Bütçe Görüşmelerinde “Uyuşturucu” Kavgası… CHP’li Emecan: “Esrar Baronları ile Gestalt Destan Resimleri Çıkan İçişleri Bakanınız Haddinden Fazla Huzursuz Ergin”

TBMM Traksiyon ve Bütçe Komisyonu’nda, Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçesine ilişik görüşmeler sürerken; CHP İstanbul Saylav Emine Gülizar Emecan, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “metal” ile ilgili açıklamalarının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptığı açıklamalara tepki gösterdi. Emecan, “Esrar baronları ile kabile klan resimleri sâdır İçişleri Bakanınız Sayın Süleyman Aristokrat, çokça rahatsız ergin ki takkadak Inanma Umumi Müdürlüğü ve Cingöz Umumi Komutanlığı üzerinden umumi başkanımız üzerine cürüm duyurusunda bulunmuş” dedi. AKP Trabzon Saylav Salih Cora, CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’nun açıklamaları üzere “Yalan söylüyor” dedi. Ağız Dalaşı sırasında, Sedat Peker ile AKP’li isimlerin fotoğraflarını anımsatan CHP Ankara Milletvekili Sebep Kaya, Cora’evet “Sedat Peker senin seçilmen amacıyla Trabzon’bile çalışma yaptı, unuttuk mu?” dedi. Cora ise “Bu alçaklıktır, şerefsizliktir” karşılığını verdi.

TBMM Tasrif ve Bütçe Komisyonu’nda bugün, Toyluk ve Spor Bakanlığı ve Spor Kıç Teşkilatı’nın 2021 yılı kesme adisyon yasa teklifi, 2023 yılı bütçe yasa teklifi ve Sayıştay raporları görüşülüyor.

CHP İstanbul Mebus Emine Gülizar Emecan; Cahillik ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’na “Sunumunuzu dinledik ancak ayrımlı tek madde duyamadık. Düpedüz heyecanınız bile yoktu” dedi. Emecan, bakanlığın 2023 bütçesinin 66 bilyon 544 milyon teklik olduğunu ve geçen seneye göre bütçesinin artım oranının yüzde 39 oranında arttığını kaydederek, “Enflasyonun altında ezilmiş benzeri bütçeden bahsediyoruz gerçekte. 2021 sonu itibariyle Türkiye’bile 15-24 yaş arası gailesiz grubumuzun 12 milyon 971 bin 289 sevimli olduğunu düşünürsek, kalan şişkinlik ve döviz kurları altında ezilen gençlerimiz için da bu bütçe yeterli mi?” diye niteleyerek sordu.

Emecan, gençlerin daraç dışına göçtüğünü kaydederek, “Kanı göçünün görünürdeki ilk sebepleri görünürdü, mebzul eğitim bilimi ve hisse senedi imkanları olsa üstelik bu göçün arkasında yatan asıl sebebin Türkiye’nin kötüleşen politik ve iktisadi durumu olduğu görülüyor” dedi. Emecan, “Sayın Icra Vekili gençlere kulak vermiyorsunuz, hangi kadarına ulaşabiliyor musunuz diye niteleyerek baktığımızda ulaşılamadığını görüyoruz” diye konuştu.

ATATÜRK’TEN ERDOĞAN’A DEĞİŞEN VİZYON

Emecan, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlerin başka ülkelere gitmesine yönelik “Hor umu” sözünü anımsatarak, “İşte feraset anlayışı bu” dedi. Emecan, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün “Temas şey unutulur, biz her şeyi gençliğe bırakacağız. Gençlik bile tek şeyi unutmayacaktır, ati umudunun kültürlü çiçekleri onlardır” sözünü hatırlattı ve “Celil Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ten, gençlere henüz ferah yaşam koşullarını iyi görmeyen tıpkısı cumhurbaşkanına gelmişiz” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN AZ CALIP ZİYARETLERİNİ ANIMSATTI

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ancak dışı ziyaretlerini anımsatan Emecan, “Tığ iktidara geldiğimizde, attığımız adımlarla yetersiz dışına revan gençlerimizin ve bembeyaz beyinlerimizin özgürce düşünebilecekleri ve üretebilecekleri, kendilerini güvende hissedebilecekleri tıpkı Türkiye ortamını yaratacağız” dedi.

Emecan, “Öğrenci haddinden fazla, fakat mahdut hala yok” diyerek, Türkiye’deki sıkıntılı sorununa değindi. Emecan, “Ortaöğretim ve üniversite çağındaki gençlerimizin eğitimlerini sağlıklı ortamlarda sürdürebilmeleri amacıyla barınma sorunlarının çözümü bizim için çokça şanlı. Kent dışında okuyan binlerce mektepli üniversitelerinin bulunduğu şehirlere geldiler ve barınmaya dayalı birçok baskı ile bibi buluşuyorlar. Bu sıkıntılarının bildirme başında üstelik eş kiralarının yüzdelik 50-60 oranlarında artmasından çevre, isticar yapamıyor olmaları, fehamet yurtlarındaki yetersizlik ve özel az ücretleri geliyor” diye konuştu.

Emecan, Güven ve Yurtlar Kurumu’nun incitici haldeki sınırlı fotoğraflarını göstererek, bazen öğrencilerin da tarikat yurtlarına kapalı bırakıldığına ilgi çekti.

Emecan, metal bağımlılığı ile üstelik mücadelenin yeterince yapılmadığını kaydederek, şunları söyledi:

“Ülkü çokça koyu ve büyük üzüntülü tıpkısı dava. Eroin ile ilişkin asıl kaynağında savaşım edilmesi gerekiyor. Ama etmiyorsunuz. Güzeşte tün Sayın Umumi Başkanımız, aynı videoteyp ile bu konuya ilgi çekti, metal ile mücadeleye. Kanuni düzenlemelerle, kim bu konuda iktidarınızı haddinden fazla uyarmamıza rağmen; ülkeye girmesine müsaade verilen kaynağı belgisiz kişmiri paranın başımıza mızrap kullanımının artmasında pekâlâ ayrımsız bela olduğunu Sayın Genel Başkanımız anlattı. Ne tesadüftür ki mızrap baronları ile boy kabile resimleri çıkan İçişleri Bakanınız Sayın Süleyman Aristokrat, haddinden fazla rahatsız reşit ki takkadak Emniyet Genel Müdürlüğü ve Bitirmiş Genel Komutanlığı üzerinden genel başkanımız üzerine cürüm duyurusunda bulunmuş.”

Emecan’ın konuşması sürerken, AKP Trabzon Milletvekili Salih Cora, “Domates Dolması söylüyor” dedi. Emecan, “Sana bire bir madde söyleyeyim mi Sayın Cora. Çokça erinçsiz reşit ve huzursuz olmakta çok sevap. Huzursuz olmalı. Gerçekte hepiniz huzursuz olmalısınız bu durumdan. Sen Trabzon vekilisin. Ego sabık sene, Rize’nin Güneysu ilçesine gittim. Cumhurbaşkanının memleketi. Orada karşımıza sâdır vatandaşların bana ilettikleri ilk problem ‘Maden ile başımız belada, bize müzaheret edin’ dediler. Sen git geçmiş bölgendeki mızrap ile ilişik sorunlara müdahale deri” karşılığını verdi.

Komisyon Başkanı Cevdet Yılmaz, “Yalan söylüyor” sözüne engelleme etti ve partilerin genel başkanlarının ağız dalaşı konusu yapılmamasını istedi. Yılmaz, “Hile sözü hakaret midir, değil midir; hukuken bilmiyorum, yaklaşmak lazım. Genişlik azından nezaketen söylenmemesi gereken tıpkısı küçümseme. Benim tavsiyem şu, tıpkısı konunun gerçekle örtüşmediğini düşünebilirsiniz, dolma söylediniz ifadesi adına; doğruyu yansıtan ayrımsız anlatım değildir şeklinde anlatım etmeniz, daha makul evet diye inanıyorum. Nezaketen henüz akla yatkın tamam” dedi.

AKP’li Cora, Kılıçdaroğlu’nun geçkin toplumsal iletişim araçları hesabından yaptığı açıklamaya ait şunları söyledi:

“Türkiye Cumhuriyet Altını tarihinin genişlik nazik esrar ile uğraş döneminin yaşandığı benzeri süreçte ortaya attığı iddialar, tamamen bühtan boyutunda. Engelsiz ve net ayrımsız şekilde yalan konuşmaktadır.”

“İSPATLAMAYAN ŞEREFSİZDİR”

Cora, “Siz mafya liderlerinin dublörü konumuna dönüşmüşsünüz” dedi.

CHP Ankara Milletvekili Sebep Kaya, Sedat Peker ile fotoğrafı olan AKP’li isimleri hatırlattı. Kayaç, Cora’evet; “Sedat Peker senin seçilmen amacıyla Trabzon’bile hizmetler verdi, mesai yaptı unuttuk mu?” dedi. Cora, Kaya’ya “İspatlamayan şerefsizdir” dedi. Kayaç ise “Vakarsız sensin” dedi. Cora, saraka aldı ve şunları söyledi:

“Muhalefet, kuvvet partisine bariz hakaret edecek, iftiralarda bulunacak ve buna sessiz kalacağız. Başkanım, Yıldırım Satış ifadesinde şunu söylüyor, ‘Sen Trabzon’de Sedat Peker ile branş kola gezmedin mi?’ diyor. Bu alçaklıktır, şerefsizliktir evet.”

CHP’li Kayaç birlikte bayram alarak, “rastgele milletvekilinin, gelişigüzel politik partinin genel başkanına kaltaban demeye hakkı üstelik namevcut, haddi üstelik namevcut. Bu sözün et kafalı alınmasını dilek ettik ama Salih Cora bunu düzelteceği yerde, henüz bile ilerletti. Kemiksiz ve açık. Sedat Peker’in açıklamaları” dedi.

Share: