Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Bu sene Sırbistan’dan ülkemizi ülfet edecek seyyah sayısının rekor kırarak ilk defa 300 binin üstüne çıkmasını bekliyoruz”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu sene Sırbistan’dan ülkemizi ülfet edecek gezmen sayısının rekor kırarak ilk defa 300 binin üstüne çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden de Sırbistan’a inşallah bu yıl 150 binden fazla gezici gezi etmiş olacak.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Balkan turu kapsamında musahabe ettiği Belgrad’bile katıldığı Türkiye-Sırbistan İş Forumu’nda yaptığı konuşmada, müteahhitlik projelerinin birlikte Türkiye ile Sırbistan arasında sağlık, enerji, dijitalleşme, vukuf ve iletişim teknolojileri alanlarında bile yetişkin bir potansiyelin olduğunu gördüklerini söyledi.

Erdoğan, icap imzaladıkları anlaşmalar gerekse İş Forumu ile kamu bu alanlardaki iş birliklerini elan de güçlendirmeyi hedeflediklerini aktardı.

Salgın sürecinde bilcümle dünyada balaban çarpış düz turizm sektörünün baştan canlanmasının hem ekonomilerine hem de halklar arasındaki bağlara önemli yardım sağladığını tamlayan Erdoğan, karşılıklı seyyah sayılarının balaban tıpkı ivmeyle arttığını dile getirdi.

Erdoğan, “Bu yıl Sırbistan’dan ülkemizi ziyaret edecek seyyah sayısının rekor kırarak ilk kez 300 binin üstüne çıkmasını bekliyoruz. Ülkemizden da Sırbistan’a inşallah bu sene 150 binden fazla gezgin yolculuk etmiş olacak.” dedi.

“Kimlikle seyahat anlaşması, kopça seyahatleri henüz üstelik artıracaktır”

Bu rekorların kırılmasında Türkiye ile Sırbistan arasındaki direkt uçak seferlerinin ve güzergahların çeşitlenmesinin nazik payı olduğundan bahseden Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bayrak taşıyıcımız Türk Hava Yollarının iştiraki Küçük Asya Jet, geçtiğimiz aralık ayında ilk kez Ankara-Belgrad arasında doğrudan seferlere başladı. Demincek yeni ayrımsız girişim henüz atıyoruz. Nedir bu yeni etap? Bundan Sonra kimlikle Sırbistan’dan Türkiye’ye rahatlıkla yolculuk edilebilecek. Türkiye’den üstelik Sırbistan’a kimlikle yolculuk edilebilecek. Adeta kendi ülkenizde bir şehirden ayrımsız şehre gider kabil eskimemiş tıpkı süreci başlatmış oluyoruz. Sırbistan Çekicilik Yolu Şirketi Air Serbia birlikte bu yıl Niş ve Kraljevo’dan İstanbul, Antalya ve Alanya’ya uçuşlarını başlattı. Zaman imzaladığımız kimlikle gezi anlaşması, şüphesiz kopça seyahatleri elan bile artıracaktır. Ayrıca, Bursa ile Yenipazar, Alanya ile Novi Sad, Balıkesir ile Niş arasında kardeş şehir ilişkisi kurulması için geçmiş adımları attık. Beşeri bağlarımızı kuvvetlendiren bu olumlu gelişmelerin devamını istem ediyoruz.”

“Konkre sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz”

Cumhur Reisi Erdoğan, bugün mevkidaşı Aleksandar Vucic ile düet ve heyetler arası görüşmeleri bol şekilde tamamladıklarını aktararak, “Kimlikle gezi, yatırımların kopça teşviki ve korunması, orman yangınları ile mücadele, istikbal teknolojiler, elektronik oran, medya ve iletişim alanlarında 7 anlaşmayı bugün imzaladık. Ziyaretim vesilesiyle Türkiye ile Sırbistan arasındaki münasebetlerin ilerletilmesi yönünde kopça haddinden fazla hayat dolu bire bir ferman olduğunu görme ettim. Tabii tığ geldiğimiz bu seviyeyi asla ehliyetli görmüyoruz. Birlikte çabalarımızla iş birliğimizi elan dahi derinleştirerek konkre sonuçlar elde etmeye odaklanmış vaziyetteyiz.” değerlendirmesini yaptı.

Kendilerine eşlik fail Türkiye ve Sırbistan iş dünyasının temsilcilerine kebir bir hatırlatmada bulunmak istediğini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sırbistan’la yakaladığımız en üst seviyedeki zihniyet birliği bütün üzere kıymetli bir okazyon dokuma ediyor. Eş geçmişlerimizin ve yan yana değerlerimizin yoğun kattığı konuşu ve ticari aksiyon birliğimizi elan dahi berkitmek hepimizin elindedir. Zer dostum Cumhur Reisi Sayın Vucic’le alay malay tığ üzerimize düşeni yapmaya rastgele antlaşma hazırız. Sırbistan’dan ülkemize yatırım yapacak müteşebbislere bile kapımız sonuna kadar açıktır. Türk firmalarının Sırbistan’dahi bulduğu içten ve emniyetli ortamı, Sırp yatırımcıların dahi Türkiye’üstelik bulabileceğinden kimsenin şüphesi olmasın.”

Bir araya gelmelerini sağlayan Sırbistan Tecim ve Endüstri Odası ile Dış Iktisadi İlişkiler Kuruluna (DEİK) çalışmaları üzere teşekkürname fail Erdoğan, İş Forumu’nun ülkeler amacıyla yıpranmamış fırsatlara ve yatırımların kopça namına artırılmasına yardım sağlamasını talep etti.

Programda, DEİK Başkanı Nail Olpak dahi konuşma yaptı.

(Bitti)Share: