Çiftçilere 2 bin 500 kestane fidanı dağıtıldı

Samsun’un Tekkeköy ilçesinde tarım ve hayvancılıkla uğraşan çiftçilere 2 bin 500 nüsha kestane fidanı dağıtıldı.

Tarım ve hayvancılığa olan desteklerini farklı alanlardaki proje ve çalışmalarıyla sürdüren Tekkeköy Belediyesi, Samsun İl Tarım Orman Müdürlüğüyle aksiyon birliğinde çiftçilere 2 bin 500 skor kestane fidanı dağıttı.

Dağıtım üzere planlı törende meşveret yapan Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, “Ekincilik ve hayvancılığa ilgili konularda Muhtar İşleri Müdürlüğümüz bünyesinde yaptığımız çalışmalarla ilçemizde son 2 yıldır gücümüzün yettiğince emsal işlere imza atmaya çalışıyoruz. Pandemi döneminde dünyanın sunu mehabetli ihtiyacının azık olduğunu bilcümle birlikte öğrendik. Biz üstelik o ruzname beri şunu dile getiriyoruz: ‘Belediyelerin yola, asfalta, kaldırıma harcadığı büyüklüğünde gücü yettiğince tarıma, çiftçiye, köylüye bütçe ayırması bir tip bulup buluşturup bu alanlara destek vermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu çalışma ile bile bugün 2 bin 500 kestane fidanımız çiftçilerimizle ve toprakla buluşacak. Emeği güzeşte yekpare arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” dedi.

Daha önceki haddinden fazla türlü meyve fidanlarının çiftçilerle buluşturulduğunu söyleyen Samsun İl Ekincilik ve Orman Müdürü İbrahim Akva ise kestane fidanın ayrıntılı ömürlü ve birim alanda getirisi aşkın olacak tıpkı im olduğunu belirterek alınan ferasetsiz dönüşler ve okul çocuğu istinaden daha balaban adetlerde bu dağıtımların gerçekleştirilebileceğini ifade etti.

Verilen desteğin arıcılığa da faydalı olacağını belirten Yenidoğan Mahalle Muhtarı Hasan Sebep, “Ego arıcılıkla uğraşan biri olarak kestanenin arıya hangi kadar hayır olduğunu biliyorum. Fındık alanları çoğaldıkça arıcılık üzere bereketli olması ama bu gibi çalışmalarla kestanenin artması bu durumu aksine çevirecektir diye niteleyerek düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkürname ederim” diye konuştu.

Törene, Tekkeköy Kaymakamı Polat Kişmiri, İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Meram Erdoğan, İlçe Milli Terbiye Müdürü Mustafa Uzunlar, Tekkeköy Şehremaneti Başkan Yardımcıları Özkan Karakaya ve Vazıh Karmil ile muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. – SAMSUN

Share: