Bursa haberi! Ati Partisi Umumi Başkanı Davutoğlu, Bursa’da konuştu Açıklaması

Gelecek Partisi Umumi Başkanı Ahmet Davutoğlu, “Majör olan, Türkiye’üstelik bu altı partinin tıpkısı şekilde saylav sisteme geçecek çoğunluğa sahip olduğu benzeri Divan tablosu çıkarabilmek. Onu ne formülle çıkarırsak biz değme formülü konuşmaya hazırız.” dedi.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Kombinasyon Uran Bölgesi’nde cıvıltı gösteren Taşıyıcılar Kooperatifi üyeleriyle benzeri araya mevrut Davutoğlu, esnafla dostane etti.

Davutoğlu, arkası sıra partisinin Park Caddesi’ndeki İlçe Başkanlığı binasının açılışını gerçekleştirdi ve vatandaşlara seslenme etti.

İlçe binasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Davutoğlu, altılı masayla ilgili çalışmaların sorulması üstüne bilcümle liderlerin anlaştığı bire bir aday olmadığını söyledi.

Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Bire Bir bahis var; o da namzet meselesinin intihap ortamına girilmesiyle car edilmesi. O vakte büyüklüğünde elbette halkoyu dahi tartışacak, biz üstelik göreceğiz ne adayın arz haddinden fazla iktisap şansı var. Kritik benzeri proses olacak. O kritik süreci ne aday sunma gür şekilde yönetebilir? Adaydan artık düzenek zahir işleyecek? Ortak aday çıkarsa kimse şöyle düşünmesin; ‘Tayyip Erdoğan’ın erbap olduğu yetkilere o kuma namzet cemaat olacak.’ Hayır, altı şef, altı umumi başbuğ, altı öğür ülkeyi alay malay tıpkı asıl üstüne yönetecekler ve cumhurbaşkanı adayı kim olursa olsun, bunlara riayet edecek şekilde bire bir isim olacak.”

Seçimlerde ittifak sorusu konusunda Davutoğlu, partiyi “biricik başına iktidar” iddiasıyla kurduklarını belirterek, “İddiamız baki amma anca benzeri intihap sistemi var ki… Deminden bu intihap sistemi karşısında ayrımsız geçiş dönemi yaşayacak Türkiye. Bu geçiş döneminde ittifaklara ihtiyaç olacak. Kuşkusuz Topluluk İttifakı tıpkısı inikat yerine ne kadar meşru ve makulse, muhalefette birlikte farklı inikat modelleri tür. Balaban olan, en fazla milletvekilini Meclise sokabilmek için hep aykırılık liderlerinin, fırka liderlerinin, kurmaylarının ortak bir akılla cereyan etmesi. Bu ihtimaller üzerinde duruyoruz.” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu, şu anda her partiyle hakeza bire bir müzakerelerinin olmadığını aktararak, “Türkiye’nin bu seçme yasasının, somurtkan, ucube yasanın da doğurabileceği komplikasyonları bildiğimiz için bittabi kim altı partiyle bu konuları bütün konuşacağız. Makro olan, Türkiye’dahi bu altı partinin aynı şekilde parlamenter sisteme geçecek çoğunluğa cemaat olduğu benzeri Meclis tablosu çıkarabilmek. Onu hangi formülle çıkarırsak biz değme formülü konuşmaya hazırız. Saplantımız namevcut yani.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: