CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, İzmir’de partisinin istimara toplantısında konuştu Açıklaması

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, daim yürümeye ve ilerlemeye kararlı olduğunu, partililerin yanı sıra olduğunu çakmak istediğini belirterek “Şunu üstelik daha çok bilmek zorundayım, siz oldukça benimle birlikte misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın bile atlaya zıplaya yahut istemeyerek uymazlık verdiğini görüyorum. Ama imdi karar verin.” dedi.

TBMM CHP Grubunun 5. Iş ve Istimara Toplantısı, İzmir’in Seferihisar ilçesinde tıpkısı otelde başladı. CHP milletvekillerinin katıldığı toplantının açılışında konuşan Umumi Başbuğ Kılıçdaroğlu, Elazığ programı sırasında reklam panolarına kendisi üzerine afişler asıldığını, haberi aldığında afişlerin kaldırılmamasını istediğini ve önünde aynı foto verdiğini anlattı. “Bu ülkenin insanı kışkırtmalara, tahriklere asla ve katiyen başlık aralamayacaktır” diyen Kılıçdaroğlu, Elazığ insanının kendilerine kucak açtığını, tahriklere gelinmeyeceğini gösterdiğini söyledi.

Konuşmasında Biçim Bankasını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Format Bankasının çıktı banka olmaktan çıktığının, TBMM vasıtasıyla sunulan görevi hesabına getirmediğinin, ayrıksı işlerle uğraştığının farkındayız. Hatırlarsanız tığ ‘128 milyar dolar nerede?’ diye niteleyerek afişler asmıştık ve serbest kitlelerin dikkatini çekmeye çalışmıştık. 128 bilyon dolar buharlaştı ama yılbaşından bu yana 75 bilyon dolar daha buharlaştı. Bundan Sonra sormamız gereken istifham 203 bilyon dolar nerede ve kimlere verildi? Kimlere kayırıcı kapıdan satıldı, Forma Bankası hastalık bu süreçte baypas bırakıldı, bunun sormamız lazım.” diye niteleyerek konuştu.

“Bu tabloyu alay malay değiştireceğiz”

Hükümetin iktisat politikalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, alınan önlemlerin ekonomide düzelmeye etmen olmadığını savunarak bu yılın ilk 8 ayında bütçeden faize sâdır paranın Kırat Korumalı Yatırım de karışma 250 bilyon liraya çıktığını söyledi.

Kalıp Bankasının bankalara verdiği paranın faizinin yüzdelik 13’den yüzdelik 12’ye indirildiğini belirten Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

” SELIM Parti’ye, MHP’ye rey veren bilcümle kardeşlerime çığırmak isterim. Gidin her bankaya, ‘Kredi fethetmek istiyorum.’ deyin. Bakın bakalım size yüzde 12 faizle veriyorlar mı? Vermeyecekler. Yüzde 12 faizle emniyet düz bankalar ne yapıyorlar? Bankaların aile sonuç 1 yılda yüzdelik 500’ün üzerinde artış gösterdi. Esnafa, çiftçiye soruyorum, ‘Sizin geliriniz tıpkısı yılda yüzdelik 500 arttı mı?’ O devir oturup düşüneceğiz. Bu tabloyu birlikte değiştireceğiz. Hiç kimsenin umutsuzluğa kapılmaya hakkı yoktur. “

“Benimle olduğunuzu çıktı görmek istiyorum”

İktidar olduklarında demokrasinin, saydam devletin, halka adisyon vermenin, güzel çalışmanın ve devlette liyakatin şüphesiz olduğunu mecmu dünyaya göstereceklerini anlatan Kılıçdaroğlu, pamuk ve şeker pancarında fiyatların halen belirlenmediğini, şekerde 34 sene sonradan ithalat yapıldığını söyledi.

CHP olarak tarihi sorumluluğun farkında olmaları gerektiğini, alay malay çalışmak durumunda olduklarını anlatan Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ego daim yürümeye ve ilerlemeye kararlıyım ve hiçbir molekül beni inandığım yoldan et kafalı çeviremez. Bu ülkeyi dost insanların, asıl vatanseverlerin umutları ve duaları gelişigüzel yerde bizimle alay malay yürüyor, buna inanın. ve gene buna inanın bu mücadelede ahali düşmanlarını alay malay yeneceğiz. Hürriyet, doğruluk ve adalete susamış halkımıza kurtuluşu bu arada getireceğiz. Şurası de çıktı bilmek zorundayım, siz sıradan benimle alay malay misiniz? Bazılarınızın sesi çıkmıyor, bazılarınızın dahi isteyerek veya istemeyerek kötülük verdiğini görüyorum. Ama daha çok değişmeyen verin. Bu umum düşmanlarını bu arada yenecek miyiz, yenmeyecek miyiz? Benimleyseniz benimle olduğunuzu üstelik çıktı anlamak istiyorum. Sırtımı size yaslayacağımı aşina olmak istiyorum.”

“Basit tasarrufçuları soyanlara asla müsaade vermemelidir”

Konuşmasında borsada manipülasyonlar yapıldığını, aşağılık yatırımcının parasının buharlaştırıldığını kanıt eden Kılıçdaroğlu, Anamal Piyasası Kurulunun görevini yapması gerektiğini rapor etti. Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Piyasada yatırımcının buharlaşan parası geçmiş bakımından 5- 5,5 milyar dolardır. Uzlaştırıcı kurumların inanca açığı şeklinde ortaya sâdır batıkları ise 3-4 milyar lirayı buldu. Bir SPK yetkilisi, ‘Sistemli riziko yok.’ diyor. Sarih ve kesin söylüyorum; SPK hile söyler mi? Maalesef dalavere söylüyor. Sistematik bire bir riziko var. Bakın uyardım, elan ilk dahi uyardım, ‘İzliyorum sizi, notumu alıyorum.’ dedim. Blöf yapmadığımı bile ifade ediyorum. Süfli yatırımcıyı soyanları anatomi âdem evladı biliyorum. Elden ben değil, bu işin utangaç uzmanları da adam benibeşer, firma firma hep bunları biliyor. Hepsini bir kere henüz uyarıyorum. Bu çaldığınız adi yatırımcının paralarıdır. Sarih söylüyorum. Bu paraları burnunuzdan fitil fitil getireceğim. Literatür benzeri yere. SPK aklını başına alsın ve görevini yapsın, usulsüzlük yapanlara, yoz tasarrufçuları soyanlara asla ve katiyen cevaz vermemelidir. Manipülatör gruplarını dercetmek zorundadır. Aktöresel ve etik bilimi değerleri egemen geçirmek zorundadır.”

Toplantıda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Bronz Soyer ile CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de birer meşveret yaptı.

Açılış konuşmaları sonrası derinti, basına merbut devam etti.

Share: