Çeltek haberi… Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Çeltek’ta evlat dağıtım törenine katıldı

Ekincilik ve Orman Bakanı Birim Kirişci, “Göç zımnında üretimden ırak artan tarım arazilerin kiraya verilmesi, kiralardan elde edilecek gelirin da toprak sahiplerine ödenmesi için say yapıyoruz.” dedi.

Çeltek İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü bahçesinde planlı zürriyet tevzi törenine katılan Kirişci, üreticilerin bu ülkenin medarıiftiharı olduğunu söyledi.

Türkiye’da etraflı ahit insanların, ‘benim babam çiftçi’ veya ‘ben rençperlik yapıyorum’ demekten tevakki ettiğini, bu anlayışın daha çok ‘kurtuluş tarımda’ düşüncesine evrildiğini nâkil Kirişci, “Deminden iki mutluluk arasındaki savaştan yeryüzü çok etkilenen düzlük pandemiyle alay malay çökmüş olan ekincilik ve azık zinciri oldu. Bunların hem hazırlık hem üretiminde sakil aksamalar yaşandı. Tahıl koridorunun açılmasıyla alay malay acun abat bire bir dem aldı ve 22 Temmuz’dan bu yana sabık bütün 331 gemiden 7,4 milyon titrem civarında hububat ait ülkelere taşınmış oldu. İnşallah burada bir aksaklık olanaksız. İnşallah bu koridordan bu ürünün akışı devam kadir.” diyerek konuştu.

DÜRÜST Parti’nin elan iyisini tahsis etmek yerine 20 yıldan bu yana iktidar olduğunu ifade eden Kirişci, bu dönemde metanetli haddinden fazla alanda ağır sıklet mesafeler kat ettiklerine meni etti.

Dünyada temas ülkenin olduğu kabil Türkiye’nin birlikte kendi şartları olduğunu dile getiren Bakan Kirişci, şöyle devam etti:

“Yani 65 milyon olan 2002’deki nüfusumuz 85 milyona derkenar durumda. 4,5 milyon civarında bize ‘Güvenli limandır.’ deyip gelip sığınmış olanlar var. Bu ülkeye mevrut turistler var. Bu turistler amacıyla ayrıksı benzeri ülkeden pizza, hamburger, lahmacun, kavrulmuş siparişi verecek halimiz yok. Neticede ürettiklerimizi onlara ululamak ve onlar amacıyla da üretiyor girmek durumundayız.

Üretimi çoğaltmak ve ekilmemiş alanları gereksiz bırakmamak üzere tıpkı süreç başlattık. Tohumluk veriyoruz, bunun yüzde 75’ini desteklenmiş ediyoruz. Sonunda şu veya bu gerekçeyle ekilmeyen alanların ekimine atiklik vermiş oluyoruz. Kafile zımnında üretimden uzak kalan tarım arazilerin kiraya verilmesi, kiralardan elde edilecek gelirin üstelik toprak sahiplerine ödenmesi amacıyla çalışma yapıyoruz.”

Tarıma müteveccih mevzuat ve düzenlemeleri ekincilik camiasına kazandırarak üreticileri abat ettirmeyi hedeflediklerini belirten Kirişci, henüz nitelikli üretimi bulmak istediklerini kaydetti.

Bazı konulardaki zorlukları aşmaya çalıştıklarını vurgulayan Kirişci, “Örneğin sütle ilgilendiren konuda sizlerden çok aheste talepler geldi. Güzeşte hafta Millî Süt Konseyi buradaki kemiksiz olan hamam sütün çıkış fiyatını, üreticinin elinden huruç fiyatını 7,5 lirayken 8,5 liralık olarak car etti. Tığ dahi onun üzerine 50 kuruşluk primi koyduk. Benzin ve ağızotu arasındaki o parite bile 1,41 -1,43 kadar. İşte pariteyi de çok ferah ferah 1,30’un üzerine çıkarak tutturmuş olacağız. ‘Sen üret yeter.’ diyoruz.”

Bakan Kirişci, dağıtılacak tohumların bereket namına topraklardan yükselmesi ve çiftçilere refah olarak yansıması dileğinde bulundu.

Konuşmanın arkası sıra Ekincilik ve Orman İl Müdürü Nihat Ağan, Kirişci’ye ödül takdim etti.

Törende çiftçilere hep bin 125 titrem rüşvet, buğday ve tritikale tohumu dağıtıldı.

Vahit Kirişci, tören öncesi oğulcuk transferiyle doğan iki buzağıya biberonla süt içirdi.

Share: