Cumhur Reisi Erdoğan, Putin ile görüşmesinde değerlendirmelerde bulundu Açıklaması

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Akkuyu ile ilişik kendisine sizin birlikte rapor ettiğiniz kabilinden bir numara türbininin önümüzdeki yılın önceki yarısında falan açılması dünyada değişik tıpkı gürültülü getirecektir.” dedi.

Erdoğan, Asya’bile İşbirliği ve Yürek Artırıcı Önlemler Konferansı’nın (CICA) 6. Zirvesi zımnında Kazakistan’ın başkenti Astana’daki temasları kapsamında Rusya Azamet Başkanı Vladimir Putin ile tıpkısı araya geldi.

Reisicumhur Erdoğan, görüşmede yaptığı konuşmada, yine aynı araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Putin’in 70’inci yaşını tebrik fail Erdoğan, “Henüz birçok yıllara.” ifadesini kullandı.

Erdoğan, katıldığı takdirde Putin’le gelecek dönemde Semerkant’ta yine ayrımsız araya vürut şanslarının olduğunu dile getirdi.

Novorossiysk ilkin atılmak için Rusya limanlarına müteveccih Ro-Ro taşımacılığın geliştirilmesi ve RO-PAX seferlerinin başlatılmasının düet ticarette çarpan etkisi yaratacağını vurgulayan Erdoğan, şunları söyledi:

“Bu proses zarfında Akkuyu çokça çokça önemli tıpkısı aşama. Akkuyu ile ilgilendiren olarak sizin birlikte anlatım ettiğiniz kadar birinci türbininin önümüzdeki yılın önceki yarısında falanca açılması dünyada değişik aynı curcunalı getirecektir. bu arada sizinle Sinop’u bile konuşmuştuk. Sinop’la ilgilendiren benzeri aşama atılabilirse bu, tabii çok elan farklı benzeri çoğaltan etkisi yapacaktır. Bu konularda Türkiye-Rusya teşrikimesai, tabii Akkuyu bizim yüzdelik 10 enerji ihtiyacımızı karşılarken ikinci Sinop, o dahi bir yüzde 10 karşıladığı devir yüzde 20 kabilinden erke ihtiyacımızı karşılamada bu iki nükleer enerji santralinin çıkaracağı gürültülü dünyada haddinden fazla çok değişik olacaktır.”

Hububat ve matbu sevkiyatı

Özellikle üstünde durdukları konulardan birinin tahıl ve basılmış nakli olduğunu vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Bu konuda İstanbul Mutabakatı’nı güçlendirerek bitmeme ettirmemiz, Rusya tahıl ve gübresinin yine tıpkı şekilde Türkiye üzerinden söylediğiniz kadar beş altı ümranlı ülkelere naklini etme üstüne kararlıyız. Az mütekâmil ülkelere bu nakliyatı üzerimizden yaparız. Antrparantez ülkelerinin isimlerini da belirlemede omuz omuza mücahede ortamında olabiliriz. Bizim için gelişmiş ülkelerden çokça alelhusus yoksul fukara, abus guraba ülkeleri bu proses içinde gözetmemizdir. Bunu yapmamız da dünyada bir nice dengeyi lehte çevirecektir diye düşünüyorum. Türkiye ile Rusya’nın bu proses ortamında atacağı adımlar inanıyorum ki belli çevreleri tasalı ederken amma sair tarafta beş altı kaslı ülkeleri bile mutlu edecektir. Bu konudaki kararlılığımız, arkadaşlarımızın birbirleriyle yapacakları icraat bittabi çokça makro. Lüzum Dışişleri icap Ekincilik ve Orman ile Enerji Bakanlarımızın yapacağı icraat, bizleri haddinden fazla henüz kıpırdak kılacaktır diyerek düşünüyorum.”

Share: