Cahillik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Bir Numara fazda yüzde 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bilgisizlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 2022-2023 Cahillik ve Spor Bakanlığı (GSB) Ensiz müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Site Yurdu ortamında kâin Az Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Ancak referans sonuçlarının bir numara fazda kol oranın yüzdelik 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini da çözümleme, çekim ve aplikasyon olarak üç temel başlıkta inceliyoruz”

Mahdut referans süreçlerini ‘analiz, traksiyon ve uygulama’ olarak 3 ana başlıkta ele aldıklarını belirten Kasapoğlu, aplikasyon noktasında mektepli sistem işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekillik adına birlik çalışmalarımızı bilgelik odaklı bir şekilde kâffesi ile aynı dizge yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini de çözümleme, plan ve uygulama yerine üç asıl başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara safha sonuçlarını açıklayacağım. Asıl amacımız, üniversite gençliğini onların yurtlara yerleşim sürecini yer kesintisiz şekilde, arz eli nimetli, hayatiyetli tıpkısı koordinasyon ile akdetmek. Öncelikle birlik başvuruların cümlesi afaki tıpkısı şekilde ve dijital ortamda hazırlandığını anlatmak isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun sayısal enfrastrüktür verisinden analiz edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin çözümleme edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz kullanılmamış eğitim tedris yılı üzere başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 kamu kurumu tarafından, ÖSYM, YÖK, SGK, Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı, Kasaba Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Hazne ve Maliye Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Asayiş Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Sülale ve Içtimai Politikalar Bakanlığı, YTB ve Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’ndan dijital yerine konfirmasyon edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu uygulanan muazzez öğrencilerimiz, dirimsel, başarı ve sosyal genişlik kriterleri ana alınarak dijital ortamda objektif bire bir şekilde belirleme edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan tanzim ile öğrencilerin okullarına yeryüzü mümasil nezaret yurdundan koymak sureti ile çizin çizin yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, dek aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açılış tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre vürut durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Bir Numara fazda yüzdelik 80’lik istikbal oranına imza attık”

Birinci fazda toplam yurt başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Icra Vekili Kasapoğlu, “Yıllık bazda yeryüzü çok talebi almış olmamıza karşın tarihimizin genişlik faziletkâr akort oranını gerçekleştirdik. Büyüklük adına bir numara fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı sıkı faaliyetlerinin dünyada eşi tıpkı olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzde 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, ABD yüzdelik 12’sini, Fransa ise yüzdelik 15’ini karşılıyor. Biz, yüzdelik 80’lik aynı gelecek oranı ile hem da bir numara fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 ülke bütünü ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde birlikte ikinci safha yerleşimlerin tamamlanmak amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere meydan verdi:

“41 şehirde ikinci safha uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Ağrı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Uşak, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak koyulmak üzere 41 diyar merkezimizde tamlık başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye andıran ilimizde bile bu yerleşimi ikinci faz sürecinde cezbetmek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde eş ve 4 ilimizde kız öğrencilerin tümü yurtlara yerleştirildiler.” – ANKARA

Share: