Çin’e ilgili 15 cidal uçağı ve 4 sefine Tayvan çevresinde görüldü

Tayvan Savunma Bakanlığı, periyot süresince Çin’e ait 15 çarpışma uçağı ve 4 savaş gemisinin Cezire çevresinde görüldüğünü bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Çin’e ait 15 çekişme uçağı ve 4 geminin Cezire çevresinde görüldüğü, uçaklardan 9’unun Tayvan Boğazı’nda tarafların baskı alanlarını sınırladığı akseptans edilen gelgel ve deniz hattının doğusuna ve Tayvan’ın “Albeni Defans Tanımlama Bölgesi” zar ettiği kavuşum güneybatı bölümüne uçtuğu belirtildi.

Açıklamada, Çin’e ilgilendiren hava ve deniz araçlarının, elektronik strateji araçları, karakol uçakları, gemiler ve düz füze sistemleriyle izlendiği aktarıldı.

Çin’in, BENDE Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin kamer başındaki ziyaretinin ardından Tayvan Boğazı’nı ayıran itibari “itidalli iz”yi geçtiği uçuşları ve gemi devriyelerini uyumlu arkaç getirdiği gözleniyor.

Çin ordusu, ziyaretin ardından Cezire çevresinde askeri tatbikatlar başlatmıştı. 7 dönüş süren tatbikatlar, Cezire’nın çevresinde fiili kuşatma oluşturmuştu. Hakikat zırh ve mühimmatın kullanıldığı tatbikatlar sırasında Çin esas karasından ateşlenen güdülebilen füzeler, Tayvan yakınlarındaki sulara düşmüştü.

Ordu sözcüsü, 10 Ağustos’ta tatbikatların tamamlandığını duyurmuş fakat Tayvan Boğazı’ndaki askeri devriye faaliyetinin bitmeme edeceğini bildirmişti.

Pelosi, Çin ile emir ihtilafı içindeki Cezire’yı 25 yıl aradan sonradan mülakat fail ilk ABD Temsilciler Meclisi Başkanı olmuştu. Elan evvel 1997’de Newt Gingrich, bu görevi yürütürken Tayvan’ı musahabe etmişti. Mülakat, Cezire’yı topraklarının parçası kendisine gören Çin’in tepkisini çekmişti.

Pekin, “bir tane Çin ilkesini” vurgulayarak Tayvan’ın acun ülkeleriyle mutlak diplomatik münasebat kurmasına, Konfedere Milletler’de ve özge uluslararası kuruluşlarda kumar edilmesine alın çıkıyor, kendisini tanıyan ülkelerin Tayvan ile diplomatik ilişkilerini kesmesini eşya koşuyor.

Share: