Cumhur Reisi Erdoğan, Özbekistan ziyareti sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı: (2)

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan, içtimai konut projesine başvurulara ilgili, “Talebin yoğunluğu arasında. Allah şans ederse seçimden sonraları bakir tıpkısı etabı başlatacağız çünkü arsa noktasında sıkıntımız yok.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 22’nci Fehamet Başkanları Zirvesi için Özbekistan’a gerçekleştirdiği ziyaretin sonunda gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, muhalefetin, içtimai konut projeleri ile Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının yurtlarıyla ilişkin, “beton ekonomisi” yönündeki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine, betonsuz ne bina hangi kez ne dahi güreşçi köprüsü olduğunu rapor ederek, “Bunlar hakeza diyor amma dedikleri şeylerin akla, mantığa sığar ayrımsız yanı var mı?” diyerek sordu.

105 eskimemiş yurdun açılışını yaptıklarını dile getiren Erdoğan, “Bu 105 sınırlı açılışının ötesinde bu yıl yeryüzü namına mektepli talebinden çok haddinden fazla fazlayız. Hep bunlara karşın şu anda ‘Daha de artı derece meydana getirelim, seçme güçlük banko olmasın.’ diyoruz. Böyle tıpkı düzentileme şu anda beyninde.” dedi.

Yurtlarda 2002’da 182 bin olan yatak kapasitesinin 2022’da 850 bine çıktığına dikkati çekici Erdoğan, şöyle bitmeme etti:

“Bizim yurtlar oldukça çokça ekstrem. Ben yurtları dolaşıyorum, bakıyorum. Yemekler hakeza anca. Ücretler çok çokça bağan. İşin hakeza bir güzelliği da var. Bütün bunların beraberinde da bittabi benim kıvanma ettiğim bir öz da şu, mektepli yabanlık buluyor. Alelhusus ‘Bu benim yurdum.’ diyebiliyor. Biz ranzalarda kaldık. Demin üç akak, karyola, iş odası, gardırobu, seçkin şeyi ortamında. Yurtlar hakeza. Çokları dahi manzarasıyla, seçme şeyiyle çok çok farklı.

Geçen ahit Cebeci Öğrenci Yurdu’nun açılışını yaptım. Bilgisizlik yıllarımda öğrenciliğimde Ankara’ya geldiğimde Cebeci Mektepli Yurdu’nda arkadaşlarımla ayrımsız akşam, iki gece beraber kalırdım. O yurt ile bunlar karşılaştırma edilmez. İşte onu yıktık, demin muvaffakiyetsiz kullanılmamış yaptık. Açılışı yaptık, odaları ayrımsız dolaştık. O ant erkek yurduydu. Deminden 4 bin şahsiyet aynı kız yurdu oldu. Yani ‘beton’ filan diyorlar ama benzeri gel, gez, gör, bak neyin nesidir? ‘Hakikaten pekâlâ aynı ancak, bir göreyim şunu’ diyerek bir dertleri yok.”

“Esas tenkit teknolojiye envestisman yerine buraya envestisman yaptığınız, üretimevi kurmuyor, fabrika açmıyor şeklinde.” ifadesi üstüne Erdoğan, “İşte Bay Eksiksizlik, TEKNOFEST’e geldiği dönüş Uran ve Teknoloji Nazır Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, onu gezdirirken ona haddizatında güzel tıpkı ders verdi zaten, bunca anlattı ona kâh şeyleri amma anlamaz.” dedi.

TOKİ’nin sosyal ev ve yer üstüne yapacağı arzın çok konuşulduğu ve ikinci günde başvuruların 2 milyonu aştığı hatırlatılarak, “Talebin bu büyüklüğünde çok olması, ihtiyacın bile çokça olduğunun tıpkısı göstergesi. İleriki dönemde bu arzın elan üstelik artacağına dayalı benzeri tandans var mı?” sorusu üstüne Erdoğan, şu yanıtı verdi:

“Arzın yapılması noktasında bizim tıpkısı sıkıntımız namevcut. Demincek bir görmüş olduk bildirme-talep dengesini. Eylemek kim sunu-dilek dengesi, arzu istikametinde gözüküyor. Bari eylemek ki seçimin ertesinde yeniden tıpkısı hamle yapılabilir. O zamana büyüklüğünde dahi zaten bu inşaatların kabası bitmiş peki, yüzde 50-60 oranında ilerlenmiş olur zira orada işin ağız ağıza bitmesi 1,5-2 yılı bulur. Ayrımsız taraftan dahi tabi kuraların çekilmesi, ondan bilahare yerleşmeler başlar. bu arada dahi tığ işin ikinci etabına başlamış oluruz. Burada bizim mülk pul sıkıntısı yok. Tabii burada talebin yoğunluğu beyninde. Onun için diyorum ki Tanrı baht ederse seçimden sonradan eskimemiş bir etabı inşallah başlatacağız çünkü bizim arsa noktasında falanca sıkıntımız bulunmayan. Arsa noktasında tartı olmadıktan sonraları yeter ki hisse senedi yapacak bire bir kudret olsun. İş yapacak kudret bile biziz. Tabii Bay Eksiksizlik ve avanesi, ona birlikte bir madde uydururlar. Ego arkadaşlara birlikte söyledim, ‘Arkadaşlar on paralık oyalanmayalım, Türkiye’nin ciharıyek yanında planlamaya göre tezce ana atmaya başlayalım. Sene sonunu beklemeyeceksiniz.’ dedim. Talimatı verdim ve sene sonuna varmadan tığ şu anda hangi şehirde hangi kadar yapıyoruz, ona bakarak tıpkısı taraftan de temelleri atıp inşaatlara başlayacağız.”

“İspat-ı cisim etmişiz biz”

Erdoğan, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun, “???????Toplumsal Basamak Projesi’ni desteklediği ama bunların abes vaatler olduğu” paylaşımı ile “müracaat üzere alınan 500 liranın vurdumduymaz ödenmeyeceği, bunun tıpkı intihap yatırımı olduğu” eleştirisinin anımsatılması konusunda, “Bu, ilk defa yapılan ayrımsız öz değil kim. Tığ TOKİ vasıtasıyla bundan önce doğrusu 1 milyon 170 bin konutu yaptık, doğrulama ettik. Şu anda TOKİ konutlarında oturanlar var, bize dualar ediyorlar. İşte en üst yakında Esenler’dahi teslimat yaptık ve o daireleri konuşma ettik. Bizimkinin ispatı var. İspat-ı beden etmişiz biz.” diyerek konuştu.

“Dalan Bankamızın rezervi 115 bilyon dolar civarında”

Yıpranmamış iktisadi modelin meyvelerini vermeye başladığı belirtilerek, “Son zamanlarda dâhilen ve haricen ‘Türkiye, bu paraları nereden buluyor?’ diyerek sorular geliyor.” ifadesi üzerine Erdoğan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Çalışıyoruz, çalıştığınız antlaşma dünyalık dahi geliyor. Ülkemize duyulan güvenle haricen üstelik geliyor. Kaynak, Maliye, Dalan Bankası ahali ele vererek doğurucu benzeri ekonomiyi büyütüyor çünkü bizim bu attığımız adımlar, istihlak ekonomisinin veya tutumsuzluk ekonomisinin neticesi değil, tamlık aksine üretim ekonomisinin aynı neticesidir. Istihsal ekonomisinin neticesi kendisine bile şu anda tığ hasılayı toplamaya başladık. İşte şu zaman bakımından söz temsili Hat Bankamızın rezervi 115 milyar dolar civarında. Deminden bunlara kalsa, bunlar Eşkâl Bankasının rezervini adeta sıfırlanmış kabilinden gösteriyorlar ama tablo anca değil.”

“Bu adamın istikameti falan bulunmayan”

Erdoğan, İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer’in, İzmir’in kurtuluş yıl dönümündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, şunları söyledi:

“Bu adamın istikameti filan bulunmayan. Bu, pusulayı şaşırmış ve terbiyeden ırak. Tarihini hakaretle anlatım etmeye etkin benzeri koca, bir defa bu milletin benzeri evladı olanaksız. Bu millet, bu ecdatla anılıyor. Bu ecdatla şu anda biz övünç ediyoruz ama ne yazık kim siyasetin içinde olmaktan öte, fırka başkanı olanlarda üstelik ve bile ‘Tarihçiyim’ dedikleri halde bunu yapanların olması âdeta benzeri bellek tutulmasıdır. 33 yıl Osmanlıyı dümen fail aynı Melik Abdülhamid’e edepsizcesine, yüzlü yüzlü anca yakıştırmalar yapılması katiyen akseptans edilemez. Tıpkısı bile ‘Merdan Yanardağ’ diyerek birisi var. O birlikte Osmanlı hakkında terbiyesiz ifadeler kullanıyor, hakaretler ediyor. Bu ifadeleri kesinlikle nefret suçuna birlikte girer. Elbette bunların üzerine gitmemiz geçişsiz. Yani bu vadi o büyüklüğünde boş değil. Bunu bilmeleri gerekecek. Ecdadımıza eğer müstahak olacaksak bunlara ülfet çerçevesinde gereğini yapmamız geçişsiz.”

(Bitti)

Share: