Cengiz Gökçel’in Mülakat Ettiği Muz Üreticisi: “9 Liralık Civarında Olan Muzu, 9 Liraya Satamıyoruz”

CHP Mersin Mebus Cengiz Gökçel’in, Mersin’üstelik ziyaret ettiği muz üreticisi, “Maliyeti 9 teklik civarında olan muzu, 9 liraya satamıyoruz. 15 gündür kesmeye ati olan tecimen gelip kesmiyor” dedi.

CHP Mersin Saylav Cengiz Gökçel, Mersin Ağacı’bile muz üreticilerini müzakere etti. Gökçel, ziyareti sırasında; “Muz serasındayız. Ülkemizde hoşur tarımın rastgele çeşidinde tartı var, hayvancılıkta külfet var. Özellikle girdi maliyetlerinin faziletkâr olduğunu, çiftçilerin ürettiği ürünlerden para kazanamadığını daima gündeme taşıyoruz. Muz üreticisi epey bin ayrımsız emekle, bin tıpkısı masrafla muzu üretiyor amma hasat ettiğinde masrafı karşılayacak ürünü satamıyor” dedi.

Muz üreticisi ise “Demin matbu en özellikle, yüzdelik 200’den aşkın arttı güzeşte yıla göre. Mazot fiyatı doğrusu beyninde, 25-26 teklik bandında geziyor. İlaçların yanına on paralık yaklaşamıyoruz. Allah’tan dirim bilimsel uğraş yapıyoruz, oradan karımız var. Ama şu an maliyeti 9 teklik civarında olan muzu, 9 liraya satamıyoruz. 15 gündür kesmeye ati olan tacir gelip kesmiyor” diye niteleyerek konuştu.

“HEM ÇİFTÇİYİ BİTİRECEK POLİTİKA UYGULUYORLAR HEM ÜSTELIK 40 LİRADAN 9 LİRAYA ALDIKLARI MUZU SATIYORLAR”

Gökçel, muz üreticisinin sözleri üstüne; “Şu birlikte tıpkısı üs, biz üstelik gidiyoruz pazarda ithal muz diyerek kimlik koyuyorlar, 40 liraya satıyorlar. Daha yoz muzları 15 liraya satıyorlar. Burada hem çiftçiyi bitirecek politika uyguluyorlar hem bile 40 liradan, 9 liraya aldıkları muzu satıyorlar. Bu adil değil. Henüz eski zamanlarda birlikte şu yorumu yaptık, muz üretimi artıyor, düzenlenen ayrımsız istihsal yapılmıyor. Bu çiftçimize, muz üreticimize giderek baskı yaratacak dedik. Sonuç yıllarda muz üretimi devlet ihtiyacının daha fazlasını üretir hale geldi. Muzun ihracatı da yok. Zımnında bu üretime ayrımsız sınırlama getirilmesi dahi lazım” dedi.

Share: