Bursa trafiğini rahatlatacak projeler törenle açılacak

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı, ferda açılışı yapılacak enfrastrüktür projeleriyle Bursa trafiğinin zaman alacağını belirtti.

Bakanlıktan yapılan mukayyet açıklamada, Bursa’nın, köklü tarihi, kültürü, almaşık turizm imkanları ve uluslararası birçok yatırıma karı sahipliği fail sanayisiyle Türkiye’nin makro metropol şehirleri beyninde düzlük aldığı ifade edildi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu’nun, erte Bursa’ya gerçekleştireceği ziyarette ara sıra temaslarda bulunacağı bildirilen açıklamada, Karaismailoğlu’nun, Argıt Kavşağı ve raylı bütün güzergahında incelemelerde bulunacağı kaydedildi.

Bakan Karaismailoğlu’nun daha sonra AYGM Aceleci Tren Şantiyesi’nde basın açıklaması yapacağı ve TEKNOSAB’ı ziyaret edeceği kaydedilen açıklamada, dolgun küşat ve anne atma töreninden bilahare Karaismailoğlu’nun, Bursa Valiliğini, Büyükşehir Belediyesini ve YANLIŞSIZ Tümen Bursa İl Başkanlığını müzakere edeceği belirtildi.

Açıklamada, açılışı yapılacak projelere ilgilendiren ise şu bilgilere saha verildi:

“Keles Mekân Yolu’nun da dahil olduğu Keles-Tavşanlı- Domaniç ayrımı yolu toplam 14 kilometre uzunluğunda, bitümlü yunak kokteyl kaplamalı yegâne defa olarak projelendirildi. Projede 90 metre açıklığa ehil Kocasu-I Köprüsü vadi alıyor. 2,4 kilometrelik Keles Kasaba Yolu ve 2,6 kilometrelik kez kesimi tamamlanarak trafiğe açılacak. Böylecene Keles-Tavşanlı-Domaniç ayrımı yolu, Bursa’dan Kütahya’ya mütenavip intikal noktası namına daha çok yeğleme edilecek, bölge ekonomisinde oylumlu kayran tutan ürünlerin bağırsak ve dış piyasalara bodur sürede taşınması sağlanacak. Projeyle, ayrıca, güzergahta 600 metre kısalma sağlanacak, seyahat süresi 17 dakikadan 12 dakikaya inecek.”

Açıklamada, mecmu 24,5 kilometre uzunluğundaki İnegöl- Yenişehir Büyüklük Yolu’nun 6,1 kilometresinin 2×2 şeritli, bitümlü hamam kokteyl kaplamalı mukassem kez, 18,4 kilometresinin da yüzeysel kaplamalı tek sefer kendisine düz yazı edildiği tabir edildi.

Proje kapsamında 1 skor değişik seviyeli, 12 nüsha hemzemin ağız bulunduğuna değinilen açıklamada, İnegöl’den Yenişehir Havalimanı’na akıcı ve konforlu muvasala sağlandığı, ayrıca Hamzabey Ongun İşleri Tevhit Endüstri Bölgesi dolayısıyla oluşan sakil kayıt trafik yoğunluğunun bile rahatlatılarak sakıncasız kuzuluk getirildiği kaydedildi. Açıklamada, İnegöl ile Yenişehir arasındaki yolculuk süresinin 30 dakikadan 20 dakikaya düştüğüne da dikkat çekildi.

Kurşunlu Çevre Yolu’nun üstelik karışma olduğu Mudanya-Bursa- Gemlik ayrımı yolunun 17 kilometre uzunluğunda, bitümlü hamam karışım kaplamalı tek sefer adına projelendirildiği rapor edilen açıklamada, şunlar dile getirildi:

“Toplam 405 metre uzunluğunda 3 nüsha köprü yol ile 3 nüsha hemzemin kavşağın da yer aldığı projede, 8,7 kilometre uzunluğundaki Kurşunlu Yer Yolu, 3 kilometrelik kat kesimi ve 249 metrelik 2 adet köprü yol doğmak üzere toplam 11,7 kilometre uzunluğundaki barışma tamamlanarak hizmete sunulacak. Proje ile Mudanya ve Gemlik ilçeleri beyninde ulaşım sağlayan yolun mahalle içerisinde mütezayit Kurşunlu geçişinde mensur edilen kasaba yolu ile gidiş geliş güvenliği artırılmış, iki kaymakamlık arasındaki muvasala standardı artırılarak bölgenin turizm, ekincilik, ticaret ve sanayi faaliyetleriyle giderek büyüyen yapısı desteklenmiştir. Togg Yerli Araba Fabrikası’nın lojistik desteğini dahi sağlayıcı nöbet ile ayrıca fabrikanın üretime başlamasıyla oluşabilecek trafik yoğunluğunun dahi önüne geçildi.”

Mudanya-Gemlik Yolu üstünde Engürücük Ayrımlı Düzeyli Uç Projesi’nin bile hayata geçirildiği tamlanan açıklamada, “70 metre uzunluğunda mensur edilen dudak ile ülkemizin ciddi öneme sahip yatırımlarından Togg Yerel Araba Fabrikası’na konforlu muvasala imkanı sağlanarak, değişik düzeyli kavşak bağlantısı ile bölgedeki trafiğin akıcı akışı kasılma edilecek.” denildi.

Uludağ’a yolculuk süresi 50 zaman kısaldı

Eski Bursa- Balıkesir Yolu namına kullanılan Bursa-Kayapa- Mustafakemalpaşa Yolu’nun 2,5 kilometrelik kısmının 3 azimet, 3 geliş yerine projelendirildiği vurgulanan açıklamada, yolun genişlemesiyle, araçların dur-kalk hareketleri nedeniyle kısık ilerleyen trafiğin rahatlayacağına belen edildi.

Açıklamada, Uludağ’ın Türkiye’nin majör şita turizm merkezleri arasında düz aldığı anımsatılarak, şunlar aktarıldı:

“Uludağ’a sathi istila standardında muvasala sağlayan Bursa-Uludağ Yolu 34,3 kilometre uzunluğunda projelendirildi. Yolun üstyapısı bitümlü yunak karışım kaplamalı arkaç getirildi. Yolun fiziki ve geometrik standardının yükseltilmesiyle güzergahtaki gezi süresi 90 dakikadan 40 dakikaya indirildi. Değme yıl binlerce yerel ve ecnebi turisti ağırlayan Uludağ’a daha abat ve konforlu tıpkı ulaşım imkan sağlandı.”

Yaz aylarında artan gidiş geliş rahatlayacak

Açıklamada, Karacabey’in Yeniköy ve Marmara sahiline ulaşımını sağlayan Karacabey-Bayramdere-Yeniköy İl Yolu’nun 5,2-16. kilometreleri arasında kalan 10,8 kilometrelik Hoşgörüsüz-Ekmekçi köyleri kesiminin genişletildiği, 24,8-27. kilometreleri arasındaki 2,2 kilometrelik kesimde Argıt Belde Yolu’nun sathi kaplamalı yegâne kez standardında nesir edildiği bildirildi.

Karacabey-Bayramdere-Yeniköy İl Yolu’nun mecmu 13 kilometrelik kesiminde gerçekleştirilen çalışmalarla, alelhusus yaz aylarında küsurat trafiğin daha aceleci ve güvenli ulaşımının sağlandığı belirtilen açıklamada, Derbent Köyü’nün içinden güzeşte kez kesiminin iskân dışına alınmasıyla can ve para güvenliğinin artırıldığına dikkat çekildi.

Sanayi bölgesi TEKNOSAB Kavşağı’nın temeli atılacak

Bursa-Karacabey Ayrımı- Zeytinbağı İl Yolu ve TEKNOSAB Kavşağı’nın bile temelinin atılacağı anlatım edilen açıklamada, şunlar paylaşıldı:

“10,5 kilometre uzunluğundaki Bursa-Karacabey Celal Yolu ayrımı-Zeytinbağı İl Yolu, 2×2 şeritli, bitümlü hamam mahlut kaplamalı bölünmüş kere standardında düz yazı edilecek. Bölgedeki dirim alanları ve üretim merkezlerinin bile nöbet kesiminin çeşitli noktalarında yapılacak 6 nüsha kavşak ile yola bağlantısı sağlanacak. Otoyol bağlantısı ise 1,3 kilometre uzunluğunda, 2×2 şeritli, bitümlü yunak karışım kaplamalı bölünmüş misil ve 4,2 kilometrelik dudak kolu ile sağlanacak. Projeyle bölgedeki limanlar, demir yolu ve gelgel ulaşım sistemlerinin yağız yolu erişim projeleriyle entegrasyonu sağlanacak, TEKNOSAB Uran Bölgesi’nin gerekseme duyduğu bakir yatırım alanları oluşturulacak.”

Share: