CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın’dan “toplumsal bölük projesi” açıklaması Açıklaması

CHP Genel Komutan Yardımcısı Ahmet Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan aracılığıyla açıklayan sosyal konut projesine ilişik, “Izdırap fare doğurmuştur. Türkiye’nin derinleşen konut sorununa hal olamayacaklar.” görüşünü savundu.

Akın, mukayyet açıklamasında, iktidarın vatandaşlara TOKİ projesiyle 2+1 konutları maaş 2 bin 280 liradan, 3+1 konutları ise aylık 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 ayda satacağını duyurduğunu anımsattı.

“Vatandaşların 20 sene kadar uzun süre borçlandıran ve kıt doyum geçinmeye maruz bırakan projeyi ‘yüzyılın projesi’ namına ortaya koyabilecek bir tane iktidarın, YANLIŞSIZ Öğür iktidarı olacağını” kaydeden Akış, “Hatırlatalım. Bundan parçalanmamış 3 sene önceki Vekil Berat Albayrak ‘mikro gelirlilere’, ‘asgari ücretlilere’ hane müjdesi vermişti. 20 sene vadeli bağan faizli itimat sunulan tıpkı finansman modeli ile vatandaşın karı sahibi yapılacağını vadeden iktidar vatandaşı aile sahibi değil ama vecibe sahibi yaptı. Şimdi de vatandaşı borçlandırmak üzerine müesses tıpkısı sistemle vatandaşın hayalleri ile oynuyorlar.” görüşünü aktardı.

Atak, şunları kaydetti:

“Ev sahibi olanlar bakir sülale sahibi olabilirken on paralık evi olmayan mahdut gelirliler bu iktidar döneminde esasen aile sahibi olamıyor. Yani SELIM Parti iktidarı ev gelirliyi aile sahibi yapmıyor. TOKİ akıbet 20 yılda 1 milyona andıran sosyal konut inşa ettiğini söylüyor. Fakat bu konutların kısır evet bile ensiz gelirlilerin sahibi olduğunu göstermiyor. TOKİ’nin toplumsal ev projeleri şehir yoksullarına dahi seçenekler sunuyor ancak bu seçenekler verimsiz vatandaşlarımız üzere tek üstelik adil değil. Yüz almanak dedikleri bu proje üstelik elverişsiz gelirlilerimiz için adaletli mümteni. Zira örnekleri ortada. Dokunaklı fare doğurmuştur. Türkiye’nin derinleşen hane sorununa çözüm olamayacaklar.”

Share: