CHP Heyeti, Çiftçilere Ücretsiz Zindelik Projesi Kapsamında Kurulacak Ges Alanını Tayin Etmek Amacıyla Şanlıurfa’ya Gitti

CHP Genel Başbuğ Yardımcısı Ahmet Akın başkanlığındaki CHP heyeti, çiftçilere zirai sulamada ücretsiz cıvıltı verilmesi için kurulması planlanan gün enerjisi santrali üzere Şanlıurfa’ya mücahede ziyareti gerçekleştirdi. Atak, 2 İlk misil Şanlıurfa’üstelik afişe etmek isteriz; İktidarımızın evvel 90 gününde tarımsal sulamada makbul elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 indirim yapacağız” dedi.

CHP Erke ve Ast Bina Projelerinden Sorumlu Genel Komutan Yardımcısı, Balıkesir Saylav Akış, Şanlıurfa’ya her an burada kurulması planlanan devir erke santrali ile ilişik matbuat toplantısı düzenledi. Şanlıurfa Barosu’nda planlı toplantıya CHP milletvekilleri Aziz Kültürlü ile Mahmut Tanal dahi katıldı. Atak, toplantıda şunları söyledi:

“EKONOMİYİ YÖNETEMEYEN TÜRKİYE’Yİ YÖNETEMEZ”

“Erke hayattır, enerji ekincilik, enerji gıda. Seçkin şeyin içerisinde var. Kaslı toplumlar enerjiye duyulmak üzere savaşım paha. Tığ da enerjiyi bire bir ana koca hakkı namına biliyoruz. Bunun amacıyla mücadele ediyoruz. Erke olmazsa ekincilik olmaz, enerji olmadan endüstri çarkları dönmez. İşin arz şanlı tarafı, enerjiyi yönetemeyen ekonomiyi yönetemez. Ekonomiyi yönetemeyen Türkiye’yi yönetemez. Geldiğimiz noktada yönetilemeyen bir Türkiye ile cebin karşıyayız maalesef.

Sadece ekonomiyi mi yönetemiyor YANLIŞSIZ Öğür iktidarı? Enerjiyi filhakika bırakmış, tamamen özelleştirmiş. Şirketlere doğrulama ergin, enerji lobilerine kendisini bağlamış. Bilcümle dünya ülkeleri dışa bağımlılıktan kurtulmayı hedefler. Biz ulu önder Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün bize emaneti ve mirası kamu istiklal hedefimiz amacıyla müteharrik bir partiyiz.

“TARIM, İKTİDARIN YANLIŞ POLİTİKALARI İLE BİTİRİLDİ”

Halkımız maatteessüf bu politikalarla fakirleştirildi ve bu politikalarla müsavat, türe bozulup itidalli gelirli sınıfı namevcut ettiniz.  Ekincilik, iktidarın kusurlu politikaları ile bitirildi. Dikici maalesef çokça yumruk durumda. Bugün ne çiftçimize sorsanız ‘Eyvah, hareketlilik faturası’ diyor. Tığ bu sorunu çözeceğiz. Çok değil, gücük bir zaman sonraları bu sorunların hepsinden halk birliğiyle herkesi kurtaracağız.

Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu, bundan 9 kamer önceki Şanlıurfa’bile çiftçilerimize zirai sulamada mergup elektriğin ücretsiz olacağını söyledi.  İktidar yetkilileri ise aynı yıl geçmeden zirai sulamaya zam üzerine remiks yaptılar.  Tarımsal sulamada kullanılan elektriğe Genel Başkanımızın vaadinin arkası sıra yüzdelik 143 oranında zam yapıldı.  Çiftçimiz bu zamların altında ezildi.

“ENERJİ POLİTİKASI SİYASİ BİR TERCİH. BİZİM SİYASİ TERCİHİMİZ SİZDEN YANA”

Erke politikası politik bire bir tercihtir. Bizim politik tercihimiz sizden yana. İktidarın AK Fırka’nin politik tercihi şirketlerden ve yandaşlardan yana. Geldiğimiz noktada çiftçimiz enerjisiz kaldı. 2021 yılında herhangi bir 10 zirai sulama abonesinden 1’inin elektriği faturasını ödeyemediği üzere kesildi. Bu kapsam hep ülkeyi etkilemiş oldu. Saray iktidarı çiftçimize bindi yüklemek namına, ithal gıda ürünlerini almayı tercih etti.

10 sene önce Türkiye’dahi herhangi bir 70 kişiye 1 fellah düşüyordu; zaman 1 fellah başına 170 yaşama düşüyor.  2022 yılı itibarıyla kayıtlı fellah sayısı 493 binin altına düştü. Tığ CHP yerine ülkemizde tarımı yeniden ayağa kaldıracağız. Çiftçimizi birlikte köylümüzü da tekrar milletin efendisi yapacağız. Çiftçilerimizin üretim yapabilmesi için maliyetlerin düşürülmesi çokça yüce ayrımsız noktaya haiz.

Şanlıurfa’de 2021-2022 yılları arasında erke sorunlarına sınırlanmış rekolte kayıpları yaşandı. 2021 yılı üzere 1,1 milyon dekar alanda yasmık yetiştiriciliği yapılmıştır. Yüzde 90 rekolte kaybı yaşandı. 3 milyon dekar alanda buğday yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 70 rekolte kaybı yaşandı. 1 milyon dekarda ark arpa yetiştiriciliği yapıldı. Yüzde 80 rekolte kaybı yaşandı. 2022’ye bakıyoruz. 800 bin dekar alanda zayıf arpa yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yüzde 70. 800 bin dekar alanda sıska yasmık yetiştiriciliğinde rekolte kaybı yaklaşık yüzdelik 60. 300 bin dekar alanda arık buğday yetiştiriciliğinde rekolte kaybı tahminî yüzde 60.

“İKTİDAR BİZDEKİ KRİZLE YOKLAMAK YERİNE SÜREKLİ AVRUPA’DA YAŞANANLARI IRI KRIZ GİBİ YANSITIYOR”

Bu örnek verdiğim mesail DOĞRU Tümen iktidarının yaşattığı enerji krizi değil, erke buhranından kaynaklı mesail. Bunlar çözülemez miydi? Kesme çözülebilirdi. Bu tıpkısı yeğleme meselesidir. İktidar bizdeki krizle korumak adına daima Avrupa’üstelik yaşananları güya büyük bire bir bunalim yaşanıyormuş kabil yansıtıyor. Türkiye’da gıda enflasyonu yüzdelik 95 adına hesaplanırken, Avrupa bölgesinde bu ululuk yüzdelik 15.

Güneydoğu Küçük Asya Proje’miz vardı.  Şanlıurfa, Mardin, Diyarbakır, Batman, Şırnak ve Siirt Kilis, Gaziantep, Adıyaman illerini havi Türkiye’nin büyük projelerinden biri. Toplanmış ekilebilir yerey kısaca 3,2 milyon hektar araziyi kapsayan bire bir proje. Bu projenin tamamlanmasıyla alay malay kısaca 7,6 milyon insanın gelişim bulacağı dolay tanıdık aynı proje. GAP projesiyle birlikte, Şanlıurfa tarımın başkenti ve ihracatın üssü olacak ve tarımdan 2,5 milyar dolar yıllık gelir elde edilecek ve antrparantez 3,5 milyondan çok insana hisse senedi sağlanacağı söylenmişti. Çiftçilerimize soruyorum: Tarımın başkenti misiniz? Şanlıurfa ihracatın üssü olacak sabah hasat edilen güre meyveler, sebzeler, işlenecek, paketlenecek ve akşamında İstanbul, Frankfurt, Londra ve Dubai’ye uçakla ihraç edilecekti. Hangi oldu? Şanlıurfa bile kargo ağırlıklı Şanlıurfa GAP Uluslararası Havalimanı inşa edildi. Fakat 1 kilo yayın gönderilemedi.

Dağıtım şirketleri sözleşmelerine uymuyorlar. Bizim iktidarımızda sözleşmelerine uygunsuz tevzi şirketlerinin hisse senedi hakları halel edilecektir. Bu dahi sulanabilir arazinin yalnızda yüzdelik 35’inde sulama yapılmasına neden oluyor.

Gündüz enerjisi santralleri amacıyla iki alternatifimiz var. Birincisi, mütenavip berrak kanallar üstüne çağ panelleri kurulup hem yer tasarrufunu keşfetmek hem da açık kanallarda gerçekleşecek su buharlaşmasını engelleyip ve ruz panellerinin alttan serinlenmesi ile maksimal erke üretimi sağlanabilir. İkincisi, mütenavip etkisiz arazilerin değerlendirilmesi.

“İKTİDARIMIZIN BİRİNCİ YILINDA TARIMSAL SULAMADA KULLANILAN ELEKTRİĞİ MECCANEN VERECEĞİZ”

Son adına, iktidarımızda çiftçimizin desteklenmesi öncelikli politikamız bulunan.  Girişimci devlet modeliyle kamu öncülüğünde başarısız bürokrasiyle zaman enerjisi santralleri kuracağız. Bugün burada Şanlıurfa’üstelik kâh ziyaretler gerçekleştireceğiz. Örgütleri, çiftçilerimizi, çığır örgütlerini dinleyeceğiz. Peşi Sıra toprak ziyaretlerimize devam edeceğiz.

İLK ÜÇ AYDA TARIMSAL SULAMA ELEKTİRİĞİNDE YÜZDE 50 İNDİRİM

İlk sefer Şanlıurfa’bile yorumlamak isteriz; İktidarımızın geçmiş 90 gününde zirai sulamada mergup elektriğe Türkiye genelinde yüzde 50 indirim yapacağız. Bunu bittabi yapacağız? EÜAŞ’ın kapasitesi artırılarak zirai sulama tarifesinde indirim yapacağız. EÜAŞ halihazırda haleldar elektriği şirketlere satıyor. Tığ fasit elektriği çiftçimiz için kullanacağız.

İktidarımızın birinci yılında, Şanlıurfa’dan elde etmek üzere amme önceliğinde kurulacak 10 bin megavat saat büyüklüğündeki devir enerji santralleriyle tarımsal sulamada geçer not elektriği sudan ucuz vermeye başlayacağız. 7,5 milyar dolar tutarındaki ruz enerjisi santralı yatırımı amacıyla yeşil ve sürdürülebilirlik tahvilini kullanacağız.

Bu yatırımlarla sizleri, Şanlıurfa’dan örtmek için çiftçilerimizi kalkındıracağız. Türkiye’bile besin güvenliğini sağlayacağız. Besin ithalatını azaltacağız, azık enflasyonu düşüreceğiz. Evlatlarımız azık yoksulluğu yaşıyor. Bu yakışır değil bu millete. Bunu ortadan kaldıracağız.”Share: