuda çabuk olunmamasını talip Erdoğan, “Togg satışa sunulduğunda rekabetçi olacak. Bu ne eylemek? Piyasaya çıktığı anda kişi sınıfındaki araçlarla bedel anlamında rekabet edebilecek. Zira buradaki babayiğitler tam, masada oturan adamlar değil. Hepsi ülkenin sivrilmiş, etkili hareket adamları. Oturacağız, onlarla değerlendirmesini yapacağız ve mart ayında yollara çıkmadan önce değer tespitini yapıp ona bakarak bile adımımızı atacağız.” değerlendirmesini yaptı.

Reisicumhur Erdoğan, ” ÖTV’yle ilgilendiren yetkinizi kullanacak mısınız?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“A’dan Z’ye rastgele şeyi o devir konuşacağız. Şu anda bunu bildirmek çokça çok kavisli olur. Şunu söyleyeyim, tıpkı elektrikli komütatör var önümüzde. Bunu hele teşvik etmek ve halkımıza sevdirmek bizim amacıyla eke bire bir ustalık olacak. 2022 Orak Ayı ayında elhak ÖTV indirimi yapılmıştı. Deminden yeni rüşvet düzenlemesiyle motosiklet gücü 160 kilovatı geçmeyen ve ÖTV matrahı 700 bin TL’yi aşmayan elektrikli vesait amacıyla yeni alacak oranı yüzdelik 10 adına belirlendi. Bunların hepsini planlayarak yolumuza devam ediyoruz.”

“Vatandaşımız, hangisini beğenirse onu takanak”

Togg’un 5 ayrı dublör üretiminin olacağını hatırlatan Cumhur Reisi Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu üretimlerin içerisinde vatandaşımızın önüne seçenekler sunuyoruz. Bu seçeneklerle gelişigüzel hangisini beğenirse onu algı. Elden otomobil değil, renklerde da seçenekler var. Ilgi ederseniz arkadaşlar renklerde de derslerine ongun çalıştılar. Hepsine ayrı ayrı ayrımsız yeri koydular. Kapadokya’sından Oltu’suna varıncaya kadar serbest biricik eksik bırakmışlardı. O üstelik Karadeniz. Karadeniz’de, ‘Rize mi olsun, Ayder mi olsun?’ dedik çalışın, getirin. Zira yeşil sakim. Yeşilin olmadığı tıpkı cins gayrimümkün. Niçin? Türkiye, yeşiller ülkesi.”

Eşi Emine Erdoğan’ın Togg’un al rengini seçtiğini, bu nedenle kırmızı araçta karar kıldıklarını dile getiren Erdoğan, “İkinci aynı teklif geldi. O bile İlham Aliyev’den. ‘İki makine ego istiyorum. İkinci ve üçüncü bana. Bunun birini makamda kullanacağım, tıpkısı tanesini üstelik daireye.’ dedi. Başkaca bugün üstelik telefonla görüşmemizde derhâl bana bunu hatırlattı. Boyut konuşmadık. Zannediyorum onu Mihriban Bayan’la görüşür, ona göre bize malumat verir.” dedi.

Togg’un sürüşünün bittabi olduğu sorusu üstüne Erdoğan, “Şalter hele bulunduğu noktada direksiyonu sonuna büyüklüğünde kırıyorsun, olduğu yerde dönüyor ama tek döndüğünün farkında değilsin. O derece erinçli, o derece rahat. Emine Karı o noktada az buçuk şaşırdı. Orada o kadar sivri çarçabuk gitmedik amma ben henüz ilk aynı sınav yapmıştım. O testi 160’a kadar çıkmıştım.” yanıtını verdi.

Aracı kullanırken yanında TOGG Dip Yöneticisi (CEO) Gürcan Karakaş’ın de olduğunu anımsatan Cumhur Reisi Erdoğan, “İşin başına getirdiğimiz arkadaşımız salim olsun siktirici işe bilgili, işe ehil. beraber Honda’dan bire bir bellek henüz aldılar. Şu anda o iki beyin heyetiyle şu anda Togg’u komuta ediyorlar. Ellerine keyif.” şeklinde konuştu.

CHP Umumi Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun elan ilk yapılan yatırımları eleştirdiği bir video izletilen Erdoğan, “Togg Gemlik Kampüsü’nde açılış töreni acun basınında geniş düz aldı. Yunan basınında ‘meydan okuma’ olarak ifade edildi. Bu ikilemi şüphesiz değerlendiriyorsunuz?” sorusuna, şu yanıtı verdi:

“Ego bu zatı muhatap olmaktan artık utandım ama onda perde bulunmayan. Tabiatıyla ortağı bile anca. ‘Fabrika nerede?’ diyor. İşte üretimevi. ‘Otomobil nerede?’ diyor. İşte araba. Karşıt liderlerden de o periyot esen olsun açılışa katılanlar vardı. Seçme hangi kadar ikisi gelmediyse da ortağın benzeri elemanı oradaydı. Çapraz medyadan izlem edenler da vardı. Onlar de takdir ettiler. Hani ‘iz’ dersin, im beyninde. Bunun beraberinde ‘üretilen otomobil’ dersin o dahi beyninde. Şu zaman bakımından bin 300 kişinin ortaya çıkardığı bir kitap var. Sen bu eseri hala görmüyorsun. İşte Allah’ın hükmü değiştirmeden görünme ediyor, ‘Gözü var, görme engelli. Kulağı var, duymaz. Dili var, hakkı söyleyemez. Çünkü onların kalpleri mühürlüdür.’ İşte tıpı tıpına naz ediyor. ‘Tığ üretemezsiniz demedik, satamazsınız dedik.’ diyorlar. Bu başladı deminden. Esasında bunların hepsine verilecek cevabımız var amma inanın buna vaktimiz namevcut. Yazıktır, 20 yıldır Türkiye’nin geleceğine envestisman yaparken çıkıyor ve diyor ki ‘Bir kesim fabrikanız var mı?’ Eline diline dursun. Bu kadar fabrikalar açtık. Eğitimde okullar, hastaneler mensur ettik, kendisi biliyorsunuz SSK’de genel müdürken ölüleri rehin aldılar.”

Rahmetli gazeteci Çekişme Ay’ın A Takımı programında Kılıçdaroğlu’nun SSK Umumi Müdürlüğü yaptığı döneme ait görüntülerin olduğunu anımsatan Erdoğan, o dönemde dem revan içinde mütezayit 7 yaşında aynı çocuğun olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Sen busun. Demincek diyor ki ‘Bu kadar mal ödeyeceksiniz.’ Bak öğren, ego ekonomistim. Bizim şu anda yap-işlet-devret ile bu eserleri üretenler, bunlara mecmu bedelini ortaya koysa, bunlara repo ödemeye kalksan altından kalkamazdı amma demincek milli bütçeye yeryüzü ufak tıpkı yük olmuyor. Işaret ortaya çıkıyor, iz ortaya çıkarken üstlenme edilen nedir? Diyelim ki züğürt sayısı. Burada pestil sayısında şayet müteahhit firma burada o rakama ulaştı, ulaştı. Ulaşamadığı ahit aradaki farkı veriyorsun. İnanın bunları böyle faiz hesaplarına şöyle bire bir masaya yatırsan çok daha karlısın devlet yerine.”

“Takkadak 20 site hastanesi haddizatında Türkiye’nin alım abidesi”

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşların bir vakitler hastanelerde yaşadıkları sıkıntılara ilgilendiren videonun izletilmesi üzerine da şöyle konuştu:

“Üzülmemek elde değil. Hakeza biber dolması, hakeza yenirce imkânsız. Sen SSK’üstelik genel müdürlük yaptın. Ego Kasımpaşa’da doğup büyüdüm. Çocukluğumun kolaylıkla lahzada geneli orada geçti. SSK Okmeydanı Hastanesine muayeneye gelirdik. Oralardaki kavgalar, gürültüler ve Erkek Eksiksizlik daha sonra SSK’nın genel müdürü olduğu ahit o hastanelerin açık rezaletti. Benzeri arkadaşımızın eşi o hastanede doğum yaparken öldü. Vermediler, delibozuk aldılar. Evet mu? Oldu. Bunları tığ o dönemde yaşadık. Bu Kılıçdaroğlu terbiyesizce, sıkılmadan hala, yap-işlet-devretle şehir hastanelerimize konu atıyor. Utan, utan. Çalım duy. Bulunmayan alım duyamazsın. Çabucak 20 şehir hastanesi aslında Türkiye’nin gurur abidesi. Kaldı ki cemi Türkiye’nin 81 vilayetinde kent hastanelerinden sonra eğitim araştırı hastaneleri, bunun birlikte celal hastaneleri ve hep ilçelere varıncaya büyüklüğünde yapmış olduğumuz hastanelerle sağlıkta devrimi gerçekleştirdik.”

Cumhur Reisi Erdoğan, Kovid-19 salgınının, yap-işlet-devret modeliyle yapılan şehir hastanelerinin arz balaban sınavı olduğunu vurgulayarak, “Şayet tığ bu yatırımları yapmamış olsaydık, pandemiden haddinden fazla nazik hasarla çıkardık. Amma Allah’a hamdolsun o yatırımlar bir iki zayiatla çıkmamıza vesile verdi. Şu anda lazım site hastanelerinde gerek heybet hastanelerinde icap iri kaymakamlık varıncaya büyüklüğünde hastanelerde üretimlerimiz, yatırımlarımız devam ediyor. Zira yola çıkarken tığ benzeri madde söyledik. ‘Dört esas umde üstünde Türkiye’yi yükselteceğiz.’ dedik. Benzeri, yetişek. Seçkin şeyin başı o. İki esenlik, üç türe, dört inanma. Tığ bunlarla yola çıktık. Peşinden muvasala, erke, ekincilik, aut politikayla işi güçlendirdik. Şu anda Türkiye altyapısıyla, üstyapısıyla tıpkı şekilde bitmeme ediyor. Türkiye altyapısı olmayan bir ülkeydi. Süleyman Demirel döneminde yapılan Şehitler Köprüsüne haddinden fazla takıldılar. Ardından Turgut Beyin Fatih Şehriyâr Köprüsüne çok takıldılar.” ifadelerini kullandı.

(Sürecek)

Share: