Bronz madalyalı 11 yaşındaki judocunun hedefleri iri

Şanlıurfa’bile kestirmece 2 sene geçmiş başladığı judoda gelişmemiş sürede kendisini geliştirerek Türkiye şampiyonluğunu elde fail ve Minikler Balkan Judo Şampiyonası’nda üçüncü olan 11 yaşındaki Hüseyin Musri, Avrupa ve dünya şampiyonalarında madalya hedefliyor.

Türkiye Judo Federasyonu eliyle hayata geçirilen “Judoyla spora başla” projesi kapsamında Şanlıurfa’nın dezavantajlı aynı mahallesinde düzenlenen kursa katılan Hüseyin’in hayatı sporla değişti.

Judoda yeteneği olduğunu keşfeden Hüseyin, 2 yıl süresince iri ayrımsız azim ve kararlılıkla antrenmanlarını sürdürdü.

Afyonkarahisar’dahi düzenlenen Spor Mabat Minikler Türkiye Şampiyonası’nda 55 kiloda Türkiye şampiyonu olarak Minikler Balkan Judo Şampiyonası’na gitmeye doğruluk kazanan Hüseyin, Bosna Hersek’te 24-25 Eylül’bile düzenlenen müsabakalarda tunç madalya kazanmayı başardı.

Genç sporcu, şampiyona dönüşünde ailesi ve akrabaları vasıtasıyla mahallesinde Türk bayrakları ve balaban aynı sevinçle karşılandı.

“İlk kez mahdut dışını rüyet imkanı buldum”

Milli sportmen Hüseyin Musri, AA muhabirine, judoyu çokça sevdiğini ve bu sporda kendisini yükseltmek amacıyla gösterişli çaba harcadığını söyledi.

Antrenmanlarını disiplinli bire bir şekilde sürdürüp haddinden fazla çalıştığı üzere muvaffakiyetli olduğunu anlatan Hüseyin, “İki senede Türkiye şampiyonu oldum, arkası sıra Balkan Şampiyonası’na gidip üçüncü oldum. Bu şampiyonadan sonradan dahi ilerlemeyi düşünüyorum. Avrupa ve dünya şampiyonluğunu kazanacağıma üstelik inanıyorum.” dedi.

Uluslararası organizasyonda elde ettiği madalyayla ilgilendiren duygularını paylaşan Hüseyin, “Madalya alınca Türkiye’yi düşündüm. Çok pir benzeri his, sonuçta ülkeni piyes eden milli bir sporcusun. Demin hedefimde yeni şampiyonluklar var. Daraç dışına çıkmak bile ayrı bir güzel ruh. İlk öğün spor sayesinde sınırlı dışını müşahede imkanı buldum. Üzerimde emeği olan bütün hocalarıma, aileme ve federasyonumuza haddinden fazla teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Baba Mehmet Musri: “Ailesinin gururu oldu”

Oğluyla alım duyduğunu vurgulayan baba Mehmet Musri ise tarifsiz aynı sevinç içerisinde olduğunu dile getirdi.

Çocuğunun çalışma gayretine bakınca kudretli olacağına inandığını anlatan Musri, “Gururluyuz, Hüseyin’imiz Balkan üçüncüsü adına evimize geldi. Çok mutluyuz, tarifsiz sevincimiz var. Kendisiyle gelgel duyuyoruz. Tığ şampiyona bekliyorduk. Ümidimiz bile o yöndeydi ama serencam anda karşıtlık reşit kızıl değil dahi bronz madalya sahibi oldu.” şeklinde konuştu.

Anne Fatma Musri üstelik “İnşallah daha nazik başarıları da kazanır. Bire Bir annenin en nazik bahtiyarlığı çocuğunun hayallerine kavuşmasıdır.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Judo Federasyonu Şanlıurfa İl Temsilcisi Mücahid Delioğlu, yurt dışında Türkiye’yi ve Şanlıurfa’yı milli bando antrenörü İbrahim Halil Durna ve iki sporcuyla düzen etmenin gururunu yaşadıklarını belirterek, “Judo branşında Şanlıurfa’da enfrastrüktür çalışmalarına hangi büyüklüğünde ehemmiyet verdiğimizi arsıulusal arenada bire bir kere elan ispatlamış olmanın sevincini yaşıyoruz. Sporcularımız geçmiş yıllarda üstelik muhteşem madalyalar kazanmıştı. Hüseyin’in Balkan üçüncülüğü ile dahi eskimemiş bire bir başarıyı henüz kentimize kazandırdığımız üzere mutluyuz. Gücünü tarihinden alan Şanlıurfalı çocuklarımıza imkan verildikçe başaramayacakları hiçbir madde yoktur inşallah. Judocularımızdan desteklerini esirgemeyen kül hemşehrilerimize çokça teşekkürname ediyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: