Çöpten üretilen canlılık 7 bin haneyi aydınlatıyor

Çöpten üretilen ruh 7 bin haneyi aydınlatıyor

YOZGAT – Yozgat ve ilçelerde toplanan günce 200 titrem evsel atılan, Yozgat İli Moskof Atılan Kaldırılmış Tesisleri Birliği’nde anlayışsız dönüşüme kazandırılarak cümbüş enerjisine dönüştürülüyor. Toplanan atıklardan 7 bin konutun tavazzuh ihtiyacı karşılanıyor.

Çevreyi destek olmak, doğaya atılan çöpten cıvıltı üretimi sağlayarak mutluluk ekonomisine katkıda bulunmak üzere site genelinde toplanan evsel atıklar, dinsiz atılmış eğlenceli depolama ve bertaraf tesislerinde biriktiriliyor. İl merkezi ve ilçelerde şehremaneti ekiplerinin topladığı günlük 200 tona mail evsel atılan, ambarlama ve bertaraf tesisinde metan gazına dönüştürülerek ekonomiye kazandırılıyor. Tesiste günce 14 megawatt, almanak ise 5 bin megawatt enerji üretimi yapılarak kentte 7 bin konutun aydınlanma enerjisi ihtiyacı karşılanıyor.

Yozgat İli Ceberut Atılmış Bertaraf Tesisleri Birliğinde günlük 200 ton çöpün giderilmiş edildiğini söyleyen Mekân Mühendisi Mehmet Yeşildal, “Burası 100 bin metrekare alana müesses aynı tesis. Buraya gelen çöpler sıkıştırılıp metan gazından cümbüş enerjisi elde edilmektedir. Bu da 7 bin konutun tenvir ihtiyacını karşılamaktadır. Ürettiğimiz enerji bize toplamda 10 bin titrem karbon bertarafını da sağlamaktadır. Bu da ne büyüklüğünde çevreci benzeri kasılma olduğumuzu göstermektedir. Çevreye, ekonomiye ve istihdama katkı de sağlıyoruz. Burada üretilen enerji, sisteme verilmektedir. Şu anda da üretim devam etmektedir. Yozgat el merkezi ve ilçelerinden mevrut çöpten yıllık 5 bin megawatt erke elde ediyoruz. Bu da şehir genelinde 7 bin konutun aydınlatılmasını sağlıyor” dedi.

Share: