Birçok ülkeden safran görmeye geliyorlar

Bir Nice ülkeden zafran görmeye geliyorlar

3 bin 500 yıllık geçmişe topluluk safran bitkisi bir nice hastalığa alın etkili

Safran üreticisi İsmail Yılmayan:

“Dünyanın seçkin tarafından safranı görmeye gelenler var”

KARABÜK – UNESCO Acun Bırakıt Listesi’nde kayran alan Karabük’ün Safranbolu ilçesiyle özdeşleşen zafran bitkisini dercetmek üzere dünyanın rastgele yerinden turist geliyor.

Gıda, ilaç, kozmetik gibi bir nice alanda beğenilen “dünyanın bildirme fiyatlı baharatı” adına adlandırılan zafran bitkisinin Türkiye’deki çeşidi İran, İspanya, Hindistan ve Yunanistan kadar bazı ülkelerde üretilene bakarak berklik, nitelik ve hoş koku itibarıyla farklılık gösteriyor.

Ağırlığının 100 bin merhametsiz büyüklüğünde sıvıyı sarıya boyayabilen, 80 bin çiçekten yemeden içmeden sakim kilogram üretilebilen ve kilogramı 100 bin liradan alıcı bulan safranı çekmek amacıyla dünyanın dört bir yanından turist Safranbolu ilçesine geliyor.

3 bin 500 almanak geçmişe topluluk, Bizans döneminde Batı Anadolu’birlikte ticareti yapılan, Osmanlı döneminde birlikte önemini koruyan zafran bitkisinin, göze yenileyici, teneffüs rahatsızlıkları, depresyon, gaile, bellek yitimi, kan şekeri seviyesi düzenleyici, görme keskinliğini artırıcı ve akbasma oluşumunu önleme özelliği bulunuyor.

“Çokça fazla ecnebi konuk geliyor”

Safran üreticisi İsmail Yılmaz, İhlas Veri Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, safranın iki haftadır çiçek açtığını belirtti. Şuanda safranda çiçeklenmenin şahika olduğu dönme olduğunu ifade eden Yılmayan, ” Herhangi Bir bölüm topluyoruz, akşamları da içindeki çiçekleri temizliyoruz. İnşallah önümüzdeki cuma namazı-cumartesi haset da Safran Hasadı Festivali var. Misafir oldukça pahal, tarlayı kabul etmek istiyorlar” dedi.

“Dünyanın gelişigüzel eliyle safranı görmeye gelenler var” diyen Yılmaz, “Bu herhangi bir güzeşte yıl yavaş yavaş artıyor, bu yıl ecnebi mihman bundan sonra çok. Safranbolu’da özellikle Avrupalı gezmen haddinden fazla fazla. Gelişigüzel çağ 3-5 makine geliyor” ifadelerini kullandı.

“Yenileyici özelliği üzere alıyorlar”

10-15 Kasım’a kadar çiçeklenmenin devam edeceğini aktaran Yılmayan, şunları kaydetti:

“Biz bile çiçek toplamaya devam ederiz. Biz safranın yemeden içmeden kendisini, al lifini kullanmıyoruz. Ürünün her tarafını değerlendiriyoruz. İçindeki soluk lifler genellikle kozmatik bile, kahvehane yapımın kullanılıyor. Dışındaki mor yapraklar zafran pekmezi ve reçel yapımında kullanılıyor. Kırmızı lifler de malum hep yemeklerde, tatlılarda, kozmatik dahi, boyada, deva sanayinde kullanılıyor. Safranın hücre yenileyici özelliği var. En şişman özelliği bu. Tıpkısı birlikte sakinleştirici özelliği var. Gelenlerin belki dahi yüzdelik 80’i bunun üzere geliyor. Safranı çok içtiğinde hande krizine sokuyor, anca bire bir özelliği var rahatlatıyor insanları”

Yılmaz, 20 kilogram civarın tıpkı ürün beklediklerini, şuna kilo fiyatının 100 bin lira olduğunu sözlerine ekledi.

Share: