ÇANAKKALE’DE SOĞUK GELGEL DEPOSUNDA KİMYASAL, BİYOLOJİK, RADYOLOJİK, ÇEKIRDEKSEL YER TATBİKATI

ÇANAKKALE’üstelik 13 kurumdan toplam 101 personelin katılımıyla temel zamanlı Kimyasal, Dirim Bilimsel, Radyolojik, Çekirdeksel (KBRN) Yer Tatbikatı yapıldı. Acı beldesinde mevcut ve nişadır ruhu gazı kullanılan ayrımsız itici albeni deposunda yapılan manevra dikkat calip görüntülere sahne oldu.

İçişleri Bakanlığı Afet ve Ivedi Durum Yönetimi Başkanlığınca afetlere dirençli toplum tekvin vizyonu ve bütünleşik afet yönetimi anlayışı ile kamu çalım ve kuruluşları, yerli yönetimler, üniversiteler, sivil cemiyet kuruluşları, özel kuruluşlar arasında, afetlere mücehhez tutmak için 2022 yılı ‘Kıran Manevra Yılı’ namına zar edildi. Bu kapsamda Çanakkale’de değişik tatbikatlar düzenlendi. Bugün ise Acı beldesinde bulunan antipatik gelgel deposunda, ana zamanlı Kimyevi, Biyolojik, Radyolojik, Çekirdeksel (KBRN) vadi tatbikatı yapıldı. Tatbikata AFAD’ın yanı sıra İl Sağlık Müdürlüğü, Millî Medikal Istirdat (UMKE) ve ambulans ekipleri, Çanakkale Belediyesi İtfaiye, İl Güllabi Komutanlığı, İl Güvenlik Müdürlüğü, İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Hava Bilgisi Müdürlüğü, Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği, Hava Meydanı Müdürlüğü, Cebel Belediyesi, Ekincilik ve Orman 2. Havza Müdürlüğü, Kızılay Çanakkale Şubesi görevlileri, AFAD Gönüllüleri ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi temsilcileri koyulmak üzere 13 kurumdan hep 101 personel görev aldı. KBRN tatbikatı, senaryo gereği 112 Evgin Davet Merkezi’ne, tesisin hareket güvenliği birimi marifetiyle soğuk albeni deposunda, amonyak gazı kaçağı olduğu ihbarının yapılmasıyla başlandı. İhbar üzerine lüzumlu eş güdüm sağlanarak ilişik kurumlar bölgeye atıf edildi. Müdahale ekiplerince lüzumlu misil, çevre ve vadi düzenlilik önlemlerinin alınmasıyla alay malay A tipi ve B tipi yardımcı kıyafet giymiş kurtarma personeli yoluyla, etkilenen 2 yaralıya engelleme edilip dekontaminasyon (arındırma) işlemleri gerçekleştirilip, yaralıların sağlık ekiplerince esenlik kurumlarına sevk edildi. Kimyasalla kirlenmiş bölgede görev fail istirdat personeli ve arazinin dekontaminasyonundan bilahare tatbikat sona erdi.

Renkli görüntülere fon olan tatbikatla ilişkin vukuf veren Çanakkale İl Kıran ve Acil Durum Müdürü İbrahim Tarı, “Facia Tatbikat Yılı kapsamında, okullarda, hastanelerde, otogarlarda, apartmanlarda deprem, cuşiş boşaltma tatbikatları yapıyoruz. Nezaret emri gereği geçtiğimiz günlerde yerli düzey bire bir tatbikat yaptık. Bu tatbikatlarda facia müdahale planımızın, afet arama istirdat grubunun içerisinde mevcut KBRN himmet grubunun aynı tatbikatı. Yunak bölgenin olayın olduğu meydan, ılık bölgenin ve soğuk bölgenin yani emniyetli bölgenin tespitinin yapıldığı benzeri tatbikatı gerçekleştiriyoruz. İllerde valilik marifetiyle KBRN yönergesi hazırlanır. Bu direktif doğrultusunda işyar olan kurumların görüngü yeri yönetimi, olaya müdahalesi ve görüngü yerinin emin kuzuluk getirilmesiyle ait vazifesini lacerem yaptığını denediğimiz soy zamanlı bire bir manevra yapıyoruz” dedi.

Çanakkale Valisi İlhami Magnezit da ” İl Afet Müdürlüğü’müz paydaşlarıyla beraber 2022 yılı içerisinde onlarca tatbikat gerçekleştirdi. Bugün bile KBRN tatbikatını yapıyoruz. Tatbikatı amonyak gazı kullanan soğuk çekicilik tesisinde yapıyoruz. Bütün çabamız, gayretimiz hakeza tıpkı husus karşılaştığımızda insanlarımızın duygusal, mülk güvenliğini nail olmak. Müdahaleyi çok gelişmemiş sürede ve enerjik benzeri şekilde tahsis etmek” diye niteleyerek konuştu.

Share: