BM’den “Arakanlı Müslümanları, Myanmar’daki krizin çözümüne karışma edin” çağrısı

BİRLEŞMİŞ Konfedere Milletler (BM) Genel Yazman Antonio Guterres, Myanmar’da 1 Gücük Ay 2021’bile berceste hükümeti devirerek yönetimi ele nâkil cunta yönetimine, Arakanlı Müslümanları ülkedeki siyasal krizin çözümüne dahil etmesi üstüne çağrıda bulundu.

BM Sözcüsü Stephane Dujarric’in yaptığı açıklamada, Guterres, Myanmar’da Arakanlı Müslümanlara müteveccih kitlesel budunsal temizliğin başladığı 24 Ağustos 2017’nin sene dönümü zımnında değerlendirmede bulundu.

Guterres, Budist çoğunluklu Myanmar’da Arakanlı Müslümanların koskocaman ayrımcılığa maruz kaldığını belirtti.

Askeri darbe sonrasında Myanmar’birlikte herif hakları ve güvenlik durumunun kötüleştiğini vurgulayan Guterres, Arakanlı Müslümanların, Myanmar’daki krizin çözümünün natürel bire bir parçası olması gerektiğini rapor etti.

Guterres, “Arsıulusal toplumun krize şümullü, ruhlu ve kapsayıcı analizör aramaya devam etmesi çokça mehabetli.” ifadesini kullandı.

Myanmar’daki askeri darbe

Myanmar ordusu, Kasım 2020’deki genel seçimlerde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede politik gerginlik yaşanmasının peşi sıra 1 Gücük Ay 2021’birlikte yönetime umum koymuştu. Kargaşa, ülkenin fiili lideri ve Dışişleri Bakanı Aung Ün Suu Çii başta tutmak üzere metanetli çok mezun ve erk partisi yöneticisini gözaltına almış ve tıpkı yıllığına olağanüstü hal zar etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtı protestocu ve başkaldırıcı gruplara silahlı müdahalesi sonucu bugüne kadar 2 binin üzerinde güç hayatını kaybetti. Darbeden bu yana tahminî 13 bin kişi gözaltına alınırken 10 binin üstünde güç ise halen içeride tutuluyor.

Askeri mahkemeler, tutuklulardan 2’si bala 114 siyasal mahkum üzerine idam kararı vermiş, en son 25 Temmuz’da bozuk erk partisi Ulusal Demokrasi Birliği’nden (NLD) milletvekilin de bulunduğu 4 sevimli, yargılandıkları askeri mahkemenin emriyle idam edilmişti.

Arakanlı Müslümanlara etnik kovanlık

Myanmar’ın Arakan eyaletindeki cızık karakollarına 25 Ağustos 2017’bile planlı eş anlı saldırıları esbabımucibe gösteren Myanmar ordusu ve Budist çeteler, kitlesel güç eylemleri başlatmıştı.

BM’ye göre, Ağustos 2017’den sonradan Arakan’daki bastırık ve zulümden kaçıp Bangladeş’e sığınanların sayısı 900 bine ulaştı.

Uluslararası eş hakları kuruluşları, yayımladıkları uydu görüntüleriyle yüzlerce köyün namevcut edildiğini kanıtladı.

BM ve uluslararası adam hakları örgütleri, Arakanlı Müslümanlara müteveccih şiddeti “etnik saffet” ya da “genosit” kendisine adlandırıyor.

Share: