ÇANAKKALE – Vekil Karaismaioğlu: ” 2053’e büyüklüğünde 198 bilyon dolarlık yatırımımızı planladık “

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, gelecek yıl yörüngesine fırlatılması hedeflenen TÜRKSAT 6A uydusuyla çalışmaların planlama doğrultusunda sürdüğünü belirterek, “TÜRKSAT 6A uydusunun bile bizim üzere bildirme balaban faktörü tamamen evcil, milli namına Ankara’dahi üretilmekte. İnşallah bunu 2023 yılında uzaya fırlattığımızda uzayda özlük uydusuyla entrika edilen önce 10 ülkeden biri olacağız.” dedi.

Karaismailoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Terzioğlu Yerleşkesi Troya Kültür Sarayı Prof. Dr. Hatır Buluç Oditoryumu’nda düzenlenen “Geri Hizmet Mobilite ve Dijitalleşme Ekseninde Türkiye’nin Ulaşım Vizyonu” konferansında, Bakanlık adına eş, fen ve abra taşıdıklarını söyledi.

Bakanlığın taşıdığı bu 3 unsuru emin, görgüsüz ve aceleci yarmak için projeler ürettiklerini belirten Karaismailoğlu, gelişmenin, kalkınmanın olmazsa olmazının muvasala olduğunu vurguladı.

Karaismailoğlu, bir bölgeye hızlı, sakıncasız ve konforlu ulaşıldığında o bölgenin istihdam, üretim, tecim, turizm ve tarımının henüz hızlı geliştiğini dile getirerek, “Yani siz bu bölgeye tıpkı birimlik eriştirme yatırımı yaptığınızda o bölgenin üretimine parçalanmamış 10 zalimce baskı ediyorsunuz. Bir zamanda ülkenin milli gelirine cümle 6 gâvur rehavet ediyorsunuz.” diye niteleyerek konuştu.

Bakanlığın çalışmalarını slaytlarla anlatan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“Şu anda dünya nüfusunun yüzdelik 50’si şehirlerde yaşıyor amma 2050’ye geldiğimizde yüzdelik 70’lere çıkma. Dolayısıyla üretimin de dünya ekonomisinde yüzde 90’ı site merkezlerinde yaşayacak. Bu bize neyi getiriyor? Yani 2020 ile 2050 yılları ortada ulaşıma müteveccih olan temenni parçalanmamış 2 katına çıkma. Tığ bile planlamalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz ve önümüzdeki yıllarda ülkemizin önüne çıkabilecek olan sorunları bugünden aritmetik ederek, projeler üreterek ve bu mesail çıktığında hiçbir sevgili yaşamadan nasıl ki bundan 20 yıl evvel büyüklük genelindeki çevirgeç sayısı 8,5 milyon iken zaman 26 milyona çıktığında bu hareketliliği sorunsuz olarak kuşkusuz sağlıyorsak ve o problemsiz adına seçmek üzere bu eriştirme altyapı planlarını henüz önceden yapıp ve bu planları yerine getirdiğimizde bu akışkanlığın önündeki bütün engelleri ortadan kaldırıyoruz.”

“Elektrikli araçlar hayatımızın parçası olacak”

Karaismailoğlu, ati dönemde eskimemiş zürriyet dinamik araçların yaygınlaşacağını, bağlantılı, özerk, paylaşımlı ve elektrikli bakir sulp mobilite araçların gündemden çıkmayacağını vurguladı.

Türkiye’bile yapılan yolların artık düşüncesiz yollara dönüştüğünü tamlayan Karaismailoğlu, “Muvasala sektörü diğer sektörler beyninde yüzdelik 16,2 ile genişlik çok albeni kirliliğine faktör olan ikinci seksiyon. 17 devlet 2050 yılına kadar liyakatsiz çıkarma, karbon emisyonu hedefi koydular. Bu yüzden elektrikli vesait, elektrikli mobilite olmazsa imkânsız hayatımızda. 2020 yılında 11 milyon olan canlılık açar sayısı 2040 yılına geldiğimizde 540 milyona kadar çıkacak. O yüzden elektrikli vesait hayatımızın tıpkısı parçası olacak.” ifadesini kullandı.

Vekil Karaismailoğlu, Türkiye’nin 7 trilyon dolarlık tecim hacminin ortasında yer alan bire bir büyüklük olduğuna değinerek, bunu mevki için fırsata yöneltmek için bilcümle planlamaları yaptıklarını dile getirdi.

Bugün 12 bilyon titrem tecim hacminin olduğunu tamlayan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“2030’a geldiğimizde 25 bilyon tona çıkma. Bu ticari hareketlilikler üstelik özellikle şark-garp eksenli ve yıldız-güney eksenli bu cıvıltı artarak bitmeme edecek. Alelhusus Rusya’dan geçip Avrupa’ya vasıl Çin’le Avrupa arasındaki lojistik aksı sağlayıcı çatlak ama hem bu koridorun ince olması hem dahi iklim koşulları dolayısıyla el tıpkı koridordu. Alelhusus Rusya- Ukrayna savaşından bilahare bu geçenek elhak sıkıntıya düştü. Bir da burada yıllık 5 bin blok tren vardı. Buradaki hareketliliğin önünde kısıtlamalar seçkin güzeşte aktarılma artıyor. O yüzden ülkemiz üzerinden de sabık ‘ölçülü mesafelik’ kıymetini, değerini çok elan artırdı. Tığ imdi bu ‘kuzey kânunuevvel’daki ticaret hacminin yetişkin ayrımsız kısmını orta fasıla namına ülkemizin bu coğrafi konunun avantajlarını hele önümüzdeki yıllarda çok çokça daha aşkın hissedeceğiz.”

“2023 yılında 5G ile ait kocaman gelişmeler olacak”

Esmer yollarında önemli yatırımlar yaparak mukassem nöbet ağını 28 bin 700 kilometreye ulaştırdıklarını ifade fail Vekil Karaismailoğlu, “Yüzde 65 karaca yolu ağırlıklı yatırım döneminden demir hat ağırlıklı envestisman dönemine girdik. Kendimize hedefler koyduk. Şu anda devam eden 4 bin 500 kilometrelik demir yolu hattımızı artırarak yolumuza devam edeceğiz.” açıklamasında bulundu.

Karaismailoğlu, bildirişim ve danışma yatırımlarına üstelik değinerek, 2003 yılında 20 bilyon teklik hacme cemaat olan danışma sektörünün bugün 265 bilyon liraya ulaştığını kaydetti.

Mobil abone sayısının 89 milyona ulaştığını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları aktardı:

“2023 yılında gök vizyonunda haddinden fazla kocaman aşamalara geçeceğiz. TÜRKSAT 6A uydusunu 2023 yılında uzaya fırlatma hedefimiz var. Planlamalarımız doğrultusunda bitmeme ediyor. TÜRKSAT 6A uydusunun dahi bizim için arz eke faktörü tamamen domestik, milli olarak Ankara’de üretilmekte. İnşallah bunu 2023 yılında uzaya fırlattığımızda uzayda öz uydusuyla piyes edilen evvel 10 ülkeden biri olacağız. Bu dahi çok kıymetli ve Türkiye’nin geleceği amacıyla ve Türkiye’nin gençleri için de eke aynı hamle.”

Karaismailoğlu, haberleşmede 4,5G’nin rahat şekilde kullanıldığına işaret ederek, “Önümüzde 5G var. Peşinde de 5G, 6G’nin de altyapısını oluşturacak. 2023 yılında 5G ile ilişkin kebir gelişmeler olacak. Güzeşte günlerde İstanbul Havalimanı’nı 5G’li hava meydanı yaptık. Gelişmemiş vadede anlaşılan bölgeleri 5G’ye geçireceğiz ama Türkiye geneli evrensel kendisine birlikte 5G’ye bozmak amacıyla 2023 cesim yılımız olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Endüstri ve sanayide 5G’nin avantajlarının artık hissedileceğini anlatan Karaismailoğlu, 5G’nin 100 ikmal aceleci kapasiteyle hizmet vereceğini söyledi.

Karaismailoğlu, 2003-2020 yıllarında 183 bilyon dolarlık iblağ altyapı yatırımı yaptıklarını vurgulayarak, “Bunun sonucunda bizim dış satım hacmimizin bugün 250 milyar dolara ulaşması, dünyanın arz çabuk büyüyen ülkelerinden biri olmamızın altyapısı aslında bu 183 bilyon dolarlık yatırımın altında yatıyor.” dedi.

Bakanlığın gerçekleştirdiği 183 milyar dolarlık projeler hakkında bilgelik veren Karaismailoğlu, bunların dünyaya denk projeler olduğunu tabir etti.

İstanbul Havalimanı’nın önemine değinen Karaismailoğlu, “Dünyaya örnek ayrımsız aksiyon. Bakın burası şu anda ‘yer iyi’ yerine baktığınızda da Avrupa’nın bir numara, dünyanın da bir numara havalimanlarından biri. Buradaki hizmet kalitesi yönünden üstelik dünyada birinci havalimanı. Burası bile benzeri kazançlı değeri sıfır, eskiden taş ocaklarının tıpkısı çukurlarının, kum ocaklarının olduğu birlik 75 milyon metrekarelik bir alan. Burada gerçekten benzeri azamet aklıyla üretilmiş mufassal soluklu tıpkısı plandır. Burada yüzlerce yıl bu ülkeye yetecek devasa ayrımsız muvasala sistemi kuruldu.” diyerek konuştu.

Fizibilitesi akıllıca projelerde yap-işlet-devret ve kamu-özel gelişim birliğiyle hareket ettiklerini nâkil Karaismailoğlu, ülkeye ayar katan yüzlerce projeyi hayata geçirdiklerini anlattı.

Karaismailoğlu, Bitlis’teki Beğendik Botan Çayı Köprüsü ile ait şu ifadeleri kullandı:

“Burada bu köprü olmadığı devir muvasala yoktu. Erişim olmadığı devir bölgede hangi tutum peki, ne ekincilik peki, ne istihdam tamam. Köprünün yapılmasını teröristler yıllarca engellediler. Niçin engellediler? Burası gelişmesin, burası izansız kalsın, buraya kimse ulaşamasın, teröristlere kalsın orası diyerek. Amma kıvrak, balaban talih bu köprüyü, Bestler Dereler Vadisi’ne yaptı. Bu bölgede artık çekinmezlik var, varlık var. Yıldırı bile bitti. Burada imdi ekincilik gerçeklik değerine ulaştı. Daha Çok vatandaşımız kişi köyünde ürettiği ürünlerle daha çok yaşamın konforunu, tadını çıkarıyor.”

1915 Çanakkale Köprüsü

1915 Çanakkale Köprüsü’nün dünyaya emsal projelerden olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“2023 metre mutedil açıklığı, bahir üzerinde 318 metrelik yüksekliğiyle dünyanın sunma iri köprüsünü Çanakkale’ye düz yazı ederek koskocaman bire bir lojistik koridoru, yani saatlerce süren tıpkısı arabalı vapur yolculuğunu takkadak şeş dakikaya düşürdük. Bunu yıllar boyu anlatacağız. Maatteessüf ülkemizde şöyle ayrımsız özdek var. Yani birileri bire bir biberli siyasetlerine, beceri konuları aygıt ettikleri ant içinden çıkılamaz. Bu ayrımsız matematiktir aslında. Hem bu köprünün içerisinde aynı matematik formülleri var, binlerce matematik formülü var. Bunun mali namına birlikte bir matematik formülü var. Çünkü burada tıpkısı imal maliyeti var. Bu imal maliyetini siz büyüklük bütçesini dahi yapsanız bile gelişmemiş zamanda ödemeniz gerekiyor ama kerem bütçesinden bunu etme imkanınız bulunmayan. Tafsilatlı yıllara yayılan tıpkı finansal modelle bu projeyi yaptık ve 4 sene kadar hakeza istikbal teknoloji mucip bire bir projeyi bitirip ülkemize kazandırdık.”

Nazır Karaismailoğlu, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün açılışından bugüne 1,5 milyon araç tarafından kullanıldığını söyledi.

Bakanlığın gerçekleştirdiği 183 bilyon dolarlık yatırımın sonucunda milli gelire 548 milyar dolarlık ulama sağladıklarını tamlayan Karaismailoğlu, “Üretime üstelik 1 trilyon 138 milyar dolarlık yardım yaptık. Rastgele sene bire bir milyon kişiye bu enfrastrüktür yardımıyla da istihdam sağlıyoruz.” ifadelerine vadi verdi.

Türkiye’nin 13 bin 22 kilometre demir hat ağına sahip olduğuna dikkati calip Karaismailoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“2053’e geldiğimizde 28 bin 590 kilometreye çıkma. Albeni yolu yatırımlarımızı filhakika tamamladık. Şu an yapımı bitmeme eden 3 havalimanımız var. Onlarla gelişigüzel 61’e ulaşıyoruz. Limanlarımız de bugün 217, 2053’te 255’e çıkma. Hepsini toparlarsak 2053’e kadar 198 bilyon dolarlık yatırımımızı planladık. Bu üstelik milli gelire 1 trilyon dolarlık ulama sağlayacak. Üretime tamlık 2 trilyon dolarlık yardım sağlıyoruz. Bu yatırımlarımız sayesinde 28 milyon kişinin istihdamına okazyon veriyoruz. 2053’e geldiğimizde elektrikli vesait amacıyla makul altyapıyı tamamlayacağız. Faziletkâr acul katar ve hızlı tren bağlantısına erbap diyar sayısı 8’den 52’ye çıkacak. Yıllık demir yolu eğreti sayısı 19,5 milyondan 270 milyona çıkma. Hava uğrunda yıllık palyatif sayısı 210 milyondan 349 milyona çıkacak.”

Konferansa, Çanakkale Valisi İlhami Magnezit, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakan Yardımcısı Enver İskurt, DÜRÜST Fırka Çanakkale Saylav Jülide İskenderoğlu, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Hedef, İl Emniyet Müdürü Faruk Karaduman, İl Açıkgöz Komutanı Miralay Sadi Temiz, İl Genel Meclisi Başkanı Nejat Önder, Gestaş Umumi Müdürü Ateş Parçası Şenlik, rektör yardımcıları, medrese dekanları, öğretim üyeleri, siyasal partilerin toprak ve kaymakamlık yöneticileri ile öğrenciler katıldı.

Share: