Çanakkale’de 50 dakikalık yolu 5 dakikaya indirecek Assos ve Troya tünelleri açıldı

Çanakkale- İzmir karaca yolunun Ayvacık- Küçükkuyu arasındaki Kazdağları rampaları geçişinde yapımı tamamlanan Assos ve Troya tünelleri, Reisicumhur Erdoğan’ın canlı bağlantıyla katıldığı törenle açıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan küşat konuşmasında,“Haddizatında bu heyecanı sizlerle alay malay yerinde gitmek arzusundaydık ancak az içi ve ensiz dışı programlarımızın yoğunluğu buna el vermedi. Biz dahi açılışı henüz dahi geciktirmeyelim diye niteleyerek etkin bağlantıyla bu programı akdetmek istedik. Açılışını yapacağımız Ayvacık Küçükkuyu Yolu ile Troya ve Assos tünellerinin şehrimize ve ülkemize görklü olmasını diliyorum” dedi.

“AYVACIK-KÜÇÜKKUYU ARASINDAKİ MESAFEYİ 2,5 KİLOMETRE KISALTTIK”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: “Uzunluğu 5,7 kilometreyi bulan tünelleriyle gelişigüzel toplamda 9,6 kilometrelik bu nöbet, Balıkesir ve İzmir’e ulaşımı sağlayan şimal-güney aksının yer oylumlu kısımlarından biridir. Böylece geçtiğimiz mart ayında hizmete açtığımız 1915 Çanakkale Köprüsü’yle bölgede hızlanan trafiğe yanıt verecek, yatırım bedeli 4,6 bilyon lira olan benzeri projeyi elan şehrimize kazandırmış oluyoruz. Açtığımız tüneller yardımıyla Kazdağları’nın tabiatına sunu aşağı tıpkısı engel vermeden, Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki mesafeyi kestirmece 2,5 kilometre kısalttık. Daha ilk 50 an süren yolculuğun 5 dakikaya inmesiyle hem zamandan hem yakıttan hem dahi emisyondan elde ettiğimiz kazanç, yılda 133 milyon liraya tekabül ediyor.

“BÖLGEDE ARTIK MUKASSEM NÖBET STANDARDINA SAHİP SIFIR ANA GÜZARGAH BULUNMAYAN”

Vatandaşlarımıza konforu kalan, güvenliği yükselen, süresi kısalan tıpkı seyahatle sevdiklerine ulaşabilecekleri eserleri kazandırmayı sürdüreceğiz. Açılışını yaptığımız bu yolla alay malay bölgede artık mukassem posta standardına topluluk sifir esas güzergah bırakmadık. Tünellerin giriş ve çıkışlarında yapılan kaplamaların ve rölyeflerin projeye ayrı benzeri görk kattığına inanıyorum. Çanakkale Savaşı’nın kebir sembollerini içeren bu çalışmalar, tünelleri kullanan vatandaşlarımıza zaferlerin coşkusunu de yaşatacaktır.”

50 DAKİKALIK KERE 5 DAKİKAYA İNİYOR

1700 metre uzunluğundaki ‘Assos’ ile 4 bin 17 metre uzunluğunda olan ‘Troya’ tünelleri 50 zaman süren yolu 5 dakikaya düşürüyor. Tünellerin yapımı İzmir kişmiri yolunun Ayvacık-Küçükkuyu arasındaki Kazdağları rampaları geçişinde gerçekleştirildi.

TURİZME VE LOJİSTİĞE IRI KATKI

Araç sahiplerine şişman amelî sağlayacak olan tüneller, gidiş geliş akışının zinde olmasını sağlayacak. Tünellerin açılması turizme ve bölgedeki lojistiğe şişman ulama sağlayacak. İki tünelin açılmasıyla karbon salınımının de yıllık 3 bin 65 titrem azalması öngörülüyor.

Küçükkuyu Tünelleri, dünyanın en etraflı ılımlı açıklığa cemaat muallak köprüsü olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Ege’ye ve Akdeniz’e açılan kapısı olacak.

Share: