CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, faal yayında soruları yanıtladı Açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, reisicumhur adayı olmasına ilgilendiren, “Uzlaşılırsa bittabi kim. Illet amade olmayalım? Devletin elbette yönetilmesi gerektiği belli. Şeş lider bile filhakika devletin elbet yönetilmesi gerektiği üstüne rey birliğine varmış durumda.” dedi.

Kılıçdaroğlu, FOX TV’birlikte katıldığı naklen yayın programında gündeme ilgili soruları yanıtladı.

Halkın gündeminde bindirim ve hanay pahalılığının olduğunu tamlayan Kılıçdaroğlu, hükümetin iktisat politikasını eleştirdi. Kılıçdaroğlu, ülkenin gür yönetilmediğini ve kararların günce alındığını savundu.

İktidarın 2023 hedeflerini eleştiren Kılıçdaroğlu, “Konuşu büyümede sınıfta kaldılar. Öyle günlük rakamlarla milleti aldatamazlar.” ifadesini kullandı.

“Budun İttifakı kazandığında ekonominin etkili etkisi vatandaşın üzerinden hangi büyüklüğünde müddet içinde uzaklaşır?” sorusu üstüne Kılıçdaroğlu, “Altı önder kendisine üzerinde uzlaştığımız biraz dilimi var. Altı ay içinde topluma zaman aldıracağız. ‘Yüzde beniz rastgele şeyi düzelteceğiz, enflasyonu fücceten haddinden fazla bağan rakamlara indireceğiz’ diye niteleyerek manzara peşinde değiliz. realist olmak geçişsiz ve halka doğruları bildirmek geçişsiz. Önümüzde engeller varsa bu engelleri elbet aşacağımızı de bölüt anlatmamız lazım.” yanıtını verdi.

Devletin var olan hep verilerini saymak zorunda olduklarını, sonrasında anlaşılan kararları azıcık dilimi süresince almaları gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Altı ay dememin nedeni şu, hemen sıkı tıpkı şekilde hasar tayin komisyonu verileri getirecek, verileri getirdikten sonra tığ lüzumlu çalışmaları yapacağız. Söz Misali önceki yapacağımız işlerden birisi israfın önlenmesidir. İsrafın önlenmesiyle ilişik çabukça ayrımsız genelge hazırlanacak. Bu konuda hep partilerin çalışması var. Bütün partiler çalışmalarını yapıyorlar. İsrafın önlenmesiyle ilgilendiren ne önlemlerin alınması gerektiği üstüne bunlar henüz sonraları yazılı tıpkı metne dökülecek. O genelgeyi çıkaracağız, israfı önleyeceğiz.”

“Göreceksiniz dolar bile ekü birlikte gerileyecek”

“Tehirli masa iktidara gelirse dolar, avro, asgari ecir ne olacak?” sorusunu ise Kılıçdaroğlu, “İktidara geldiğimizde göreceksiniz. Tıpkı, vatandaşlar bayındır kan matlup. İki, genelde hisse senedi dünyası dahi dahil kalkmak için toplumda inhilal olacak. Otoriteli yapı sona erecek insanlar düşüncelerini özgürcesine tabir edecekler. Göreceksiniz dolar da ekü birlikte gerileyecek. Akıllıcasına düzeylere ati bunlar. Şu anda gelmiyor, çünkü şu anda denge yok ve dizge geleceğinden keder duyuyor.” diye yanıtladı.

ENAGRUP’un açıkladığı yüzde 5,86 maaş pahalılık ve yüzde 181,37 almanak pahalılık verilerini değerlendirmesi maksut Kılıçdaroğlu, bu verilerin akıllıcasına olduğunu savundu.

TÜİK’in ne verilerden yola çıkarak akıbet bulduğunu kamuoyuna yorumlamak zorunda olduğunu, açıklanmaması durumunda verilere kimsenin inanmayacağını dile getiren Kılıçdaroğlu, “TÜİK’in rakamları bağan tutmasının nedeni hangi biliyor musunuz? Emekliye elan az dünyalık vermek üzere, asgari ücreti elan bağan tespit etmek için, memura henüz bağan aylık yöneltmek üzere. Nema rakamlarına bakın. ‘Gönül başına gelir arttı’ diyor. Kimin geliri arttı? Enflasyonda hacısı hocası eridi. Kime çalışıyor bu kuvvet?” sözlerini gider etti.

“Benim sorgulanmam gerekiyor, sorsunlar cevap vereceğim”

MHP Umumi Başkanı Çap Bahçeli’nin, “Altılı Ganyan ganyanın beş öğür başkanı, Kılıçdaroğlu’nu mutlaka sorgulamalıdır” açıklamasının sorulması üstüne, Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Doğrudur tabi sorgulanmalı. Kılıçdaroğlu diyor kim ‘Süleyman Şah türbesini illet kaçırdınız, neden bayrağı indirdiniz’. Benim sorgulanmam gerekiyor, sorsunlar cevap vereceğim. Kendisi ne cevap vermiyor? Askeri hastaneleri kapattınız. Dünyada askeri hastanesi sıfır biricik cıvıl cıvıl Türk ordusu. Bu ordunun birlikte askeri hastanelerini kapattılar. Sorgulanmalı mıyım? Olur sorgulanmalıyım. Bunu söylüyorum. Suç mu işliyorum? Peki yanlışlık işliyorum şayet onlara göre bu suçsa. Siz hangi yapıyorsunuz? Bunlar ne yapıyorlar? Kılıçdaroğlu tefecilerin, beşli çetelerin adamı değildir. Kılıçdaroğlu halkın, esnafın, çiftçinin, emeklinin adamıdır. Sizler kabil muhammes çetenin uğrunda duran insanlar değiliz biz. Olur sorgulanmalıdır. Münasebet sorgulamıyorsunuz beni? Beni sorgulamak istiyorsanız, yüreğiniz varsa neden televizyonlarda karşıma çıkmıyorsunuz? Sarayda oturan zata söylüyorum. Cesaretin varsa, korkmuyorsan, ‘gelişigüzel şeyin hesabını verebilirim’ diyorsan, yüreğin varsa çıkarsın karşıma.”

“Şeş liderin aldığı kararlar imzayla kamuoyuyla paylaşılıyor”

“Altılı masada ara var mı” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Müfit. Onlara göre fasıla var. Şu var, bu var, ve benzerleri. Oturup kalkıp dua ediyorlar. Acaba bu altılı masa dağılır mı?” cevabını verdi.

“Altılı masa dağılır mı” sorusu üzerine üstelik Kılıçdaroğlu, masanın dağılmayacağını söyledi.

Altılı Ganyan masada herkesin düşüncesini söylediğini, doğru seviyede anlaşıldığını, kamuoyuna yapılan hep açıklamalarda şeş liderin üstelik imzasının bulunduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Buyursun kendileri üstelik yapsınlar. Illet yapmıyorlar? Illet tıpkısı araya gelmiyorlar? Niye konuşmuyorlar? Neden beyanat yayımlamıyorlar? Yayınlasınlar ülkenin geleceği ne olacak diyerek.” görüşünü paylaştı.

“Altı reis ortak miting yapacak mı” sorusuna dahi Kılıçdaroğlu, “Intihap takvimi galiba peki, şeş şef eş miting de yapabiliriz, ayrı ayrı miting dahi yapabiliriz. Bunlar niye olmasın? Bunların kâffesi gibi. Sorun miting, şu bu değil, dava Türkiye aslında. Sav benzeri öğür bile değil, bunların anlayamadığı o filhakika. Dava sistem bundan sonra.” yanıtını verdi.

“CHP’li Gürsel Tekin’in ‘HDP’ye bakanlık verilebilir’ açıklaması var. Neler söylersiniz” sorusu üstüne Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Namevcut efendim. Değişmeyen alınırken 6 şef oturup değişmeyen alacağız. Şeş liderin aldığı kararlar imzayla de kamuoyuyla paylaşılıyor. Şu veya bu, herhangi şekilde ironi da yapabilir, apayrı bire bir müzakere bile yapabilir. Burada eke olan 6 liderin Türkiye’nin geleceği üstüne oturup mahsus yük üstlenerek karar almaları ve aldıkları kararları başlık arkasında değil, kamuoyunun önünde imzaladıkları metinle kamuoyuna duyurmaları, heybetli olan budur. Devlette saydamlığı mademki savunuyoruz o ant kişi aramızda bile saydamlığı savunacağız.”

“Altılı masada adayın kim olacağı konuşulmuyor mu” sorusunu ise Kılıçdaroğlu, “Faydalı, on paralık konuşulmuyor. Benzeri misil konuştuk onu da bildiride açıkladık. Dedi kim, kamuoyunda cumhurbaşkanıyla ilişik kimi vakit spekülasyonlar, açıklamalar oluyor. İktidar kanadından dahi meşruhat oluyor. Tığ önce seçeceğimiz cumhurbaşkanının niteliklerini belirleyen aynı sağlam hazırladık. Metnin içine köşe yazısı kendisine onu koyduk ve kamuoyuna açıkladık.” diye yanıtladı.

“Altı önder devletin pekâlâ yönetilmesi gerektiği üstüne düşünce birliğinde”

“O nitelikler sizi işaret ediyor” denilmesi konusunda Kılıçdaroğlu, “O vasıflar herkeste olması müstelzim nitelikleri tabir ediyor.” sözlerini harcama etti.

O niteliklere erbap olan kişiyi belirleyeceklerini, şu anda erken olduğunu dile getiren Kılıçdaroğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“kimi vakit söylüyorlar bunu. Neden demincek belirlemiyorsunuz? Önceki altı önder neyi kuşkusuz yapacağımız üstüne, bütün konularda anlaşmamız geçişsiz. Hep konularda anlaşamazsak yeniden reisicumhur adayı belirleyelim sonra oturup bu konularda anlaşamadık diyerek kamuoyuna izah yapmak makul değil.

Mesela güçlendirilmiş mebus sisteme geçeceğiz. Ne devir diliminde geçeceğiz ve bu antlaşma dilimi içre neleri yapacağız? Hep bunlar ortaya menfaat ondan bilahare seçeceğimiz reisicumhur adayı üstelik sağlık altına imza atar, ‘Olur ego bunları yapacağım ve şeş liderin imza attığı, mecburiyet adına kabul ettikleri ilkeleri hayata geçireceğim’ diyerek üstenme etmesi…”

“Cumhur Reisi adayı altılı ganyan masadan mı olacak? Mansur Okkalı, Ekrem İmamoğlu ismi denklemde tutulan isimler. Onlar namzet yerine namevcut mu” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, Ankara Büyükşehir Belediye Reisi Sakil ve İstanbul Büyükşehir Şehremini Ekrem İmamoğlu’nun görevlerini mebzul yaptığını, onlardan mutlu olduğunu dile getirdi.

Şeş liderin, cumhur reisi adayını belirleyip kamuoyuna açıklayacağını aktaran Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin 13. cumhurbaşkanının, uyum kültürü ana alınarak belirleneceğini belirtti.

“Altılı masa benim ismim üzerinde uzlaşırsa ego hazırım der misiniz” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Uzlaşılırsa tabii ki. Niye hazır olmayalım? Devletin nasıl yönetilmesi gerektiği anlaşılan. Şeş önder dahi filhakika devletin elbet yönetilmesi gerektiği üzerine fikir birliğine varmış durumda. Dolayısıyla biz oturacağız, konuşacağız, tartışacağız, sivilize insanlar gibi.” yanıtını verdi.

“Çokça keyifli benzeri intihap dönemi olacak”

“Seçme hangi zaman olacak? Alelhusus hazırlığını yaptığınız aynı tarih var mı” sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, seçime hazırlandıklarını, intihap güvenliğini temin etmek üzere bütün sandıklarda vazifeli belirlediklerini ve onlara yetişek verdiklerini anlattı.

“Pres ayrımsız seçme dönemi mi olacak” sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, “Zor değil çokça keyifli ayrımsız seçme dönemi olacak.” ifadesine düzlük verdi.

“Emeklilikte yaşa takılanlar üzere 8 Eylül tarihinde bir izah sağlık mi” sorusunun peşi sıra Kılıçdaroğlu, EYT’lilerin sorunlarının çözümüyle ilgilendiren çalışmalarının olduğunu kaydetti.

KHK’lilerle ilişkin yaptığı açıklamaya ait tıpkı istifham üzerine Kılıçdaroğlu, “Kişiyi kanun hükmünde kararnameyle üniversiteden atmışsınız. Bunlara sulh akademisyenleri deniliyor. Bunların tamamını göreve iade edeceğiz. Birey benim kabilinden düşünmek zorunda değil.” dedi.

KHK ile amme görevlisinin atıldığını, savcının takipsizlik verdiğini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle bitmeme etti:

“Hangi yapacaksınız? Savcıyı mı döveceksiniz? Savcı diyor ki ‘Burada cürüm bulunmayan, göreve iadeli edeceksiniz’. KHK’li, atmışsınız görevden savcı soruşturma açmış, mahkemeye vermiş, duruşma beraat ettirmiş demiş ki burada bire bir madde namevcut, aklanma etmesi lazım. Normalde bunu göreve iade etmeniz lüzumlu. Göreve iade edeceksiniz. Benim söylediğim bu. Yoksa gönül mahkum olmuşsa elhak o kanun mesabesinde kararname değil. Bunlar kanun mesabesinde kararnameyle duruşma kararının da ne olduğunu bilmiyorlar.

Devleti yönetmekten o büyüklüğünde acizler ki benim söylediğimi nasıl çarpıtabilir… Yok efendim ben FETÖ’cüleri affedeceğim falan filan…Şunu unutmasınlar, bu Mösyö Kemal, Cenabıhak talih ederse o FETÖ’nün politik ayağını de çıkaracağım ortaya.”

“Seçimi ne ant bekliyorsunuz” sorusuna Kılıçdaroğlu, “Erken intihap büyük olasılıkla olacaktır. Mayıs ayında, 2023’e kalır.” yanıtını verdi.

CHP Umumi Başkanı Kılıçdaroğlu, “Kâh iller amacıyla eş çizelge gündeme gelir mi” sorusu üzerine, “Özlük partimiz açısından bizim, ne ilde seçimler ne koşullarda yapılırsa Kavim İttifakı parlamentoda çoğunluğu sağlar diye niteleyerek özel bir çalışmamız var. Değişik partiler dahi benzer çalışmaları iri ihtimalle yapıyorlar. Seçime giren seçme parti 41 ilde özgür olarak seçime kişi logosuyla kullanmak zorundadır. Bu çerçevede bazen yerlerde gelişmemiş tensikat, yegâne listeler kabil.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: