Bitlis Milli Eğitim Müdürü Korkmaz, anasınıflarını ülfet etti

Bitlis Milli Terbiye Müdürü Mehmet Tehlikesiz Korkmaz, Vilayetler Birliği Anaokulu ile Arıdağ Köyü İlk ve Ortaokulu’ndaki anasınıfını musahabe etti.

Öğrencilerle ahbapça ederek öğretmen ve idarecilerden hikmet düz Korkmaz, gazetecilere, Milli Eğitim Bakanlığının 5 yaşındaki çocukların okullaşması amacıyla çaba sarfiyat ettiğini söyledi.

Okul öncesi eğitim bilimi alan çocukların bir numara sınıfa hazır olduğunu belirten Korkmaz, şöyle konuştu:

“İlimizde bugün bakımından 37 anaokulumuz ve ayrı cinsten anasınıflarımızda 10 bin 989 öğrencimiz yetişek görüyor. Bunun 7 bin 192’si 5 yaşında. 5 yaşında okullaşma oranında yüzdelik 97’yi yakaladık ama eş ayında bu rakam yüzde 99 olacak. Çalışmalarımız hızlı şekilde bitmeme ediyor. 4 yaşta okullaşma oranında yüzdelik 38’i, 3 yaşta dahi yüzde 17’yi yakaladık. 5 yaşındaki temas 100 öğrenciden 99’u öğretmenle hemhal oluyor. Bir Numara sınıfa gelmeden evvel yapacağı etkinlikleri, soy tutmayı ve sınıfta bittabi davranması gerektiğini öğreniyor. Bir Numara sınıfa geldiğinde üstelik doğrudan okuma yemeni etkinliğinde terbiye öğretime başlıyor. Bir yıl er kazanıyoruz. Alelhusus kırsalda bu bizim için haddinden fazla önemlidir.”

Vilayetler Birliği Anaokulu öğretmenlerinden Ay Işığı Bolhava ise “İlkokula başlamadan geçmiş öğrencilerin asıl, sili hizmet ve toplumsal becerilerini geliştiriyoruz.” dedi.

Share: