CHP’nin “Evdeki Yabancı” İddialarının Araştırılması Önerisi, AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi.

CHP’nin, ara sıra ecnebi uyruklu şahısların vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği yönündeki iddiaların araştırılması için verdiği önergenin doğrudan gündeme alınması önerisi, TBMM Umumi Kurulu’nda AKP ve MHP’nin oylarıyla reddedildi. CHP Genel Komutan Yardımcısı Fahri Adıgüzel, bu durumun intihap güvenliği yanında yurttaşın güvenliğini da ilgilendirdiğini belirterek, “Adresinize kayıtlı kişinin borcundan çevre evinize haciz gelebilir. Haciz geldi, hacze kalkışıldı; okkalı tıpkı sorun. Kimde bunun sorumluluğu, belli değil. Dönüyoruz, evinize kaydedilen birey yıldırıcı kabil” dedi.

TBMM Genel Kurulu’nda zaman, CHP’nin bazı ecnebi uyruklu şahısların vatandaşların oturduğu adreslere kaydedildiği yönündeki iddiaların araştırılması için verdiği önergenin dorudan gündeme alınması önerisi görüşüldü.

CHP İstanbul Mebus Fahri Adıgüzel, yurttaşların öz oturdukları evlerde tanımadıkları kişilerin mukayyet olduğu iddiasına ilgilendiren şunları söyledi:

“Genel merkezimize, ayrımsız zamanda saylav arkadaşlarımıza, içtimai iletişim araçları platformlarında, basında gösterişli ihbarlar ve şikayetler gelmiştir. E-fehamet hizmetlerinden biri olan, iskân yerinde oturanlar belgesi kabul etmek amacıyla vatandaşlarımız muamele yaptığında, hiç tanımadıkları kişilerin yıllardır oturdukları hanelerde kayıtlı olduğunu görmektedir. Kayıtlarda yerleşim yeri adresi ve diğer bulunak başlıkları vardır. Yerleşim yeri adresi tevakkuf adresi, gayrı bulunak ise ikincil bulunak yerine tanımlanmaktadır. Amma hem yabancı tabiiyetli hem üstelik Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bu listelerde görülmektedir ve tehlikeli mesail ve soru işaretleri akıllarda meydan bulmuştur.

Size ayrımsız örneği hızlıca anlatayım. Bize Muratpaşa’dan tıpkısı aile başvurdu. Dedi ki ‘Bizim evimizde benzeri ecnebi oturuyor’. Tığ bunu CHP’nin elindeki seçmen listelerinden taharri ettiğimizde gördük ki Muratpaşa’üstelik hanede oturan can, gerçekte Melikgazi Kayseri’da oturuyor. Bu araştırı önergesini vermeden önceki aradım, ‘Gine bakın’ dedim. Bu sevimli bu sefer o adreste dahi namevcut. Pekâlâ oluyor, sizlerin taktirine sunuyorum.

“EVİNİZE KAYDEDİLEN KİŞİ TERÖRİST OLABİLİR”

Hele seçim güvenliği meselesini konuşuyor bütün. Burada üstelik soru işaretleri olması çok haklı. Milyonlarca ecnebi zaman Türkiye sınırlarında ve kaçının müntehip yapıldığı, kaçının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı yapıldığı açıklanmıyor. Önümüzde, 2017 referandumu ve 2019’daki falsolu uygulamalar var. Vatandaş bu noktada huzursuz ve tekrarlanmış aynı müntehip çıkabilir mi diye hastalık sürüyor. Elbette durma adresi önemlidir. Kişinin tafsilatlı benzeri süredir oturduğu yeri belirler. Kişinin yerle olan ilişkisini belirler. Bu kadar değerlidir ve bir nice sorunun çıkmasına bile amil türlü. Tabiatıyla İçişleri Bakanlığı, geçiştirmeye çalışıyor. Amma bir nice problemler olanaklı. Adresinize mukayyet kişinin borcundan dolayı evinize haciz gelebilir. Haciz geldi, hacze kalkışıldı; vahim ayrımsız sevgili. Kimde bunun sorumluluğu, mahsus değil. Dönüyoruz, evinize kaydedilen gönül terörist gibi.

“BİRİ GÖREVİNİ KÖTÜYE Mİ KULLANIYOR”

Hepsinin sorumlusu, görevini yapmayan İçişleri Bakanlığı’dır. Türe ve Kalkınması milletvekilleri üstelik bu işin ortamında çıkamıyor. İYİ Parti mazi önerge verdi, burada açıkladınız. Ama maalesef, maharet tıpkı vebal mı var, yoksa misyon mı var, bunu de anlatamadınız. Tekrar soruyorum; sistemsel tıpkısı hata mı var, yoksa garaz mı var? Biri görevini kötüye mi kullanıyor, suistimal mi ediyor?

İçişleri Bakanı’nın görevi çöz huzuru hatırlamak ama huzursuzluklarının önünü açmaya çalışıyor. Meclis’te tıpkı matbuat yasası konuşuyoruz. Haddizatında sansür yasasını konuşuyoruz. Böyle meselelerle esasta vatandaşın bağırsak huzuru evire çevire kaçırılıyor. Huzursuzluk ve endişeye itiliyor vatandaş, doğruluk ve özgürlüklerinden olacağı korkusunu yaşıyor.”

İYİ Fırka İstanbul Mebus Beklenti Beyaz birlikte şöyle konuştu:

“EŞİNİZ VE ÇOCUKLARINIZIN İSIMLERİNİN ALTINDA BOĞUMLANMA ETMEKTE BİLE ZORLANACAĞINIZ YABANCI İSİMLER GÖZÜKÜYOR”

“Son günlerde vatandaşlarımızın kendilerine ait ikametgahlarında tanımadıkları kişilerin görüldüklerine dayalı şikayetleri bilcümle alay malay görüyoruz. Cep telefonundan e-devlete giriyorsunuz, dizge üstünde ikametgah bilgilerine bakıldığında, eşiniz ve çocuklarınızın isimlerinin altında boğumlanma etmekte dahi zorlanacağınız ecnebi adlar gözüküyor. Ne hissedersiniz? Devletinize olan güveniniz sarsılmaz mı? Aileniz namına kaygıya kapılmaz mısınız? Daha üstelik önemlisi, bu tanımadığınız yabancı tabiiyetli şahısların intihap güvenliğine müteveccih aynı gözdağı olduğunu düşünmez misin? Tığ anca düşünüyoruz.

“UZAYDAN SEÇMEN GETİRSENİZ BİLE DÜRÜST PARTİ MİLLETİMİZİN GÖZÜNDEN İYİCE DÜŞMÜŞTÜR”

Görülüyor kim bundan sonra hükümet, meşru ve demokratik yollardan iktidarını temdit umudunu güzel yitirmiştir. Önceki sorgusuz sualsiz vatanımıza aldığımız kaçakları demin bile hanemize alarak kendinize kullanılmamış benzeri rey kaynağı yaşatma peşindesiniz. Değil Suriye’den, Afganistan’dan, Pakistan’dan, Irak’tan, uzaydan seçmen getirseniz da SELIM Parti milletimizin gözünden domuzuna düşmüştür. İktidarınızın son günlerini, bu nev basamak oyunlarıyla bakmak adına milletimizin içine düştüğü dip yoksullukla ilgilenerek geçirin. Çıktı, Sayın Cumhurbaşkanı’nın da seçim vaadi kendisine sunduğu yolsuzluklarla mücadeleye iş harcayın. Eğer bu falsolu ikametgah kayıtları hükümetinizin bilgisi dışında bir işgüzarlık yahut maharet bir aksaklıktan dolayı çıktıysa bunu aynı dakika ilk düzeltin. Vatandaşlarımızı şeffaf bire bir şekilde bilgilendirin.

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN DEMOKGRAFİK YAPISINA KARŞI GELİŞTİRDİĞİNİZ BU SALDIRILAR ALIM KALACAKTIR”

Kim olduğu, nereden geldiği ve hangi maksatla getirildiği belli olmayan kaçak şahıslarla milletin iradesinin zedelenmesine cevaz etmeyeceğiz. Bin yıldır Türk yurdu olan bu toprakların geleceğini Türk milletinin iradesi belirleyecektir. Cumhuriyet’imizin yüzüncü yılında yapılacak seçimlerin sonucunu muazzez Türk milleti atama edecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin nüfus bilimsel yapısına cebin geliştirdiğiniz bu saldırılar ortam kalacaktır.”

“BU ÜLKEDE SEÇİM GÖRÜNDÜĞÜ ANTLAŞMA BU HÜKÜMETİN ÇEŞİTLİ HİLELERE BAŞVURDUĞUNU GEÇMİŞTE DE GÖRDÜK”

HDP Dert Mebus Abdullah Antrenör ise önergenin seçme güvenliği ile alakalı olduğunu kaydederek, “Bu ülkede intihap göründüğü devir bu hükümetin çeşitli hilelere başvurduğunu geçmişteki örneklerle bile gördük. Bakın, bu İçişleri Bakanlığı’nın bununla ilişkin, alelhusus 2019 yılında evcil seçimlerde olan hilelerini, hele ve özellikle Şırnak ve Siirt’te başvurmuş oldukları hileleri haddinden fazla çalışkan tıpkısı şekilde yaşadık ve sonuçlarını halen yaşamaya devam ediyoruz. Şırnak ilinde takkadak, 10 binin üstünde oy aktarıldı. Aktarılmak kanalıyla ahırlarda kayıtlar yapıldı” dedi.

Belletici, Siirt’te birlikte 6 bin 500’e mümasil seçmenin kaydının silindiğini müstakbel sürerek, “Zaman ise yapılan bu hilelerin sonucunda insanlar şu anda e-ihtişam sistemine giremiyor. İçişleri Bakanı göreve çağırma ediliyor, İçişleri Bakanı kılını dahi kıpırdatmıyor” diye niteleyerek konuştu.

Önergenin doğrudan gündeme alınması önerisi, TBMM Genel Kurulu’nda AKP ve MHP milletvekillerinin oylarıyla reddedildi.

Share: