Canlı Hanek: 8. Aktüel Konferans Proje Yarışması’nda ödüller sahiplerini buldu

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Canlı Tekellüm: 8. Aktüel Görüşme Proje Yarışması’ndaki eserleri beğendiğini, başarılı bulduğunu ve değme sene daha dolgunca asar beklediklerini belirtti.

Firez ve Turizm Bakanlığı Evire Çevire Sanatlar Genel Müdürlüğünce düzenlenen yarışmada dereceye giren eserler, Başşehir Hars Yolu Festivali kapsamında CSO Cezire Ankara’da sergilendi.

Bakan Ersoy, sergideki eserleri inceledi ve ödüle müstahak tanıdık sanatçılardan eserlerine ilişik hikmet aldı.

Sergi açılışında konuşan Ersoy, Vekillik kendisine bu yıl Taze Hanek: Güncel Sanat Proje Yarışması’nın 8’incisini düzenlediklerini belirterek “Amacımız, edimsel musahabe üstüne gençlerin sanata olan ilgisini, motivasyonlarını artırarak konferans üretimlerini çoğaltmak. Eserleri beğendim, başarılılar ve temas yıl henüz gür eserler bekliyoruz.” diyerek konuştu.

Kültür Yolu Festivallerinin balaban ayrımsız heyecanla başladığını, bu yıl 5 ilde bu festivali düzenlediklerini belirten Ersoy, Çanakkale, Konya, İstanbul ve Ankara’daki festivali haftaya Diyarbakır Talih Ekin Yolu Festivali ile bitmeme ettireceklerini kaydetti.

Icra Vekili Ersoy sözlerini şöyle sürdürdü:

“Festivale değme sene henüz aşkın sanatçımız katılıyor. Toplamda 5 festivalimizde kestirmece 3 bin aktiflik var, 15 binden fazla sanatçı katıldı. Bu birlikte bizi çokça mutlu ediyor. Önümüzdeki seneden itibaren il sayısını 10’a çıkarıyoruz. April ayında Adana Portakal Çiçeği Karnavalı ile İzmir Tekel Fabrikasının restorasyon bittikten bilahare İzmir Efes Ekin Yolu Festivali olacak. Önümüzdeki sene eylül ayında Gaziantep’i de katacağız. Festivallerin yapıldığı büyükşehir sayısını 10’a çıkaracağız. Yıllar zarfında festival yapılan kent sayısını artırarak Anadolu’daki hep büyükşehirlerimize bu festivalleri yaygınlaştıracağız. Bizi temel sevindiren seçme sene henüz fazla ekin ve laf köy muhtarı kurumunun bu festivallere akmak istemesi. Filhakika katılan artist sayısı bunu bize gösteriyor. Şehirlerin tanınmasını, bilinmesini hem ülkemizde hem dahi sıkı dışında bırakmak istiyoruz. Sınırlı dışından çokça sayıda sanatçı dahi katılmaya başladı.”

Bu yıl mahdut dışından çokça sayıda editör ve matbuat mensubunun bile festivale gelmek istediğini rapor fail Ersoy, amacına akla yatkın tıpkısı şekilde Firez Yolu Festivallerinin Anadolu’ya yayıldığını söyledi.

Sergi 23 Ekim’e büyüklüğünde musahabe edilebilecek

Vekil Ersoy, katıldığı işporta açılışında, Canlı Musahabe: 8’nci Aktüel Sanat Proje Yarışması’nda dereceye giren sanatçılara ödüllerini takdim etti.

Fena Hâlde Sanatlar Umumi Müdürlüğünce Türkiye’de güncel sanatı ve sanatçıları yetiştirmek, zihayat yetenekleri çıkarmak, yenilikçi üretimleri arttırmak için planlı ve bu sene Ahmet Hamdi Tanpınar’ın vefatının 60’ıncı yılı dolayısıyla ” Herhangi Bir Madde Domestik Durumunda” temasıyla gerçekleştirilen konkur sonucunda seçilen 30 eserden oluşan sergi, 23 Ekim’e büyüklüğünde mülakat edilebilecek.

Ödüle layık görülenler

Genç Müzakere: 8’nci Güncel Konferans Proje Yarışması’nda Muvaffakiyet Ödülü’ne İrem Yüksekbilgili, İrem Sezer, Samet Alış, Edanur Sabuncu, Cemil Bilgi Can layık görüldü.

Mansiyon Ödülü’nü de Özgün Delicesine, Behiye Arat, Mustafa Yüzükoca, Esma Ziyalı Zor, Zehra Ses Boztunalı aldı.

Eserleri sergilemeye derece mevcut sanatçılar ise Zeynep Ergül, Fatma Bişirici, Selin Bintaş Çeliktaş, Ahmet Dağdelen, Halil İbrahim Fark Etmek, Özlenti Şahin, Baran Kevser Barutçu, Elif Parafin, Yüsra Canik, Elif Çelebi, Ayşe Ceren Solmaz, Meram Cebbar, Şevval Konyalı, Şirvan Güngörmez, Selime Deliahmetoğlu, Osman Batuhan Türker, Cansu Köle, Melike Çevik, Ayvaz Yılmayan ve Ecem Hikâye Keskin oldu.

Muvaffakiyet Ödülü’ne layık görülenlere 18 biner lira, Mansiyon Ödülü’ne layık görülenler 9 biner lira ve eserleri sergilemeye müstahak görülenlere de 2 biner liralık girmek üzere toplamda 175 bin lira para ödülü verilecek.

Serginin açılışında Nazır Ersoy’a, Hars ve Turizm Vekil Yardımcısı Özgül Özkan Güç ve Evire Çevire Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı zevcelik etti.

Share: