Cumhur Reisi Erdoğan, “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Esas Atma Töreni”nde konuştu: (1)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Başlattığımız bu sonuç kampanyayla TOKİ yoluyla milletimize sunduğumuz ev sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Ayrıca kentsel tahavvül projeleri birlikte acilen ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen hane sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır.” dedi.

Erdoğan, Sincan Lale Meydanı’nda “İlk Evim, İlk İşyerim Projesi İlk Temel Atma Töreni”ne katıldı.

Buradaki konuşmasına, kendisini dinleyenleri selamlayarak başlayan Erdoğan, bugün gazi başşehir Ankara’nın iyicene ilçesi Sincan’üstelik, Türkiye’nin arz nazik göz, iş yeri ve yer kampanyasının evvel ana atma törenini gerçekleştireceklerini belirtti.

Türkiye’nin 2. Dünya Savaşı sonrası savruk, programsız ve az çok çabuk benzeri şehirleşme sürecine girdiğini hatırlatan Erdoğan, köylerden ilçe ve memleket merkezlerine, hassaten büyükşehirlere yönelen toprak kayması yönetecek uyanıklık olmayınca, ortaya gecekonduların ve sağlıksız beton yığınlarından oluşan yerleşim alanlarının çıktığını söyledi.

Bir yandan hemencecik artan nüfusun bölük ihtiyacı yeterince karşılanamazken, farklı yandan düz yazı edilen yapıların maharet kontrolünün yapılamadığına dikkati çeken Erdoğan, bu gayrisıhhi yapılaşma nedeniyle her depremde yüreklerin ağza geldiğini, nice insanın hayatını kaybettiğini anımsattı.

“Projelerimizin yaygınlaşması özel sektörü bile harekete geçirmiştir”

Yaşanılan değme yer sarsıntısı, sel ve kayşa felaketinin bu gerçeği yüze çarptığını dile getiren Erdoğan, bunun İzmir’de, Malatya’de, Elazığ’birlikte, Simav’da, Türkiye’nin dört bir beraberinde yaşandığını kaydetti.

Yakın tarihin en iri acısı olan 1999 depreminin arkası sıra bu doğrultuda kâh adımlar atılmışsa da millete irade ettiği ekonomik ve konforlu göz arzının yeteri kadar sunulamadığına bel fail Erdoğan, “Hükümete geldiğimizde TOKİ eliyle nesir edilmiş bölük sayısı neydi biliyor musunuz? 43 bin. Tığ, zaman bu rakamı 1 milyon 170 binin üstüne çıkardık. Nereden nereye.” dedi.

Antrparantez bu konut bölgeleri ve türlü kurumlar amacıyla 26 bin sosyal yapılış mensur ettiklerini aktaran Reisicumhur Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Başlattığımız bu serencam kampanyayla TOKİ marifetiyle milletimize sunduğumuz göz sayısını 2 milyona yükseltiyoruz. Antrparantez kentsel inkılap projeleri üstelik aceleten ilerliyor. Halihazırda kentsel dönüşümle üretilen basamak sayısı 3 milyonu bulmuş durumdadır. Daha geçenlerde İstanbul Esenler’de 60 bin konutluk kentsel transformasyon projesinin önceki etabının teslim töreninde vatandaşlarımızın heyecanına ve sevincine ortak olduk. Elbette 81 ilimizi ve ilçelerinin tamamını havi bu büyük hane atılımı ve kentsel inkılap projelerimizin yaygınlaşması hususi sektörü bile harekete geçirmiştir. Hakikaten zaman ülkemizde 28,5 milyon konutun 13,5 milyonunun son 20 yılda düz yazı edildiğini görüyoruz.”

“Vatandaşlarımızın duasına talibiz”

Önce Kovid-19 salgınıyla sarsılan, peşi sıra Rusya- Ukrayna Savaşı’yla elan üstelik derinleşen aynı krizin içine sürüklenen dünyadaki gelişmelerin Türkiye’yi da etkilediğine belen fail Erdoğan, basamak ve icar fiyatlarında yaşanan, tek iktisadi ölçüyle kıyaslanamayacak artıştan vatandaşların mağdur olduğuna dikkati çekti.

Erdoğan, fırsatçıların erdemli kiralar uyguladığını dile getirerek, şunları kaydetti:

“İşte bunun üstüne icar artma sınırlamaları üzere tedbirleri hayata geçirirken, eş anlı adına dahi arzdaki artışı gerçekleştirme edecek bu çalışmalara başladık. Sonuç dönemde, 2019’birlikte 50 bin, bire bir sonraki yılda 100 bin haneyi kapsayan iki ayrı toplumsal ev projesine milletimizin gösterdiği ilgiden aldığımız cesurca, Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik şişman kampanyasını planladık. Milletimizle paylaştığımız 500 bin ev, 250 bin yer ve 50 bin hareket yeri kampanyamız aha bu hazırlığın neticesidir. Henüz bilahare arsa sayısını hangi yaptık? 1 milyona çıkardık. Hangi dedik? Kura ile bu arsaların bile dağıtımını yapacağız. TOKİ desteğiyle özlük evini fayrap etmek talip parçalanmamış vatandaşlarımızı bu kampanyaya nida ettik. Atacağımız adım nedir? Atacağımız hamle şu, altyapıyı tığ yapacağız, konutu dahi vatandaşımız yapacak.”

Türkiye’da TOKİ’nin sunduğu imkanlarla karı sahibi olabilmiş milyonlarca insanın bulunduğunu hatırlatan Erdoğan, “Bizim üzere sunma büyük mükafat, bu vatandaşlarımızdan aldığımız duadır. Zaman dahi yeni kampanyamızın temelini atarken, yeniden vatandaşlarımızın duasına talibiz.” diye konuştu.

“İş yapma kapasitemizin büyüklüğünü gösteriyor”

“Kampanyaya müracaat sayısının 8 milyona yaklaşması, hangi kadar akilane aksiyon yaptığımızı, hangi balaban aynı ihtiyacı karşıladığımızı göstermektedir.” diyen Erdoğan, basamak ve arsaların tamamı hizmete girdiğinde kestirmece 6 milyon vatandaşın daha huzurlu, tehlikesiz yuvasına kavuşmuş, kısaca kalık milyon insanı istihdam edecek hisse senedi yerlerinin faaliyete eski olacağını söyledi.

Erdoğan, projeyi açıkladıkları tarihten sadece 40 çağ sonra yaptıkları bu ana atma töreninin birlikte millete olan taahhütleri konusundaki hassasiyetlerinin birlikte iş etme kapasitelerinin büyüklüğünü de gösterdiğini vurguladı.

Temelini attıkları önce hamle 5 bin 615 konutun Ankara, Zonguldak, Kırşehir, Kahramanmaraş, Işıklı, Bolu, Konya, Afyonkarahisar, Diyarbakır, Uşak, Erzurum, Muğla, Yozgat, Manisa, Amasya, Tunceli ve Elazığ illerini kapsadığını nâkil Erdoğan, hazırlıklar tamamlandıkça bu temelleri gelişmemiş ayrımsız sürede 81 ilin ve ilçelerinin tamamına yaygınlaştıracaklarını dile getirdi.

(Sürecek)

Share: