COĞRAFİ İŞARET İLE TESCİLLENEN ‘SEFERBERLİK ÇÖREĞİ’ 100 YILLIK MAYADAN ÜRETİLİYOR

BALIKESİR’in Savaştepe ilçesine bağlı rustik Sarıbeyler Mahallesi’nde dinç Fatma Erdil (54), coğrafi bel tescili yapılan Çanakkale ve Halas savaşlarına katılan askerlere besleyici, lezzetli ve dayanabilen gıda sağlayabilmek için üretilen ‘Savaştepe Sarıbeyler Seferberlik Çöreği’nin hikayesini anlatıp, yapım aşamalarını gösterdi. Erdil, arz iri özelliğinin 100 yıllık temel mayadan üretilmesi olduğunu söyledi.

Balıkesir’in Savaştepe ilçesine vabeste rustik Sarıbeyler Mahallesi yapılan ‘seferberlik çöreği’ tescillendi. Çanakkale ve Halas savaşlarına katılan askerlere besleyici, içimli ve dayanıklı gıda sağlayabilmek üzere üretilen seferberlik çöreği, Savaştepe ve Balıkesir Büyükşehir belediyelerinin girişimleri sonucunda Türk Berat ve Ayraç Kurumu’na yapılan tescil başvurusunun peşi sıra ‘Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği’ adıyla tescillendi. Muharebe yıllarında mıntıka halkının benzeri araya gelerek topladığı un, yoğurt, zeytinyağı, şeker hastalığı ve tarhana çorbası mayasıyla hazırladığı seferberlik çöreği, yuvarlak minval verilerek yıkanmış sıcaklık bulanıp odun ateşinde pişirildikten sonraları serin ayrımsız yerde kurutularak 2-3 ay bozulmadan saklanabilecek ayla getirilerek üretiliyor.

‘100 YILLIK MAYADAN ÜRETİLİYOR’

1995 yıldan bu yana Savaştepe’üstelik Sarıbeyler Seferberlik Çöreği üretimi işleyen Fatma Erdil, çöreğin imal aşamalarını anlattı. Sarıbeyler Seferberlik Çöreği’nin yeryüzü büyük özelliğinin 100 almanak nesep töz olduğunu söyleyen Erdil, “Bu cevher annelerimiz, ninelerimizden bize büyüklüğünde vasıl benzeri maya. Bu çörek iki kabuktur. Yöntemsiz mayayla üretilir. Peksimet kabil kurur. 3 kamer, 5 ay küflenmeden, bozulmadan durur. Önce akşamdan uygunsuz mayamızı hazırlarız. 100 yıldan bu yana mevrut cins mayamızı bütün saklarız. Bu cins mayayı hep tazeleriz. Bizim herhangi bir şeyimiz topraktan kalkar. Tek şeyi satın almayız. Tarhanamızı yaparız. Bu çöreğin ekşi mayasının içinde bile tarhanamız vardır. 1 sepici tarhanamızı ıslarız. 1 boduç zeytinyağı, 2 çorba kaşığı şeker ve benzeri çamçak şeker hastalığı ve annelerimizden bize kadar gelen nesep mayamızı bu malzemeler ve un ile buruşturur, uygunsuz mayamızı tazeler ve üretiriz. Elan sonraları yoğrulan hamurla münasebetsiz mayamızı buluşturur yoğururuz” dedi.

‘KÖYÜN TAMAM ERKEKLERİ ASKERE GİTTİ’

Kurtuluş Savaşı’nda döneminde köydeki bilcümle erkeklerin askere gittiğini belirten Erdil, “Bizim köyümüzde on paralık koca kalmamış. Hep savaşa gitmiş. O zamanlarda Ayhan Ayşe köyümüzde ayanlık yapmış. Onun organizasyonunda çörekler hazırlanmış. Bu kurs bozulmadığı için askere gidenlerin ardından eşeklere bu çöreği sarmışlar ve askerlere bu çöreği götürmüşler. Bu Sarıbeyler çöreğinin adı ondan Seferberlik Çöreği eskimiş. Bizim hiçbir şeyimiz çöreksiz olanaksız. Çöreğimizi kuruturuz. Kuruttuktan bilahare 5 kamer boyunca bozulmadan kalır. Yeniden tüketmek için çöreğimizi su ile ıslar yeniden ısıtırsak ilk çevrim kim halini alır” ifadelerini kullandı.

‘TANITIM İÇİN KARGOYLA GÖNDERİYORUZ’

Sarıbeyler Seferberlik Çöreği’nin coğrafi bel almasıyla ilgilendiren konuşan Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Balkır birlikte “Bölgemize katışıksız ayrımsız çörek. Hem Büyükşehir belediyemiz, hem de Savaştepe Belediyesi adına bizim taleplerimiz doğrultusunda yeni coğrafi belen aldık. Tığ birlikte bu ürünümüzün tanıtılması üzere elimizden geleni yapıyoruz. Türkiye’nin temas namına kargoyla gönderimi yapılıyor” diyerek konuştu.

Share: