CHP’li büyükşehir uray başkanları Ordu’da buluştu

CHP’li 10 büyükşehir belediye reisi, Kargaşa’bile planlı “Büyükşehir Belediye Başkanları Buluşması” programında bire bir araya geldi.

CHP Yerli Yönetimlerden Sorumlu Umumi Başkan Yardımcısı ve Cıvıl Cıvıl Milletvekili Seyit Torun’un ocak sahipliğindeki toplantı, Altınordu ilçesindeki tıpkısı otelde gerçekleştirildi.

Torun, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, daha ilk 11 büyükşehirde gerçekleştirdikleri bu toplantıların çok artağan olduğunu söyledi. Belediyelerinin, iktidarın veremediği hizmetleri vatandaşlara ulaştırdığını belirterek katılımcılara şöyle seslendi:

“Siftinlik zaman Türkiye’dahi soylu erki buhran yaşanıyorsa ve bu buhranı atlatma yolunda tıpkı savaşım varsa bunun yeryüzü önemli unsurları sizlersiniz. Sizlerin yardımıyla vatandaşlarımız hiç değilse biraz dem alabiliyor.”

Torun, iktidarın bu hizmetleri engellemeye çalıştığını savunarak “Belediyelerimizin yetkileri ve gelirleri azaltılıyor, belediyelere ayrılan oran yardımlarının yüzdelik 90’ının üstelik dahası hemen kudret belediyelerine aktarılıyor. Kamu bankalarından cesaret alamayan belediyelerimiz yurtdışından itimat bulduğunda bile kudret maalesef engelliyor. Şu anda büyükşehir belediyelerimizin toplamda 32 bilyon lirayı bulan kredileri sarayda, iktidarda diploma bekliyor.” dedi.

Belediyelerindeki işe alımların tamamen mevzuata akıllıca olduğunun altını çizen Torun, “Adli sicil kağıtlarını veren Doğruluk Bakanlığıdır. Bir kişinin işe girdikten sonradan suç işleyip işlemediğini izleme edecek olanlar da İçişleri Bakanlığıdır. Asayiş soruşturmalarını yürüteç da İçişleri Bakanlığıdır. her etkin karşı konkre suç ispatı varsa derhal gereği yapılmalıdır. Bunu mukaddema İstanbul’a bir nice belediyemize dahi yaptınız amma hiçbir husus bulamadınız ve bulamayacaksınız.” diye niteleyerek konuştu.

Torun, nakız böyleyken iktidarın mesul olduğu işlemler üzerinden şehremaneti başkanlarını karalamaya çalışmasının acizlik olduğunu anlatarak “‘Teröristlerin pabuç numaralarına kadar biliyoruz.’ deyip saldırılara bariyer olamayanlar bize saldırarak beceriksizliklerini gizleyemezler. Belediyelerimiz tek hukuki teftişten tevakki etmez, mecmu belediyelerimiz şeffaftır. Ancak terör örgütleri ile kol kolalama giren FETÖ’yü besleyip büyüten, PKK ile masaya oturan bir iktidardan dahi takanak dersimiz yoktur.” değerlendirmesinde bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediye Reisi Bronz Soyer’in, İzmir’in kurtuluşunun 100. yıl dönümünde küçümseyici bir tebrik töreni hazırladığını vurgulayan Torun, bu coşkuya eş olamayanların de kutlamalara gölgelemek amacıyla ne yapacaklarını şaşırdıklarını dile getirdi.

Torun, hükümete müteveccih eleştirilerini sürdürerek kendilerinin tamlık belediyeleriyle insanların hayat standardını yükseltmeye çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Basına sınırlanmış devam eden toplantıya, Torun’un birlikte İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Mansur Ağırbaşlı, İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, Adana Büyükşehir Şehremini Zeydan Karalar, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, Entelektüel Büyükşehir Belediye Reisi Şiddetli Çerçioğlu, Muğla Büyükşehir Şehremini Osman Gürün, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Uğraş, Mersin Büyükşehir Şehremini Vahap Seçer ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Reisi Kırat Albayrak katıldı.Share: