ÇAYIR TIRTILIYLA ETKİN MÜCADELE AYÇİÇEĞİNDE VERİM KAYBINI DÜŞÜRDÜ

ÇANAKKALE’de 26 karye ve Trakya’daki günâşık tarlalarında kırıcı zarara bozukluk olan ‘çayır tırtılı’, deli dolu uğraş ile arz aza indirgendi. Çayır tırtılının 46 bin dekarlık ekincilik arazisinde görüldüğünü söyleyen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kültür Fakültesi Bitki Siper Bölümü Akademisyen Prof. Dr. Levent Efil, Çayır tırtılı Çanakkale’de 46 bin dekar alanda tayin edildi. Haddinden Fazla faal aynı şekilde yapılan müdahaleyle zararın önüne geçilerek, düşük aynı rakam olan binde 2 ile binde 3 arası mahsul kaybına etmen olduğunu hesap pusulası ediyoruz dedi.

Çanakkale İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Trakya’daki gündöndü tarlalarında okkalı zarara neden olan çayır tırtılı ile ait 14-17 Temmuz tarihlerinde faaliyet yaptı. Eceabat’ta 7, Gelibolu’dahi 8, Biga’üstelik 3, Lapseki’de 3, Yenice’de 2, merkezde ise 3 köyde gündöndü, yonca, akdarı ve biber mezru alanlarda, çayır tırtılı larvasına rastlandı. Ayrıca Eceabat’ta 5, merkezde ise 1 köyde çayır tırtılı ergini görüldü. Eylül ayı itibariyle ise Çanakkale’de günebakan tarlalarında hasat başladı. ÇOMÜ Tarım Fakültesi Nebat Koruma Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Uzun Efil, Çanakkale’de çayır tırtılının verdiği zararın, Çanakkale İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve ÇOMÜ Ziraat Fakültesi ortaklığıyla yer uzuv indirgendiğini söyledi.

‘TRAKYA’DA BAŞLADI ÇANAKKALE’YE SIÇRADI’

Çayır tırtılının bu sene Trakya ve Çanakkale’de dava yarattığını belirten Efil, bildirildiği ilk andan itibaren çalışmalara başlandığını dile getirerek, Çayır tırtılı Trakya’bile başladı, elan sonraları Çanakkale’ye sıçradı. Bu böcek yapısı ve karakteri itibariyle seçkin yıl sevgili olan benzeri dokuncalı değil. Bu yüzden biraz tedariksiz yakalandık fakat çayır tırtılı önce bildirildiği andan itibaren Çanakkale Ekincilik İl Müdürlüğü ve ÇOMÜ teşrikimesai halinde çok çok sayıda tarla gezerek, örnekleme yapıp, kusursuz benzeri mesai yaptı. Konuyla ilişkin köy muhtarlıklarına veri verildi, muhtarlıkların nezdinde köylerde toplantılar yapıldı diyerek konuştu.

‘GEÇ EKİLEN ÜRÜNLERİN ZARAR GÖRMESİNİ ENGELLEMİŞ OLDUK’

Süreç süresince parçalanmamış ekiplerin sahada olduğunu ifade fail Efil, şunları kaydetti

Teknik elemanların desteğiyle çayır tırtılının zarar şekillerini anlattık. Bu çalışmaların sonucunda çokça aşkın sayıda tarla gezerek, örnekleme yaparak, çayır tırtılını tanımaya, engel şeklini aşina ve benzeri metot geliştirerek mücadelesine yönelik yapabileceklerimizi ortaya koymaya çalıştık. Bu vahim faaliyet sonucunda dahi zararlıyı aşina, kötülük şeklini ortaya koyduk. Ortaya çıkan bu sonuçları, lazım tema aracılığıyla gerekse sahadaki ustalık elemanlar eliyle çiftçimize ulaştırarak, bu zararlıya alın çokça kalburüstü tıpkısı çalışmayı Çanakkale Tarım İl Müdürlüğü ve ÇOMÜ Ekincilik Fakültesi namına ortaya koyduk. Bütün ekipler sahada olduğu amacıyla özellikle geç ekilen ürünlerin beis görmesini engellemiş olduk.

‘ÇANAKKALE’DE 46 BİN DEKAR ALANDA TESPİT EDİLDİ’

Çanakkale’de çayır tırtılının etkilediği alanlar karşı hikmet veren Efil, Çayır tırtılı Çanakkale’de 46 bin dekar alanda belirleme edildi. Bu 46 bin dekar alanında hepsinde zararlı görüldü amma beis gördüğü anlamına gelmiyor. Uğraş ederek çayır tırtılının bitkimize, ürünümüze zarar vermesini önledik. Çayır tırtılı Çanakkale’de ayçiçeği rekoltesini, verimine etkisi, 46 bin dekar alanda dokuncalı tespit edilmesine rağmen haddinden fazla canlı ayrımsız şekilde uğraş ettik. Hızlı debi edip, zararın önüne geçtik. Haddinden Fazla düşük ayrımsız nicelik olan binde 2 ile binde 3 arası ürün kaybına etmen olduğunu durum ediyoruz. Bu şekilde savaşım ciddi tıpkısı şekilde yapılmamış olsaydı, verim kayıpları çok henüz peş düzeye çıkabilirdi ifadelerini kullandı.

Uymazlik gören tarlalardan alınan örneklerin incelendiğini belirten Efil, Zarar görmüş tarlalardan bunaltıcı şekilde örnekler alarak icraat yaptık, analiz sonuçlarımız elan çıkmadı. çiçek yağı oranı ve kalitesine olumsuz etkileri 1 aya kadar kazanç dedi.

Share: