ÇANAKKALE – Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri Açım Töreni

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan kara yolunun Ayvacık- Küçükkuyu kesiminde inşa ettikleri kat ve tünellerle Marmara ve Iye bölgelerinin karaca yolu altyapısını az çok güçlendireceğini belirterek, “Assos ve Troya tünelleri sayesinde onlarca kötü virajı olan Hırt Dağları’nı sürücülerin ağır sıklet rüyası olmaktan çıkardık.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın videoteyp konferansla açılışını yaptığı Çanakkale Ayvacık-Küçükkuyu Yolu Assos ve Troya Tünelleri’nin hizmete girmesi nedeniyle Assos Tüneli önünde gerçekleştirilen törende katılımcılara seslenme eden Karaismailoğlu, bölgede akıbet dönemde yapılan muvasala projelerini hatırlattı.

Karaismailoğlu, 18 Mart’ta hizmete verilen Malkara-Çanakkale Otoyolu ve yekpare dünyaya Türk mühendisliğinin kabiliyetini gösteren 1915 Çanakkale Köprüsü’nün iz siyasetinin arz önemlilerinden olduğunu söyledi.

Halkın teveccühüne dahi mazhar olan 1915 Çanakkale Köprüsü’nü 7 ayda kısaca 1,5 milyon aracın kullandığını belirten Karaismailoğlu, bu köprünün Veli’ye ve Akdeniz’e açılan kapısı Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile Troya ve Assos tünellerini hizmete açmanın gururunu yaşadıklarını vurguladı.

Ayvacık-Küçükkuyu Yolu ile tünellerin ülkeye okşayıcı olmasını dileyen Karaismailoğlu, “Çanakkale’yi İzmir ve Balıkesir’e bağlayan kişmiri yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesiminde hayata geçirdiğimiz bu proje Marmara ve Iye bölgelerinin geri hizmet kara yolu altyapısını berenarı güçlendirecektir. Assos ve Troya tünelleri sayesinde onlarca incitici virajı olan Denyo Dağları’nı sürücülerin pahal rüyası olmaktan çıkardık. Ayrıca, 50 bin direk dikerek bölgenin habitatına munzam bir yarar sağladık.” diye niteleyerek konuştu.

Nazır Karaismailoğlu, açılışın ardından kişi kullandığı otomobille tünellerden intikal yaptı.

Törene, Çanakkale Valisi İlhami Denizköpüğü, Balıkesir Valisi Hasan Şıldak, Ulaştırma ve Altyapı Nazır Yardımcısı Enver İskurt, SELIM Öğür Takım Başkanvekili Bülent Turan, YANLIŞSIZ Tümen Çanakkale Saylav Jülide İskenderoğlu, İl Güven Müdürü Faruk Karaduman, İl Uyanık Komutanı Albay Sadi Akman, İl Umumi Meclisi Başkanı Nejat Önder, Gestaş Umumi Müdürü Kankızıl Bayram, politik partilerin başkanları ve vatandaşlar katıldı.

Çanakkale şehir merkezini Balıkesir ve İzmir’e bağlayan esmer yolunun Ayvacık-Küçükkuyu kesimindeki 4 bin 100 metrelik Troya ve 1700 metrelik Assos tünelleriyle 50 dakikalık muvasala süresi 5 dakikaya düşecek. Çanakkale ile İzmir limanları hinterlandında bulunan ve lojistik esmer yolu altyapısını oluşturan 9,6 kilometrelik yolun hizmete açılmasıyla Yıldız ve Güney Marmara ile Iye Bölgesi beyninde muvasala kolaylaşacak. Bu sayede trafikte can ve mülk güvenliği gerçekleştirme edilerek bölgenin turizm, tecim ve sosyoekonomik gelişimine da yardım sağlanacak.

Share: